Корупція, що ганьбить та вбиває: трагедія туркменської студентки

27 лютого 2018, 10:01

Одна із десятків трагедій, до яких призвела українська корупція – історія із доведенням іноземної студентки медуніверситету імені Богомольця. Корупцією просякнута кожна сфера нашого життя, і вона справді вбиває.

Україна посіла 130-те місце серед 180-ти країн у світовому індексі сприйняття корупції – про це йдеться у щорічному рейтингу, оприлюдненому міжнародною організацією Transparency International. Ми все ще пасемо задніх.

З нами по-сусідству за рівнем корупції Гамбія, Іран, М’янма та Сьєрра-Леоне. Тішить лише те, що Росія ще в ганебнішому становищі – на 135-му місці у цьому рейтингу. А якщо відійти від віртуальних рейтингів та цифр і спуститися до земного життя, стає справді трохи не по собі.

Туркменська студентка Мкаддас Насирлаєва не могла отримати посвідку на проживання. У посольстві погодились вирішити проблему у найкоротші терміни. Бракувало лише одного папірця. Заяви із вишу про те, що Мукаддас справді є їхньою студенткою і вони готові сприяти отриманню нею посвідки на проживання в Україні для продовження навчання. Відомо, що дівчина отримала в деканаті категоричну відмову.

Ці подробиці оприлюднив адвокат родини Насирлаєвих, представник туркменської діаспори в Києві Ровшанбек Розметов. Він же і припускає – дівчину відправили з деканату ні з чим, бо, напевне, чекали від неї певної «подяки» в грошовому еквіваленті.Але перебуваючи у відчаї студентка, вийшовши з університету рішуче попрямувала до річки Дніпро. Її маршрут відстежили за камерами відеоспостерження. За словами Розметова, на цих відеозаписах ніби і побачили як дівчина стрибала із мосту.

Читайте також: З'ясувалося, яке покарання загрожує винуватцям смерті студентки з Туркменістану Насирлаєвої

Але позиція університету після шоку, після розголосу вразила не менше – там обмежились заявою, що туркменську студентку відрахували ще задовго до трагічних подій. Тож їхня совість чиста. Квіти та фото, які несли до університету студенти в пам'ять про Мукаддас, швидко прибирали. Кримінальну справу порушили, посадових осіб деканату, які працювали із іноземними студентами на час слідства відсторонили, слідство триває. Але ж до життя Мукаддас вже не повернути.

І тут піднялося студентське братство. Про корупцію в університеті Богомольця заговорили вголос. Адже за словами активістів це явище там плекалося роками, щоправда усі терпіли і майже не помічали – змирилися. Лише поодинокі студенти час від часу виходили із заявами про хабарництво в університеті. У 15-му вони навіть спромоглися добитися відставки тодішнього ректора Віталія Москаленка – через корупцію, але систему це не змінило. Тоді його крісло зайняла дочка іменитого кардіохірурга Катерина Амосова.

Читайте також: Миколаївське посміховисько, або як спаскудити репутацію аеропортом та "селфі в шкільній душовій

Влітку цього року університет Богомольця потрапив і до фокусу наших агентів. У нашому розслідуванні йшлося про зафіксовані держфінінспекцією порушення у виші на мільйони гривень. Зокрема це і відкати на будівельних роботах, і додаткові грошові виплати керівництву університету. І хоч університет намагався оскаржити результати перевірки у судах, програв усі інстанції, дійшовши навіть до Верховного Суду. Але дотепер ці гроші державі ніхто не повернув.

Пані Амосову днями від керівництва університетом Богомольця МОЗ таки відсторонив. Ця подія збіглася у часі із трагедією із туркменською студенткою. Але чиновники від міністерства зауважили – справа в іншому. Ректорат не потурбувався про укладення договору із Центром тестування МОЗ. Через таку недбалість студенти-стоматологи не змогли здати обов’язковий кваліфікаційний іспит. Відповідно тепер не мають підстав вчитися далі.

У свою чергу ректорка Амосова скликала прес-конференцію та висунула зустрічні звинувачення. Мовляв з самого міністерства її змушували без тендерів закупити для університету ліцензійне тестування. І у своїй боротьбі за прозорі закупівлі, вона сама опинилась в ролі жертви. Скандал навколо університету Богомольця розростається та нашаровується мов сніжний ком.

Як мінімум зараз міністерство охорони здоров’я та правоохоронці мають прискіпливо перевірити, що відбувається у виші. Чому він час від часу опиняється в епіцентрі корупційних скандалів. А диму без вогню не буває. Зараз у всіх на устах медична реформа. Але ж усі зусилля реформаторів можуть бути зведені нанівець.

Бо самі лікарі від перших днів навчання розуміють – без хабарів ані кроку по кар’єрній драбині медика. Так і формується менталітет. Трагедія із туркменською студенткою – надто дорога ціна, аби привернути увагу влади до проблем у медичному виші номер один в Україні. Дуже хочеться вірити, що ця жертва не буде марною.