Україна повернула кримінальну відповідальність за товарну контрабанду
Президент України Володимир Зеленський підписав закон про криміналізацію товарної контрабанди. Він важливий для співпраці з Міжнародним валютним фондом та отримання від ЄС макрофінансової допомоги.
Відповідний законопроєкт №5420 президент вніс до Верховної Ради ще у 2021 році, позначивши його як невідкладний. Однак парламент ухвалив його 9 грудня 2023 року.
Дивіться також Діаманти у шкарпетці: в аеропорту Варшави затримали українку з контрабандою на 8,7 млн грн
Що передбачає новий закон
28 грудня Зеленський підписав закон про криміналізацію контрабанди. Зокрема він передбачає збільшення порогу відповідальності для товарної контрабанди в 5 разів, а для підакцизних товарів – у два рази.
Довідка. Від застосування кримінальної відповідальності за товарну контрабанду Україна відмовилася у 2011 році. Відповідний закон підписував Віктор Янукович.
Відтоді кримінальна відповідальність була передбачена лише за контрабанду культурних цінностей, отруйних, сильнодіючих та вибухових речовин, радіоактивних матеріалів, зброї або боєприпасів, а також спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації.
Однак тепер в Україні буде кримінальна відповідальність за товарну контрабанду:
- з 1 січня 2024 року щодо підакцизних товарів,
- з 1 липня 2024 року — для решти товарів.
Яке покарання передбачене за контрабанду
Відтепер за контрабанду поза митним контролем каратимуть великим штрафом – від 10 тисяч до 25 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Натомість за повторну контрабанду передбачено від 5 до 10 років позбавлення волі з конфіскацією майна, а за організовану — від 7 до 11 років із конфіскацією майна.
До боротьби з контрабандою залучать БЕБ
Проводити досудові розслідування у кримінальних провадженнях щодо контрабанди матимуть право детективи органів Бюро економічної безпеки після перезавантаження органу.