Курбан-Байрам 2019: історія, традиції та святкування в Україні
З 11 до 15 серпня у 2019 році мусульмани всього світу відзначають Курбан-Байрам – одне з двох головних ісламських свят у році. Його ще називають святом жертвоприношення.
Курбан-Байрам настає через 70 днів після ще одного найважливішого свята в ісламі – Ураза-байраму.
До теми: Курбан-Байрам: що треба, а чого не можна робити у це велике мусульманське свято
Для визначення дат обох свят мусульмани використовують місячний календар, відповідно до якого літочислення ведеться від 16 липня 622 року нашої ери – саме тоді пророк Мухаммед і перші мусульмани переселились з Мекки до Медіни.
У григоріанському календарі дата свята щороку змінюється. Курбан-Байрам 2018 святкували з 21 до 25 серпня, а у 2019 році святкують з 11 до 15 серпня.
Історія свята
У дні Курбан-Байраму в долині біля священного для мусульман міста Мекка, що в Саудівській Аравії, паломники приносять в жертву тварин.
Жертвопринесення відбувається у пам'ять про те, як пророк Ібрагім хотів принести в жертву Аллахові свого сина Ісмаїла, але Всевишній послав архангела Джабраїла з баранцем і врятував життя сина Ібрагіма.
Курбан-Байрам – одне з двох головних свят мусульман / Getty images
Традиції Курбан-Байраму
У день початку Курбан-Байраму мусульмани вдягаються у святковий одяг світлих тонів і збираються у мечетях на святкову молитву.
Після ранкової молитви вже за межами мечеті у спеціально відведених місцях здійснюється ритуал жертвопринесення.
Кожен мусульманин мусить зарізати вівцю, корову чи верблюда, а кров тварини обов'язково має збризнути землю, але не камінь чи асфальт. Так віддають данину родючості землі.
Початок Курбан-Байраму є кульмінацією Хаджу – паломництва до Мекки, яке кожен спроможний на це мусульманин повинен здійснити хоча б раз у житті.
Кожен мусульманин хоча б раз в житті має здійснити паломництво в Мекку//Getty images
Курбан-Байрам в Україні
В усіх мечетях України 11 серпня вранці відбувалися святкові молитви. Урочистості розпочалися й о 8 годині в Ісламському культурному центрі Києва та продовжилися у парку імені Пушкіна. Мовиться про концерт, ярмарок, частування гостей, стрільбу з лука та інші спортивні змагання.
Дивіться також: Іслам: чи справді ця релігія така страшна, як про неї розповідають
Планується, що у святковий день до мечеті Ісламського центру завітають понад чотири тисячі мусульман, серед яких і дипломати та бізнесмени.
Верховний Муфтій України шейх Ахмед Тамім проголосить молитву за добробут та мир в Україні у Соборній мечеті Ар-Рахма. Там також очікують 4-5 тисяч вірян.
Президент України Володимир Зеленський вранці 11 серпня привітав мусульман України з великим святом Курбан-Байрам.