Кутовий пролобіював поставку російських добрив в Україну, – ЗМІ
Кабмін з подачі міністра агрополітики і продовольства Тараса Кутового ввів нульові мита на імпорт мінеральних добрив. Це рішення надає безпрецедентні преференції для виробників міндобрив з Російської Федерації, на які припадає левова частка поставок.
Про це пишуть "Весті.ua".
Кутовий, якого називають основним лобістом лібералізації режиму імпорту, обґрунтовував його турботою про вигоду сільгоспвиробників.
"Мова йде про введення нульової ставки митного регулювання на ввезення в Україну мінеральних добрив азотної групи, що дозволить врегулювати питання захисту сільгоспвиробників від сезонного коливання цін, а також суттєво зменшить їх вартість для наших аграріїв", – сказав він.
За його словами, необхідність відкрити "зелену вулицю" для імпорту виникла після зупинки в березні хімічних заводів групи Ostchem, що викликало дефіцит на внутрішньому ринку на рівні 278 тисяч тонн аміачної селітри, 140 тисяч тонн КАС і 258 тисяч тон карбаміду.
Останні два місяці Кабмін прораховував варіанти поставок міндобрив з третіх країн і/або варіант з налагодженням давальницької схеми виробництва на заводах Ostchem за посередництва державного "Аграрного фонду". Будь-який з варіантів міг стартувати вже найближчим часом що дозволило б підійти до осінньої посівної сформованими за мінімальною ціною запасами міндобрив.
"Однак в результаті росіяни все одно всіх переграли. Вони просто заручилися підтримкою міністра Кутового, який вибив обнулення мит. Де-факто це означає продовження монополії російського продукту", – сказав експерт газового ринку на умовах анонімності.
За його словами, в квітні міністр кілька разів зустрічався з представниками тредйерських компаній, які імпортують російські добрива.
"При цьому офіційно Кутовий перебував на лікарняному, щоб в разі розгляду уникнути будь-яких звинувачень в зловживанні службовим становищем", – сказало джерело в трейдерських колах.
"Що означає для аграрної галузі і держави в цілому прийняте Кабміном рішення вже в середньостроковій перспективі? На глобальному рівні обнулення мінімальних бар'єрів для захисту внутрішнього ринку ще більше посилить залежність від імпортної продукції, яка є ресурсом для ключовий – аграрної галузі української економіки. Враховуючи, що поставки здійснюються з країни-агресора, така залежність несе не тільки економічні, а й геополітичні ризики", – відзначає видання.
Вільний доступ на український ринок означає, що в осінню посівну кампанію питома вага добрив вітчизняного виробництва стане абсолютними. Росіяни формують запаси на нинішньому мінімумі ціни і продаючи їх восени з монопольної премією отримають маржу на рівні 100 – 150%.
Українські сільгоспвиробники через відсутність альтернативи будуть змушені погоджуватися на неринкові умови або скорочувати закупівлі і відповідно внесення міндобрив – це загрожує в першому випадку зниженням рентабельності сектора, а в другому – скороченням (на 15 мільйонів тонн згідно з розрахунками експертів Федерації роботодавців України і Союзу хіміків України) врожаю і обсягів експорту, що еквівалентно скороченню експортної виручки на 2,5 мільярди гривень.
А на вітчизняному виробництві міндобрив можна буде поставити хрест – після простою протягом двох (весняного та осіннього) сезонів відновити позиції на ринку буде неможливо зважаючи на високі витрати на запуск заводів і неминучий відтік кваліфікованих кадрів – до слова, найбільш ємний ринок праці для фахівців цього профілю в Російській федерації, а штат трьох заводів Ostchem налічує 60 тисяч осіб
"Це рішення, яке "продавив" Тарас Кутовий, повністю йде в розріз з інтересами галузі, яку представляє аграрний міністр і інтересами держави Україна в цілому", – сказав політолог Володимир Нестерук.