Хто стоїть за нищівним руйнуванням українського Полісся

27 квітня 2018, 09:00
Читать новость на русском

Мисливські угіддя колишнього президента Віктора Януковича потрапили під сокиру. Хто розпродає Сухолуччя на дрова, і чи не повторить воно сумну долю резиденції Пшонки? Безжальне знищення українського Полісся: вирубка ділової деревини, під прикриттям санітарних рубок.

Хто наразі, фактично, володар мисливських угідь колишнього президента. І чому, запланований ще у 2008 році Національний парк і досі не отримав свого статусу.

Читайте також: Як сім’я-мафіозі заробила мільйони на ремонті скандального моста Дніпра

Українські ліси – невичерпне джерело наживи для торговців деревиною. Карпати нещадно рубають, про це в голос кричать журналісти та активісти, але зупинити вирубку та перекрити вивезення лісу за кордон не можуть ані працівники держлісагенства, ані митники. Але хіба Карпатами єдиними?

Багатовіковий ліс під Києвом, – так зване Сухолуччя, який свого часу облюбував вічно легітімний Віктор Янукович, нині облюбували лісоруби. І діяльність їхня на перший погляд – цілком легальна. То невже і в лісах, які за Януковича були недоторканими, тепер панує цілковита анархія.

Звернути увагу на Сухолуччя нас спонукали екологи. Бо вони криком кричать про неймовірні масштаби вирубок у цьому лісі під Києвом. Елітному лісі, доступ до якого колись був лише для обраних.

Тепер туди теж отримують доступ "обрані" лісоруби. Ті, що мають дозволи держлісагенства на санітарні рубки. Справа у тому, що до доцільності таких санітарних рубок – велике питання. Не завжди вирубують саме суху деревину, це скоріш виключення, ніж правило. При тому та територія, про яку йде мова, протягом десятків років була взагалі незайманою, а за часів СРСР навіть мала статус заповідника,
– розповів журналіст Владислав Круглов.

Дніпровсько-Тетерівське лісомисливське господарство на Київщині, у народі – Сухолуччя. До 2014 елітні угіддя для полювання Віктора Януковича та його оточення. Цілих 30 тисяч гектарів. Але після втечі легітимного ця територія виявилась беззахисною перед сокирами. Рубки лісів за часів Януковича у Сухолуччі були під суворим табу. На охоронювану територію колишнього президента могли потрапити лише обрані.

Історія Сухолуччя, царські полювання президента та його свити у заповідних лісах, стали надбанням громадськості після Революції Гідності. Саме тоді вперше суспільство і дізналося про існування важливого документу. Виявляється, президенський указ 2008 року за підписом Ющенка мав змінити статус лісо-мисливського Дніпровсько-Тетерівського господарства на Національний парк.


Вирубка Сухолуччя/ фото Ukrinform

І це кардинально змінило б його долю. Але до того, як чиновники узялися за його виконання, на цю територію устиг покласти око Віктор Янукович та його близьке оточення. Документ відклали і перетворили Сухолуччя на президентську мисливську резиденцію. І вибір Януковича був небезпідставним.

Та природня рослинність, яка там є, вона надзвичайно цінна, там ми виявили 10 рослин з Червоної Книги України. Цінність Національного парку у тому, що це єдине місце, де зберіглись ландшафти південного Полісся на Київщині,
– зазначив Віктор Мельник, науковець, професор Національного ботанічного саду НАН України.

Віктор Мельник, доктор біологічних наук, може годинами розповідати про унікальність Сухолуччя як екологічного об'єкту. Учений в чомусь навіть вдячний Януковичу: за його панування ліс зберігся в первісному стані. Чого не скажеш про теперішній час.

Читайте також: Як бездіяльність влади підігрує мерам, причетним до референдуму 2014 року

За даними біолога, тутешні вирубки з 2014 року виросли в 5 разів, і курує цей процес Державне агентство лісових ресурсів. Власне їх пан Мельник і винуватить у всіх бідах Сухолуччя.

Хто насправді розкрадає дари Сухолуччя та що робити далі – дивіться у програмі.