"Закладки" на вулицях: в Україні заблокували понад 1,5 тисячі інтернет-магазинів з наркотиками
Нещодавно мешканці Запоріжжя поскаржилися Володимиру Зеленському на безкарність тих, хто розповсюджує наркотичні засоби. Президент пообіцяв взяти ситуацію під особистий контроль. Як в Україні борються з незаконним обігом заборонених речовин – читайте далі.
Наркоторговці все частіше використовують систему закладок для продажу наркотиків. Детальніше – в матеріалі 24 каналу.
Читайте також Арешт без застави за наркозлочин: Зеленський вніс до Ради законопроєкт
Переважно продають наркотики у телеграм-каналах
Киянка Анастасія розповіла: напередодні бачила, як біля школи, де вона живе, прогулювався дивний чоловік. Поводився він дуже дивно. Спочатку шукав поглядом якесь місце. Зрештою зупинився біля люка та залишив маленький пакунок завбільшки з сірникову коробку.
Через 3 хвилини прийшов хлопець, років 14. І забрав той пакунок. Очевидно, що це було. Тим паче, що навіть на будинках є неприхована реклама телеграм-каналів, які продають (наркотики – 24 канал),
– пояснила вона.
"Якщо раніше людині треба було крутитися в певних колах, аби дістати речовину, то сьогодні достатньо просто побачити напис й переслати гроші на інтернет-гаманець", – прокоментував Ілля Серебрянський, представник Міжнародної антинаркотичної асоціації.
Й застеріг: у наркотичні засоби також можуть підмішувати якісь незрозумілі речовини.
Активісти замальовують наркографіті
У Харкові місцева влада наймає фірми для боротьби з такими графіті. Проте ті не встигають справлятися. Засновник руху "Намалюй життя" Антон Польовік сам вживав наркотики.
Антон Польовік замальовує наркографіті / Скриншот з відео
Тому він знає, як важко від них відмовитися та як легко "підсісти". Особливо, коли нагадування – буквально на кожному кроці. Через це 2,5 роки він замальовує наркографіті. Почав зі свого району, щотижня виходить у рейд із балончиком фарби.
Роблю корисну справу для суспільства. Показую, що не всі наркомани якісь відбиті. Я зав'язав 3 роки тому... Сонце, світло – символи того, що це знання допомогли мені впоратися,
– прокоментував він.
Боротьба з інтернет-магазинами
90% продажів наркотиків здійснюють у телеграм-каналах. У 2019 році для боротьби з розповсюдженням харківські кіберполіцейські створили чат-бот. Він блокує наркоспам і закриває подібні магазини.
В'ячеслав Марков, декан факультету кіберполіції Харківського національного університету внутрішніх справ, розповів: серед 1500 магазинів були й доволі великі, які мали до 10 тисяч підписників.
За підрахунками експертів, збиток, якого ми завдали наркозлочинності, сягає щонайменше 10 мільйонів гривень,
– наголосив Марков.
Курсант факультету кіберполіції Владислав Локтінов пояснив: аби скористатися ботом, потрібно перейти в телеграм та ввести посилання StopDrugsBot або просто написати "Стоп наркотик"
"Ми об'єднуємо людей для блокування наркомагазинів в телеграмі. Адже якщо одна людина поскаржиться на якусь адресу, телеграм навряд чи відреагує на це", – зазначив Локтінов.