Рука не здригнеться: у Литві заявили про готовність арештувати Путіна

4 квітня 2023, 23:55
Читать новость на русском

Джерело:

Delfi

Литовські політичні лідери заявляють про свою готовність заарештувати кремлівського диктатора Владіміра Путіна. У Вільнюсі переконують, що якби диктатор прибув на територію країни, то його б затримали без вагань.

Водночас у Литві визнають, що ймовірність того, що Путін прибуде на територію їхньої країни – дуже низька. Проте Вільнюс у будь-якому випадку готовий виконати ордер Міжнародного кримінального суду.

Зверніть увагу Шанси є: у The WP озвучили, як Путін може постати перед судом за злочини проти України

Позиція Литви щодо затримання Путіна

Міністерка юстиції Литви Евеліна Добровольська заявила, що візит Путіна до Литви зараз дуже малоймовірний, проте якби нагода арештувати диктатора була, то країна б скористалася нею та передала б Путіна в руки Міжнародного кримінального суду.

Голова парламентського комітету з питань нацбезпеки й оборони Лаурінас Кащюнас заявив, що особисто б попіклувався про арешт диктатора.

Я точно можу сказати, що в Литві він був би заарештований. Я б особисто подбав про це, не переживайте. Рука Литви не здригнеться,
– наголосив Кащюнас.

 Водночас глава МВС країни Агне Білотайте заявила, що відповідно до санкцій Путін не може літати над Литвою, але може пересуватися наземними шляхами. Якби Путіна помітили у Литві, то у правоохоронних органів є план дій для його затримання.

Однак у Вільнюсі не виключають, що диктатор може спеціально відвідати країну, яка ратифікувала Римський статут, але є дружньою до Росії, щоб його не арештували там і таким чином він покаже нібито безпорадність міжнародного права.

Які країни заявили про свою позицію

  • Після того, як Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт директора Путіна та уповноваженої з прав дитини Львової-Бєлової у справі про депортацію українських дітей, кремлівський диктатор став міжнародним злочинцем на офіційному рівні.
  • Тепер його можуть арештувати країни, які ратифікували Римський статут. Тобто понад 120 держав. Однак ордер МКС не обов'язковий до виконання, а є більше рекомендацією, тому не всі країни погоджуються на арешт.
  • Наприклад, про наміри арештувати Путіна заявили у Франції та Німеччині. Водночас Угорщина заявила, що не арештовувала б Путіна.
  • Вірменія зараз прагне ратифікувати Римський статут, однак Єреван також не планує арештовувати Путіна, якщо той прибуде на її територію.
  • Цікавим гравцем у цій історії є Південноафриканська Республіка, яка також ратифікувала Римський статут. У серпні цього року Путін планує прибути на саміт в цій країні. У ПАР заявили, що ознайомлені з питанням арешту Путіна, але прямо про можливість виконання ордеру там не заявили.