Американська техніка, перевірена часом: які унікальні машини отримає Україна

6 квітня 2023, 18:30
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

До України прибуває іноземна техніка, яку нам пообіцяли передати ще взимку. Цілком ймовірно, що деякі машини перероблятимуть спеціально для потреб ЗСУ.

Цей транш допомоги буде для нас особливо важливим, адже Україна тривалий час вела перемовини про надання цієї техніки, інформує 24 Канал. Спільно з мужнім брендом Козацька Рада розповідаємо про особливості, характеристики та можливості потужних машин, які здатні змінити ситуацію на фронті.

Дивіться також Іноземна техніка на варті українського неба: як вона підсилить ЗСУ

А саме – про американські танки M1 Abrams. Що варто знати про їх переваги та яку модифікацію отримає Україна, розповідаємо далі. 

M1 Abrams: історія створення

Найпотужніший танк у світі був створений у 1979 році компанією Chrysler Defense. Головними інноваціями розробки стали комп'ютерна система управління вогнем та відокремлене від екіпажу розміщення боєзапасу. Крім того, саме тут вперше була використана композитна багатошарова броня типу Chobham. Деталі її конструкції досі тримаються у секреті.

Потужний танк назвали на честь генерала армії США Крейтона Абрамса, який служив у В'єтнамі та упродовж кар'єри займав кілька керівних посад. Таким чином американці не лише підкреслили, що розробка належить саме їм, але й увіковічнили ім'я одного із найбільш ефективних танкових командирів армії США.

M1 Abrams став на озброєння США у 1980 році. З того часу розробники виготовили понад 10 тисяч одиниць цієї техніки у різних модифікаціях. Зокрема, M1A1 та M1A2.

Головні характеристики M1 Abrams

Американці приділяють велику увагу модернізації танків Abrams, тому покращені версії можуть суттєво відрізнятись своїми характеристиками. Наприклад, вага танків може коливатися у межах від 57 до 61 тонни залежно від моделі. Це зокрема пов'язано з тим, що кожна наступна версія Abrams має більш посилену броню зі збідненого урану, яка надійно захищає екіпаж від ворожих снарядів.

M1A2 Abrams – один з найпотужніших танків у світі / Фото Пентагону

Водночас потужна броня робить американський танк одним із найважчих у світі, що впливає і на швидкість бронемашини. У порівнянні з іншими танками M1 Abrams дещо повільніший: він може розганятися до 67 кілометрів на годину по шосе та понад 48 кілометрів на годину на пересічній місцевості.

Ще однією відмінністю M1 Abrams від інших танків є двигун потужністю 1 500 кінських сил. Він може працювати на 4 видах пального, що є суттєвою перевагою, адже якщо відсутнє спеціальне паливо для реактивних двигунів, військові можуть замінити його на більш доступні варіанти – гас, дизель чи бензин. Тому M1 Abrams буде завжди на ходу. 

Американський танк оснащений паливними баками на 1 900 літрів, які можна заповнити за 10 хвилин. Такий чималий резервуар для палива є виправданим, адже M1 Abrams не є економним: на 1 милю руху (а це понад 1,6 кілометра) потрібно більш ніж 4 літри пального, водночас година роботи в холостому режимі потребує 45 літрів пального. 

Саме тому після війни у Перській затоці, де активно використовували Abrams, у США планували розробку покращеного двигуна для танків. Однак задум так і не втілили: програма припинила свою роботу, через що й зупинилася інтеграція нових двигунів.

M1A2 Abrams на бойових навчаннях / Фото Пентагону

Крім цього, Abrams є досить габаритним: його довжина без гармати складає 7,9 метра, а з нею – 9,7. Новіші моделі танка оснащені 120-міліметровою гладкоствольною гарматою М256, яку німецька фірма Rheinmetall AG створила для Leopard 2. Також екіпаж американського танка може використати додаткове озброєння, серед якого – кулемет калібром 12,7 міліметра і ще 2 кулемети калібром 7,62 міліметра. 

М1 Abrams вміщає 4 особи: командира, навідника, заряджальника та механіка-водія. Саме вони можуть ефективно обслуговувати та використовувати танк на бойових завданнях.

Бойові досягнення Abrams

З моменту введення в експлуатацію американські танки неодноразово демонстрували свою ефективність. Попри низку тренувань та випробувань, датою "бойового хрещення" цієї техніки вважається 1991 рік. Саме тоді, під час Першої Перської війни, Abrams змогли успішно протистояли ворожій бронетехніці, яка вважалася однією з найпотужніших у світі.

Наступний, ще успішніший вихід на поле бою, відбувся під час війни в Іраку (2003 рік). В ході численних битв Abrams підтвердили високу маневреність та точність вогню. Свідченням цього є 7 знищених радянських Т-72 на відстані 46 метрів. 

Іракські противники, які не з чуток знали про потужність цієї техніки, направили максимум зусиль, аби вивести американські танки із ладу, зокрема, розробили саморобні вибухові пристрої, внаслідок детонації яких Америка втратила 80 своїх танків. При цьому жоден член екіпажу не постраждав.

Після цієї втрати Abrams, як й інша американська техніка, отримали бойові ідентифікаційні панелі на боках та задніх частинах башт. Ця деталь й досі допомагає їм уникнути "дружнього вогню". Ці модифіковані версії брали участь у Ліванській та Єменській війнах. Невдовзі в список держав, на стороні яких воювали Abrams, додасться й Україна.

Україна, ймовірно, отримає особливу модифікацію Abrams

У січні 2023 року Вашингтон оголосив про готовність надати свої танки Україні. Однак йшлося не про бронетехніку, яка вже є на озброєнні американської армії, а спецзамовлення на виготовлення 31 танка M1A2 Abrams на заводі General Dynamics Land Systems.

Враховуючи потужності виробництва і уже оплачені замовлення Польщі й Тайваню, новенькі M1A2 Abrams могли б надійти в Україну значно пізніше, тому США вирішили прискорити цей процес, виділивши для Києва не обіцяні М1А2, а старіші – М1А1. Ця версія також має численні модифікації, тому яку саме оберуть для України, наразі невідомо.

M1A1 Abrams, які передадуть Україні / Фото Пентагону

Згідно з останньою інформацією, Пентагон уже уклав контракт з General Dynamics Land Systems на суму 27,1 мільйона доларів. Очікується, що до 29 вересня 2023 року компанія виготовить M1A1 Abrams для України. Роботи виконуватимуться у Лімі, штат Огайо, а точна кількість танків наразі тримається в секреті.

Не розголошують і деталей тих моделей, які поповнять арсенал ЗСУ. Зокрема, залишається ймовірність, що новенькі Abrams, виготовлені спеціально для України, не матимуть броні зі збідненого урану. Все тому, що у США заборонено передавати секретні технології іншим державам, а в цьому випадку існує загроза, що в ході бойових дій Abrams потрапить у руки росіян. Тож у танках, які отримають ЗСУ, змінять класичну броню та інші характеристики. Таким чином наша держава може одержати нову унікальну модифікацію.

Потужні танки Abrams під вправним керуванням ЗСУ щодня наближатимуть нашу перемогу на фронті. Відчуйте її смак вже зараз завдяки мужньому бренду Козацька Рада з незламним українським характером. І дух перемоги постане в кожному з нас!