Маловідомі дива України: унікальний ліс, енергетична Мекка та український вулкан

17 червня 2016, 18:40
Читать новость на русском

Відпочинок за кордоном сьогодні по кишені незначній кількості українців. Але особливо засмучуватись не варто, адже наша країна настільки багата на унікальні куточки, що запросто задовольнить спраглих до пригод мандрівників. Сайт "24" пропонує дослідити маловідому, але вражаючу частину України.

Туристична Україна має гори, озера, річки, степи, ліси і добрих людей. Єдине, що поки у нас шкутильгає на півтори ноги — сервіс. П'ятизіркові готелі або розкішні вілли ви навряд чи знайдете десь у лісах Чернігівщини або у каньйонах Миколаївщини. Та й зі звичайними хостелами тут сутужно. Але в тому навіть є своя чарівність — відсутність натовпів туристів і дуже демократична вартість поїздки.

Найбільший у світі штучний ліс

Херсонська область

Ліс висадили, аби зупинити наступ Олешківських пісків — пустелі, яка утворилася внаслідок нерозумного господарського поводження. Загальна площа висаджених дерев склала понад 100 тисяч гектарів, і з’ясувалося, що це найбільший штучний ліс у світі.

Що тут робити

Відпочивати: там є спеціальні місця відпочинку, "лісові меблі", туристичні пішохідні стежки. Досліджувати місцеву флору: у Цюрупинському бору є 12 видів різних сосен — гірська, чорна, жовта, китайська, приморська, ладану, Тенберга, Банкса та інші. У заповідному урочищі виділені незвичайні 90-річні дерева сосни кримської та звичайної. Збирати гриби: грибники Миколаївщини та Херсонщини давно вже облюбували ці місця.

"Співочі тераси"

Харківська область, село Городнє Краснокутського району

Тераси збудував поміщик Павло Харитоненко у 19 столітті. Мріяв вирощувати біля своєї садиби примхливі екзотичні сорти плодових рослин і шукав, як би то зреалізувати в умовах українського клімату. Вихід знайшли: на схилі балки побудували 6 терас, розташованих дугою і повернутих до сонця упродовж всього дня. Захищені яровим ландшафтом з одного боку і мальовничим берегом ставу з іншого і підкріплені дренажною системою, тераси отримали унікальний мікроклімат, де можна було вирощувати тропічні фрукти. До того ж форма і місце розташування терас створили унікальну акустику: там найтихіші звуки можна почути на відстані 60 метрів. Шелест листя, спів птахів перетворюються на мелодію. А у вітряну погоду тут чути незвичайний переливчастий звук.

Що тут робити

Відпочивати. Співати: тут будь-чий голос набуває особливого милозвучного тембру, і можна уявити себе відомим співаком.

Водоспад Білі камені

Дніпропетровська область, неподалік Кривого Рогу

Водоспад виник, коли у 1932 році на річці Інгулець створили Карачунівське водосховище. Висота його — 12 метрів. Неподалік водоспаду є ще одна історична пам’ятка міста – величний залізничний міст на Інгульці. З нього відкривається захоплюючий краєвид: праворуч – водоспади і Карачунівське водосховище, ліворуч – Кривий Ріг. Міст, заввишки 53 м та довжиною 161 м, збудований ще у 19 столітті, є найвищим у Криворізькому басейні.

Що тут робити

Купатися у водоспаді і прекрасному Інгульці, милуватися краєвидами. Обійти пішки навколишні мальовничі місцини, побувати у Кривому Розі.

Мавринський майдан

Дніпропетровська область, неподалік Павлограду

Посеред степу, в 10 кілометрах від міста, знаходиться цей майдан — скупчення низин та пагорбів, з висоти пташиного польоту схожих на загадковий малюнок. У день весняного рівнодення сонце заходить за горизонт якраз по центру однієї з западин — десь як і в англійському Стоунхенджі. Окремі вчені вважають степовий майдан прадавньою зірковою обсерваторією або навіть храмом. Цікаво — там ніколи не літають птахи, не росте жодне дерево, а дощова вода навіть у паводки не затримується в котловині. Дослідники вважають, що тут небачена енергетика: центральне коло нагадує параболічну антену, яка нібито поглинає усю природну енергію.

Що тут робити

Дослідити місцевість, обійти пагорби і низини, відчути на собі енергетичну міць, загадати бажання (про всяк випадок). І, звичайно — відпочивати, смажити шашлики, а можна і співати — тут теж чудова акустика.

Базальтові стовпи

Рівненська область, Костопільський район

Це геологічна пам'ятка природи в Україні. Але також тут ведуть добування базальту для промислових цілей. Деякі кар'єри затоплені, спокійна водна гладь і базальтові стіни створюють напрочуд мальовничий ансамбль. Найкрасивішим вважають кар'єр з базальтовими стовпами в урочищі Янова Долина біля села Базальтового. Посеред затопленого водою кар'єра тут утворився маленький острівець, який називають Островом кохання.

Що тут робити

Влаштувати піший похід довкола стовпів. Дослідити геологію: тут є мінерали адуляр, хлорит, яніт, кварц, халцедон, кальцит, барит, гематит, пірит, марказит, псиломелан, борніт, азурит, мідь самородна. Ще — купатися у мальовничих кар’єрах або поплавати на човні.

Грязевий вулкан Старуня

Івано-Франківська область, поблизу села Старуня Богородчанського району

Не очікуйте на дим, попіл і лаву. Бо наш вулкан — грязевий. Знайти його не так легко, він заввишки всього 10 сантиметрів. У селі треба минути школу, потім магазин, другий поворот наліво. Далі — полем до містка, за ним знайти лінію високовольтки. Під сімнадцятим стовбом булькає малесенький вулкан. Нехай вас не знічує його невисокий "зріст", бо "вивергається" Старуня постійно і вже затопив кілька гектарів поля навкруги.

Що тут робити

Сфотографувати вулкан. Обійти довкола. Неподалік є річка Бистриця-Солотвинська — там вже можна отаборитися, покупатися тощо. По дорозі назад — побувати у Богородчанах, дослідити місцевий Домініканський монастир, наприклад.

Але пам’ятайте — ми повинні берегти багатства нашого краю, а тому — не смітити і не нівечити природні дива. Відпочивайте вдало!

Читайте також: Український екстрим: ідеї для активного туризму