Мертва норма чи ефективне рішення: які закони наприймала Верховна Рада
Рада у турборежимі була неабияким ньюзмейкером 2020 року, адже закони ухвалювали один за іншим. Серед них ринок землі й зняття депутатської недоторканності, яке обіцяла кожна нова влада.
Найбільш дисциплінованим поки що називають 9 скликання. Ба більше, самі депутати наголосували законопроєктів, які значно ускладнили їм життя. Про це повідомили кореспонденти 24 каналу.
Цікаво Монобільшості "Слуги народу" фактично більше не існує: деталі й цифри
Кримінальна відповідальність за кнокодавство, до прикладу, дійсно стала знаковою зміною. І ДБР вже навіть розслідує перше таке порушення. Але експерти кажуть, що ефективніше було б встановити сенсорну кнопку.
Зняття недоторканності
Ще більш знаковою зміною стало те, що депутати викреслили себе з касти недоторканих – цією обіцянкою годували українців десятиліттями. Але про кострубатість виконаної обіцянки говорять і самі депутати. Деякі навіть пішли скаржитись у Конституційний суд.
"Вже є випадки, коли проти депутатів монобільшості не дають дозвіл на розслідування. Про це говорив і Назар Холодницький", – повідомив народний депутат "Голосу" Ярослав Юрчишин.
Імпічмент президента
Схожа ситуація і з імпічментом президента – процедурою, яку занесли у скарбничку досягнень. Мовляв, тепер за проступки глави держави йому можуть висловити недовіру у будь-який момент. Але.
Мертва норма. Ініціювати може тільки більшість від конституційного складу, звинуватити – 2/3, а після висновку КСУ і Верховного суду ухвалити – 3/4. Ви колись бачили таку велику кількість депутатів у сесійній залі,
– пояснив заступник директора Лабораторії законодавчих ініціатив Олександр Заславський.
А їх ще й скоротили до 300 за ініціативою президента. Ніби й здійснили мрію українців – менше депутатів годувати. Конституційний суд вже давав застереження щодо цього законопроєкту, утім його проголосували.
Сам законопроєкт ще раз винесуть у зал для голосування конституційною більшістю. Проте депутати вже й після схвалення можуть оскаржити цю норму, адже пропорційно не скорочується кількість депутатів для того ж подання скарги в КСУ. Проти такої новації і голова парламенту.
"Думки у багатьох народних депутатів розділились. Яким буде це голосування, поки що важко сказати. Але робити сьогодні зал на 450, а завтра змінювати на 300 чи навпаки, я думаю, що це не зовсім логічно", – заявив голова Верховної Ради Дмитро Разумков.
Дмитро Разумков / Фото i-visti
Ринок землі
За ринок землі розгорілась запекла боротьба. Ночі у комітетах, блокування трибуни і тисячі правок. Ринок все ж відкрили, утім з відтермінуванням і обмеженнями.
По 10 гектарів в одні руки, аби уникнути монополії та підняти село. А для іноземців – тільки за результатами референдуму. У такому форматі ринок землі не принесе швидкого економічного зростання державі. А те, що подано як гучна перемога, далі може перетворитися на не менш гучну зраду – в Раді готуються обкласти дрібних аграріїв безумовним податком на землю.
Читайте також Разумков пояснив, чому в Раді так і не ввели голосування сенсорною кнопкою
Питання у експертів є ще до багатьох законів: якщо не до суті, то до їх форми. Чимало з них звичайний хайп і стосується не лише "Слуг народу". Експерти сходяться в одному: так званим молодим обличчям ще треба працювати над законодавчою якістю.