Операція відразу в 4 країнах, – в ОП та розвідці розповіли, як відбувався обмін полоненими
У Офісі Президента повідомили, що обміном почали займатись ще у травні, коли наші військові вийшли з "Азовсталі". Начальник Головного управління розвідки розповів, що операція відбувалась у 4 країнах.
Відповідну інформацію повідомив глава Офісу Президента Андрій Єрмак на брифінгу 22 вересня. Він також додав, що процес координували від ранку 21 вересня.
Читайте також Брифінг щодо звільнення захисників Азовсталі з полону: онлайн трансляція
У Офісі Президента розповіли, що обмін затримався на 7 – 8 годин
Очільник Офісу Президента пояснив, що над обміном працювали СБУ, розвідка, ОП, МВС. Також у цьому процесі була задіяна Туреччина.
Взагалі все відбувалось в 4 країнах, в 4 точках. З самого ранку ми координували,
– пояснив Єрмак.
За словами глави Офісу Президента:
- у Ріяді, столиці Саудіввської Аравії, перебував спеціальний посланник президента України Рустем Умеров, який займався операцією щодо визволення іноземців;
- у Анкарі, столиці Туреччини, перебував начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов та очільник МВС Денис Монастирський;
- у Чернігівській області – виконувач обов'язків голови СБУ Василь Малюк, заступник начальника Головного управління розвідки Дмитро Усов та уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.
За словами очільника Офісу Президента, обмін затримався на 7 – 8 годин.
У розвідці розповіли, як вдалось повернути командирів
Кирило Буданов розповів, що з полону вдалось повернути:
- 118 бійців Національної гвардії, з них 108 – бійці полку Дениса Прокопенка;
- 50 – з військово-морських сил;
- 22 – з інших підрозділів ЗСУ;
- 9 – з Держприкордонслужби;
- 9 – з Національної поліції;
- 9 – з підрозділів тероборони;
- 1 – з СБУ;
- 1 – з Державної спеціальної служби транспорту.
- 1 – з Державної митної служби;
- а також 2 цивільних.
За словами Буданова з 10 іноземців: 2 – з США, 5 – з Великої Британії, а також по одному громадянину з Марокко, Хорватії та Швеції.
Це черговий етап обміну. Він є найбільшим обміном, який проведений за це час війни,
– розповів Кирило Буданов.
За словами начальника Головного управління розвідки Міністерства оборони України, обмін проходив в Україні, Польщі, Туреччини та Саудівської Аравії. Кирило Буданов сказав, що обмін пройшов успішно та пообіцяв, що повернуть всіх.
Також очільник МВС Денис Монастирський заявив, що процес обміну затягнувся до 12 годин.
Ба більше, наші командири не знали, де вони, куди їдуть.
Обмін став історією про довіру людей до держави
Заступниця міністра оборони Ганна Маляр заявила, що повернення наших героїв з полону – це історія про довіру громадян до держави. У цьому випадку довіра проявилась у терпеливому очікуванні, без публічних істерик та пустих звинувачень, у вірі в те, що держава своїх не кидає і докладає всіх зусиль, які тільки можливо заради їх повернення додому.
За сухими словами "перемовини тривають" стоїть титанічна робота. Адже росія категорично не хотіла обмінювати "азовців" та збиралась влаштувати ганебне судилище наш нашими героями,
– заявила Маляр.
Заступниця Олексія Резнікова пригадала, що на "азовцях" тримався російський міф про причини вторгнення. Та Україна змусила росію діяти згідно норм міжнародного права і передати наших військовополонених.
"Обміном займались безпосередньо президент, Єрмак та Буданов. І їм вдалось в чотири рази збільшити чисельність наших для обміну порівняно з тією цифрою про яку йшлося спочатку", – запевнила Маляр.
Додала, що обміном також займались керівники МВС та СБУ.
Дивіться також – унікальні кадри повернення українських військових з полону: відео