Захисників Маріуполя, серед яких 5 бойових командирів, звільнили з російського полону 21 вересня. Наступного дня відбувся брифінг щодо їхнього звільнення. Про це повідомляє 24 канал.
До теми Сказав, що живий, – дружини захисників "Азовсталі" зі сльозами описали перші емоції після обміну
Україна повернула 215 полонених, серед них захисники "Азовсталі"
21 вересня Україна звільнила з російського полону 215 людей. Це був складний та великий обмін, який пройшов у декілька етапів і у дуже різних локаціях. Загалом вдалося звільнити військових, прикордонників, поліцейських, моряків, нацгвардійців, митників та цивільних. Серед них – офіцери, командири, Герої України, захисники "Азовсталі" і вагітні жінки-військові.
200 українських героїв обміняли на Медведчука, який вже дав усі можливі покази слідству. А 5 героїв-командирів "Азовсталі" – на 55 російських полонених.
Хто взяв участь у брифінгу та про що говорили
У брифінгу взяли участь керівник ОП Андрій Єрмак, керівник ГУР Кирило Буданов, тимчасовий виконуючий обов'язки глави СБУ Василь Малюк, міністр внутрішніх справ Денис Монастирський, посол Великої Британії в Україні Мелінда Сімонс, посол США в Україні Бріджит Брінк та посол Швеції в Україні Тобіос Тиберг. За допомогою відеозв'язку до брифінгу долучилась дружина Дениса "Редіса" Прокопенко – Катерина, яка зараз перебуває у США.
Андрій Єрмак наголосив, що питанням звільнення захисників Маріуполя почали займатися ще в той день, коли герої вийшли з "Азовсталі" – почались сотні дзвінків, консультацій та пошуків. Глава ОП зізнався, що звільнення героїв, а особливо командирів, здавалося нереальною місією. Тож всі працювали 24/7. Крім українських відомств та спецслужб, турецька сторона теж зіграла важливу роль. Обмін відбувався в 4 країнах та закінчився саме у Туреччині. В Анкару за звільненими полоненими поїхали Буданов та Монастирський, а у Чернігівську область – Малюк, Лубінець та заступник Буданова – Усов.
Він додав, що затримка була на 7 – 8 годин. Але, на щастя, все вдалося. Робота не зупиняється, адже у полоні ще багато людей.
Кирило Буданов уточнив, що загалом із 215 людей було звільнено:
- 118 нацгвардійців, 108 з яких – учасники полку під командуванням Дениса Прокопенка.
- ВМС-ники – 50,
- Інші підрозділи ЗСУ – 22,
- Працівники Держприкордонслужби – 9,
- Нацполіції – 9,
- ТРО – 9,
- Співробітник СБУ – 1,
- Держслужба спецтранспорту – 1
- Держмитслужба – 1,
- 2 цивільних.
За словами Буданова, загальна чисельність евакуйованих з заводу "Азовсталь" під час цього обміну – 188. Також вдалося повернути 8 поранених внаслідок теракту в Оленівці. Також Україна обміняла 10 іноземців: 2 зі США, 5 з Великої Британії та по 1 зі Швеції, Хорватії та Марокко. На даному етапі це найбільший обмін, проведений під час повномасштабної війни. Обмін проводився у 4 країнах: на території України біля кордону з росією, у Польщі, Туреччині та Саудівській Аравії.
Василь Малюк розповів, що 200 полонених, яких обмінювали на Чернігівщині це ті, на кого поміняли медведчука. І на його обмін були усі юридичні підстави. Після цього він нагадав усі справи, у яких підозрюють кума путіна та надав кілька доказів. Малюк наголосив, що медведчук – справжній державний зрадник.
Згодом він повернувся до обміну полоненими. Виявилось, що співробітник СБУ, якого вдалось повернути – єдиний вцілілий працівник Служби на "Азовсталі". Крім нього були 2 співробітники, які вважаються безвісти зниклими. Вони були поранені та перебували в одному з бункерів заводу, куди влучила ворожа ракета.
Денис Монастирський розповів, що звільнені з полону командири не знали, куди їдуть. Не відкидали думки, що їдуть на судилище, яке їм обіцяли окупанти.
Медведчук потрібен росії
Голова розвідки Кирило Буданов наголосив, що медведчук дуже потрібен фсб. Саме через нього відбувалося фінансування агентурних мереж в Україні, тому вони за нього дуже боролися. Натомість Василь Малюк запевнив, що відсутність медведчука ніяк не вплине на розслідування справ проти нього, адже все, що він міг сказати, він вже сказав.
Де зараз перебувають звільнені військові
Частина героїв вже зустрілися з рідними. Частина військових зараз перебуває в лікарні в Чернігові. Всі потребують медичної та психологічної реабілітації й Володимир Зеленський доручив її забезпечити. 23 вересня відбудеться нарада щодо заходів реабілітації й допомоги тим, хто повернувся з полону.
Буданов розповів, що звільнені командири гарнізону захисників Маріуполя проживатимуть у приватному будинку в Туреччині. Він запевнив, що це досить комфортабельне місце для проживання. Вони будуть там жити деякий час. Інші подробиці щодо їхнього перебування трохи згодом розкажуть самі командири.
Як вони себе почувають
За словами Буданова, є люди, які фізично у більш-менш нормальному стані, за винятком хронічного недоїдання. Проте є й ті, до яких окупанти застосовували жорстокі тортури. І відсоток таких людей великий. Захисники обов'язково повідомлять, як до них ставилися у російському полоні, проте спершу повинні дати ці свідчення слідчим.
Брифінг щодо повернення захисників Азовсталі: дивіться відео
До теми Обмін полоненими із "Азовсталі" – повний список, кого вдалось визволити з рук окупанта
Як захисники "Азовсталі" потрапили у полон
- На 86 день кругової оборони Маріуполя захисники міста отримали наказ від вищого військового керівництва про збереження життя та здоров'я військовослужбовців гарнізону та припинення оборони міста.
- Процедура евакуації захисників Маріуполя з "Азовсталі" почалась 16 травня. Ризикуючи, воїни добровільно здалися до російського полону, щоб згодом повернутися додому. Вибору не було, оскільки сили противник перевищували, а боєприпаси та продовольство закінчувались – залишатися у Маріуполі та вижити було вже неможливою задачею.
- Після цього Володимир Зеленський повідомив, що в російському полоні перебувають понад 2,5 тисячі українських військових з заводу "Азовсталь".
- Нагадаємо, що перше масштабне повернення захисників "Азовсталі" додому відбулось 30 червня. Тоді Україні вдалось звільнити 95 захисників Маріуполя.
До теми – у росії істерика через повернення захисників "Азовсталі": дивіться відео