Михайлів день: якою була реакція на події довкола Саакашвілі

8 грудня 2017, 12:01
Читать новость на русском

Весь політичний ефір забитий трьома новинами: Саакашвілі, НАБУ, бюджет. Ми ж поговоримо про першу.

"За чотири роки СБУ не знайшла підстав, часу і натхнення затримати або бодай потурбувати Медведчука, Ахметова, Новинського, Бойка, Шуфрича, Кернеса і подібних персонажів, яких легіон. Спецслужба робить вигляд, що не знає про російський паспорт мера Одеси Труханова і британський Насірова. Десятки мерів-сепаратистів з міст Донбасу на волі і при владі. Натомість бачимо відео з вулиці Костельної, з якого видно, хто є головним ворогом державності", – написав у соцмережі відомий журналіст Вахтанг Кіпіані.

Читайте також: "Оточив себе бойовиками", – в Авакова пояснили, чому не затримують Саакашвілі під Радою

Такою була його реакція на спробу затримання екс-президента Грузії Міхеїла Саакашвілі, котра мала місце зранку 5 грудня та супроводжувалася неабиякими ексцесами.

Загалом же, як не складно передбачити, усі коментатори – політологи, депутати, журналісти – розділилися на два табори: тих, хто засуджує брутальні дії влади на вулиці Костьольній, та тих, хто вважає, що постраждалий внаслідок таких дій Міхеїл Саакашвілі сам завів ситуацію у глухий кут. Над обома таборами – дуже емоційними та упередженими – височіють постаті іноземних діячів, котрі закликають до толерантності та поміркованості. І, звісно ж, висловлюють стурбованість.

Політичні арешти радикально зменшать довіру до країни на Заході

Ми знаємо, що пана Саакашвілі було затримано, і в центрі Києва тривають протести. Ми закликаємо сторони розрядити напругу та уникати насильства. Ми пильно стежимо за ситуацією та очікуємо, що слідство буде проведено оперативно та відповідно до законодавства України,
– відгукнулося твітом посольство Сполучених Штатів.

"Ми в курсі того, що відбувається зараз з паном Саакашвілі. Ми також уважно слідкуємо за цим випадком і сподіваємося, що слідство відбудеться вчасно і згідно з усіма вимогами закону. Також закликаємо органи влади, щоб не дійшло до порушення основних прав пана Саакашвілі", – зреагувало представництво Європейського Союзу в Україні, чию відозву цитує газета "Сегодня".

Майже те саме повторила і речниця Держдепу США Гедер Науерт, зазначивши, що "взагалі ми уважно стежимо за цією ситуацією і тим, що відбувається в Києві", – передає "Голос Америки". "Ми перебуваємо в тісному контакті, маємо добрі стосунки з урядом України. Однак це не означає, що ми погоджуємося з ними абсолютно в усьому. Ми закликаємо владу України до деескалації цієї ситуації. Ми, звичайно, бачили повідомлення про різну активність на вулицях там. Ми закликаємо всі сторони уникати насильства та дотримуватися верховенства права та міжнародних зобов’язань (…) Якщо когось затримують, заарештовують когось тощо, це повинно відповідати законам і нормам цієї країни, а також міжнародним зобов’язанням щодо прав людини, і ми закликаємо Україну поважати верховенство права", – зазначила Науерт.

"Голос Америки" наводить також точку зору колишнього міністра закордонних справ Швеції та позаштатного радника президента України Карла Більдта, який назвав "надзвичайним аматорством" спробу арешту Саакашвілі. "Новини з України викликають серйозне занепокоєння. Політичні арешти радикально зменшать довіру до країни на Заході. Зрештою, йдеться про питання безпеки... Спроба арешту Саакашвілі під приводом того, що він якийсь агент Росії, здається надзвичайним аматорством. Ну хто повірить у таку історію?" – запитав Більдт у серії повідомлень у Twitter.

За безпеку Саакашвілі потерпають і на його історичній батьківщині. Так, секретар Ради національної безпеки Грузії Давид Раквіашвілі сподівається, що Україна забезпечить фізичний захист його співвітчизника. "Події, що відбуваються в ці хвилини в Києві, є внутрішніми політичними процесами України, на які ми не можемо дати коментарі політичного змісту. В той же час, в епіцентрі цих подій знаходиться колишній президент Грузії і це дає особливе навантаження цим подіям", – сказав Раквіашвілі журналістам. "Сподіваємося, що фізична захищеність Саакашвілі в цій складній обстановці буде забезпечена", – заявив він, передає "Українська правда" з посиланням на "Інтерфакс-Україна".

Певна річ, що на бурхливі ексцеси довкола Саакашвілі не могли не зреагувати й у Кремлі. Як вже повідомлялося, прес-секретар президента Росії Дмітрій Пєсков зазначив таке: "Ми з цікавістю спостерігаємо за тим, що відбувається в Україні. Вчергове Київ дивує, вчергове дивує Саакашвілі. Від поїдання краватки до залізання на дах він виконав певний шлях у політиці. Шлях був тернистий. Ситуація у нього складна (…) Звичайно ж, це головний біль України, тут, напевно, таке і ворогу не побажаєш, я б так сказав. Хоча не вважаємо, звичайно, український народ ворогом", – додав Пєсков.


Майбутній "президент України", як охрестила Міхо Тимошенко, чи "головний біль України", як називає Саакашвілі "рупор Кремля" Пєсков? Поки що на знімку – переможець, а ким він буде далі – покаже час. Фото tsn.ua

Обмовка по Фрейду: Саакашвілі – президент України

Та поки у Москві вправлялися у сарказмі, у Києві уражене его Міхеїла Саакашвілі отримало цілющий масаж від рук Юлії Тимошенко, котра буцімто ненароком назвала політика "президентом України". "Коли увірвалися до нього в будинок, не пускаючи адвокатів, не пускаючи народних депутатів, й змусили президента України вийти на дах будинку... Грузії, вибачте... І на очах цивілізованого світу оголосити, що він збирається зістрибнути з даху, тому що це буде його протест проти розправи", – дещо плутано (але компліментарно для головного героя) оповіла вівторкові події Юлія Тимошенко.


Кадри з Саакашвілі, котрого приїхала затримувати ціла армія есбеушників, налаштували проти української влади і Америку, і Євросоюз. З усіх усюд надходять заклики подбати про фізичну безпеку для колишнього президента Грузії. Фото УНІАН

"Навіть якщо ми є різними політичними силами, ніхто не має права у вільній, європейській Україні після двох революцій, після маси репресій, на очах всього цивілізованого світу творити розправу над президентом Грузії. А це саме розправа", – ще раз закцентувала Юлія Володимирівна, яка, до речі, так і не приєдналася до "МіхоМайдану", що стоїть під Верховною Радою, починаючи від 17 жовтня.

А от все ще чинний президент України Петро Порошенко – на відміну від своєї опонентки – вистрибування Саакашвілі на дах символом розправи не вважає. "Думав, мене важко здивувати. Але те, що вчора побачила вся країна, приголомшило і шокувало. Дякую СБУ та ГПУ за професійний захист інтересів держави", – написав він у Твіттері.

Армія не для того тримає фронт, щоби ворог орудував у глибокому тилу. Ми даємо відсіч профінансованій з Москви гоп-компанії, і я відчуваю в цьому підтримку з боку суспільства,
твітнув глава держави трохи згодом, автоматично відправивши колись запрошеного ним в Україну Міхеїла Саакашвілі до стану ворогів.


Як безхмарно все починалося і як драматично завершилося. Президент Порошенко, котрий вручав колись Саакашвілі ключі від Одещини (а також і громадянство), нині вважає його "ворогом у глибокому тилу". Фото president.gov.ua

На президентському боці перебуває й політтехнолог Тарас Березовець. Він акцентує увагу на інформації генпрокурора Луценка про буцімто фінансування протестних акцій Саакашвілі Сергієм Курченком і говорить таке: "Після фактів, які оприлюднили правоохоронці, чітко простежується співпраця Саакашвілі з соратником Януковича Сергієм Курченком. Мета цієї співпраці – розхитування ситуації в Україні".

"У нас все-таки правова держава, і якщо у Саакашвілі є аргументи і він може довести, що не винен – то повинен спокійно йти в суд, а не вчиняти такі протистояння", – заявляє Березовець в інтерв'ю телеканалу ZIK. Крім цього, політолог радить притягнути до відповідальності і найближчих соратників Міхо. "Зараз, по факту, правоохоронці мають підстави відкривати провадження не тільки проти Саакашвілі, але і проти інших народних депутатів, які брали участь в безчинствах. Йдеться про Юрія Дерев'янка, Юрія Левченка, Семена Семенченка та Єгора Соболєва. Адже одна справа займатися політикою, а зовсім інша – грубо порушувати закон. І їх діям однозначно слід дати правову оцінку".

Не менш категоричним є і колега Березовця по експертному цеху Володимир Цибулько. В коментарях все тому ж ZIK`у він наполягає на тому, що Саакашвілі "хоче демонтувати державу як таку" і "реалізувати мрію Путіна про зруйновану державу".

"Там є люди, є зброя, всі ознаки для кваліфікації злочину, тому очікування були, що рано чи пізно це станеться", – говорить в ефірі "Прямого" ще один політолог і колишній нардеп Тарас Чорновіл, маючи на увазі силове протистояння між правоохоронцями та прихильниками колишнього одеського губернатора. На його переконання, подальший розвиток подій напряму залежатиме від того, наскільки вагому доказову базу збере слідство.

А голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко підкреслює, що "наразі головна небезпека для влади – в рішучості прибічників Саакашвілі після його затримання. Є ризик зіткнень. Ще одна проблема – після сьогоднішніх подій посиляться конфлікти між владою і частиною опозиції. Хоча основна частина опозиційних сил буде спостерігати за подіями, використовуючи ці події для критики влади. Вони можуть втрутитися тільки в тому разі, якщо побачать істотну підтримку з боку населення. Саакашвілі – не ангел, у нього є олігархічні джерела фінансової підтримки. Однак якщо говорити про Москву, то для неї він давній подразник", – переконаний Фесенко, передає видання "Гордон".

Читайте також: Чому Саакашвілі видерся на дах – Сакварелідзе пояснив, що це був план

Ми виростили не ту людину

Власне кажучи, пророкування Фесенка відносно того, як використовуватимуть Саакашвілі для критики влади, вже збуваються. Викинутий з лав фракції БПП та позбавлений депутатського мандату Єгор Фірсов пише про останні події дуже жорстко, не забуваючи згадати й про власного кривдника – президента Порошенка. "Затримання Михайла Саакашвілі – це ривок з демократії в диктатуру", – так починає він пост на Фейсбуці.

"Порошенко твердо і впевнено йде шляхом Путіна і Януковича. Найдієвішим методом політичної боротьби залишається ув’язнення своїх опонентів. До чого це призводить – всі ми знаємо. Після таких дій всі заяви про наші європейські цінності і прагнення множаться на нуль. Як всередині країни, так і на міжнародному рівні. Уже сьогодні весь світ буде обговорювати встановлення нового "режиму" в Україні. Я впевнений, що для Порошенка це політичні похорони. Такого ми не прощали жодному політику. І на цей раз їм нічого не зійде з рук", – спрогнозував Фірсов.

Цікаво, що інший знаний опозиціонер – нардеп Мустафа Найєм – є більш поміркованим у своїх оцінках.

Міхеїлу Саакашвілі та його команді варто дати вичерпні відповіді на всі питання, що виникають. Відмовчуватися на звинувачення, висунуті сьогодні прокуратурою – не вихід. Цілком можливо, що матеріали, оприлюднені Юрієм Луценком, сфабриковані. Але "фінансування Курченком" – це той випадок, коли не хочеться сумніватися. Чи були у нього або його оточення контакти з Сергієм Курченком? Чи отримувала команда Саакашвілі будь-яку підтримку з Російської Федерації?, – запитує Найєм на своєму Фейсбуці.

"Але і зводити все, що відбувається, до одного прізвища не варто. Це не заворушення на підтримку вождя, а результат недовіри і нерозуміння людьми безлічі абсурдних кроків, спрямованих на дискредитацію опонентів, і спроби виставити всіх, хто проти – або маргіналами, або ворогами народу. І все це на тлі безкомпромісної війни проти НАБУ, громадянського суспільства та ігнорування реальних сепаратистів (…) Те, про що говорить Міхеїл останні два роки, суспільство вимагало двадцять п'ять років до нього, під час його співпраці з Петром Порошенком і вимагатиме далі. Вбити обурення мільйонів людей злодійством, корупцією і круговою порукою однією кримінальною справою неможливо. Ми це вже теж проходили", – додає Найєм.

Тим часом політолог Кость Бондаренко вважає, що Саакашвілі та Порошенко – один одного варті. "Протистояти популістові Порошенко поки що ефективно може тільки популіст Саакашвілі. Якоїсь конструктивної програми у тих політичних сил, які влаштовують різного роду бійки і "міжсобойчики", немає (…) Коли мені говорять, що Саакашвілі краще Порошенка, я в це не вірю. Коли говорять, що люди, які сьогодні хочуть повалити Порошенка і підтримати Саакашвілі, завтра не розчаруються, я теж в це не вірю", – цитує Бондаренка ресурс from.ua.

"…Порошенко мав би відправити його до Польщі, бо Саакашвілі в'їхав до нас з боку Польщі. Ось до Польщі його і необхідно було б тоді відправити. Але це найдурніша ситуація, тому що Саакашвілі всередині країни для Порошенка не представляв жодної загрози. Йому треба було дати можливість з'їсти самого себе, знищити самого себе, оскільки він – особистість деструктивна, він може тільки руйнувати. Ось і треба було надати йому таку можливість. Але Порошенко фактично підіграв Саакашвілі в цьому відношенні. І рішення, прийняте під впливом емоцій, зіграло свою роль, і зараз у Саакашвілі знайдуться нові прихильники, на жаль", – зазначає політолог.


"Коли мені говорять, що Саакашвілі краще Порошенко, я в це не вірю. Коли говорять, що люди, які сьогодні хочуть повалити Порошенко і підтримати Саакашвілі, завтра не розчаруються, я теж в це не вірю", – говорить Кость Бондаренко. Фото "Української правди".

Відмінний від інших погляд на ситуацію демонструє керівник Аналітичного центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов. "З огляду на те, що на цьому тижні будуть дерибанити бюджет, народ з лишком забезпечено видовищами: влада відволікає увагу від бюджетного процесу, від того, що людей піддають геноциду і грабують", – каже він у коментарях для РІА "Новости".

Водночас, додає він, "внутрішньовидова боротьба набирає обертів. Ми прекрасно знаємо, що і Саакашвілі, і Порошенко – це люди, афільовані зі Сполученими Штатами, і, як це часто буває, міжвидова боротьба змінюється внутрішньовидовою боротьбою".

Думку про "афільованість" нинішньої влади зі США та раптовим виходом останньої з-під контролю "вашингтонського обкому" розвиває і директор соціологічної служби "Український барометр" Віктор Небоженко. "… Оглушливий удар Держдеп США отримав з Києва. Виявляється, що глава ГПУ Луценко звинуватив співробітників ФБР, які працюють в Україні в рамках програми боротьби з елітною корупцією, в незаконній діяльності. Американці здивовані такою поведінкою дуету Луценка-Порошенка. Якби президент-втікач Янукович знав, що через кілька років невинно засуджений Луценко стане затятим антиамериканцем, він би скостив йому половину терміну колонії", – пише Небоженко на своїй сторінці в мережі Фейсбук.

І додає: "Москва з великим інтересом стежить за тим, що відбувається в Україні. Напевно, президент Путін висловлює почуття "глибокого задоволення" подіями в Києві. Він недооцінив готовності Порошенка-Луценка в ім'я захисту своїх інтересів чинити опір американцям. Розгром прозахідних антикорупційних органів НАБУ і САП руками самих українців (АП, ГПУ, СБУ) – про це Кремлю можна було тільки мріяти. А штурм квартири і брутальне затримання політичного противника президента Порошенка Саакашвілі – ворога Кремля – у день, коли у Вашингтоні терпляче, але даремно чекали ключового борця з елітною корупцією в Україні – генпрокурора Луценка – є справжнім подарунком Києва президенту Путіну під Новий рік.

Читайте також: Ну і що, затишно Вам у компанії бариг, палкі прихильники Саакашвілі?

Між тим за подіями в Україні уважно слідкували не лише у Москві. А й все в тій же неодноразово згаданій Америці. Звідти надійшов грізний, різкий та небезпечний для президента Порошенка сигнал. Він прозвучав у статті знаного політичного оглядача Леоніда Бершидського, площу для викладу думок котрому надала одна з провідних західних агенцій – агенція Bloomberg.

У статті під заголовком "Захід підтримує не ту людину в Україні" (The West Backed the Wrong Man in Ukraine) відзначається, що Порошенко спочатку виглядав більш відкритим до решти світу, ніж його попередник, повалений президент Віктор Янукович, і говорив гарною англійською мовою. Він і його перший прем'єр-міністр Арсеній Яценюк знали, що хотів почути державний департамент США. Після революції США, а разом з ним і ЄС, підтримали Порошенка і Яценюка в якості наступних лідерів України.

Ті, в свою чергу, виграли вибори і стали прозахідними політиками, які повинні були привести Україну в Європу. Але їх наміри виявилися більш корисливими, пише видання.

Порошенко явно дійшов висновку, що він не втратить західну політичну підтримку, доки займає антиросійську позицію. До тих пір, поки західні лідери вважають Україну оплотом проти Росії, він може діяти всередині країни як будь-який інший український політик старої школи, для котрого межі між владою, грошима та насильством розмиті.

Його жорсткі дії проти найгучнішого опонента, колишнього президента Грузії і колишнього одеського губернатора Міхеїла Саакашвілі показують, що Порошенко може бути таким же нещадним, як і Янукович. Після невдалої спроби завдати удару по Саакашвілі шляхом позбавлення його громадянства, правоохоронний апарат Порошенко переслідував і депортував союзників грузинського політичного діяча.

На даний момент навіть найгучніші західні прихильники післяреволюційного українського уряду зрозуміли, що з Порошенком щось не так. "Схоже, що президент Порошенко відмовився від боротьби з корупцією, будь-яких амбіцій на економічне зростання, фінансування ЄС чи МВФ", – писав недавно економіст Андерс Аслунд. "Ніякий дружній тиск на нього не діє. Якщо українці струсять з себе апатію і зроблять з Порошенком те саме, що і з Януковичем (інакше той піде на перевибори у 2019 році), такої помилки повторено не буде", – попереджає Bloomberg.


"Жорсткі дії проти найгучнішого опонента, колишнього президента Грузії і колишнього одеського губернатора Міхеїла Саакашвілі показують, що Порошенко може бути таким же нещадним, як і Янукович", – констатує Bloomberg. Карикатура Сєргєя Йолкіна.

І це, власне, звучить вже як вирок.

Читайте також: Доля Саакашвілі в Україні: стало відомо, яку роль для політика бачать на Заході