Місія Бальцеровича: радник за гроші чи ефективний комунікатор із Заходом

29 квітня 2016, 20:03
Читать новость на русском

Минулого тижня Порошенко призначив відомого польського реформатора Бальцеровича своїм представником в уряді. Він разом з екс-міністром фінансів Словаччини Міклошем увійшов до спільної президентсько-прем'єрської групи стратегічних радників з підтримки реформ в Україні. Яку роль виконуватимуть нові реформатори та які їх реальні мотив?

Призначення Бальцеровича

По суті тепер між владним трикутником — Адміністрацією Президента, Кабміном та Верховною Радою з’явилась нова платформа європейських експертів та технократів, які обіцяють спрямовувати зусилля на вироблення важливих напрямків роботи реформування української економіки та тісної взаємодії між трьома гілками влади.

Крім того, сам Бальцерович, як представник Порошенка у Кабміні спробує забезпечити прозорість і довіру Заходу до українських реформ.

Здогадки щодо ролі Бальцеровича в Україні спробував розвіяти Петро Порошенко. За його словами, Бальцерович буде не лише штатним радником, але й мати необхідний вплив.

З відповідним апаратом, з відповідним моніторингом і можливостями,
— сказав Порошенко.

Порошенко підкреслив, що Бальцерович буде стратегічним консультантом, а не тим, хто коментує рішення. Поляк матиме можливість впливати на їх прийняття.

Польський реформатор запевнив, що одним з напрямків його діяльності на новій посаді буде активна робота із західними інвесторами та політиками для представлення реальної ситуації в Україні та досягнень нашої країни на шляху реформ.

У цьому контексті Бальцерович також наголосив, що не збирається виконувати роль "димової завіси" для МВФ.

Безумовно, що це заява на випередження критикам реформ у середині українського суспільства, де поступово формується відторгнення і недовіра до закордонних реформаторів так званих "варягів".

Адже українському суспільству неодноразово "продавали" реформаторів замість самих реформ. На цьому активно спекулює "Опозиційний Блок", який встиг знову додати у рейтингу.

Роль Бальцеровича

Експерт міжнародного центру перспективних досліджень Анатолій Октисюк погодився з тим, що "група Бальцеровича" відповідатиме за комунікаційну стратегію провадження реформ в Україні, як для українців, так і для західних партнерів.

Відсутність комунікації з громадськістю, суспільством та західними партнерами була однієї з основних причин втрати довіри урядом Яценюка, який робив певні реформи, але нічого не пояснював українському суспільству.

Октисюк просить українців не зачаровуватись запрошенням Бальцеровича та інших успішних реформаторів до України:

Здебільшого — це репутаційне рішення, адже Бальцеровича вважають ідолом реформ у Польщі. Але я не думаю, що вони впливатимуть на рішення в Україні. Вони будуть подавати певні рекомендації, і не факт, що до них дослухатимуться,
— наголосив експерт.

На його думку, Бальцерович — це гарна політична ширма, яка дозволить Порошенку вільно спілкуватися із західними партнерами. Запрошення нових реформаторів до України спрямоване на внутрішню аудиторію.

Бальцеровичу пропонували ще раніше долучитися до цього, але не було відповідної фінансової мотивації. Все залежить від питання стимулів,
— сказав експерт.

Однак сам Бальцерович щодо своєї ролі у майбутній політичній розкладці України висловлюється обережно.

Функція радників передбачає певну обмеженість, але фактична роль може бути більшою, якщо партнери будуть зацікавлені в стратегічному консалтингу,
— сказав Бальцерович у нещодавньому інтерв’ю польського радіо RMF24.

Крім того, польський реформатор наразі не збирається переїздити у Київ. За його словами, він з’являтиметься в українській столиці тричі на тиждень, безпосередньо на конкретні засідання та наради.

Його соратник Єжи Міллер працюватиме в Києві на full-time. Він разом з екс-депутатом сейму Мирославом Чехом вже працює для участі в розробці стратегічного документа уряду.

Нашою метою буде не створення якоїсь паралельної структури, а допомога українським реформаторам подолати проблеми. Будемо працювати,
— підкреслив він.