Чи мобілізують батька з відстрочкою, якщо син служить: відповідь юриста
Джерело:
Новини.LIVEВ Україні триває мобілізація військовозобов'язаних від 18 до 60 років. Віковий діапазон широкий, тож під призов підпадає одразу кілька поколінь з однієї родини. Повістку може отримати як син, так і батько.
Зараз в Україні немає обмежень щодо кількості членів однієї родини, яких можуть мобілізувати, однак все ж таки є декілька винятків. Юрист Ігор Ясько пояснив, чи законно призивати на службу обмежено придатного батька, якщо його син воює, передає 24 Канал.
Важливо Яким є шлях мобілізованого і скільки отримують українські солдати під час навчань: ЗСУ відповіли
Мобілізувати можуть всіх придатних повнолітніх членів родини
Юрист розглянув конкретну ситуацію. За його словами, якщо син служить у лавах Збройних Сил України, а батько має обмежену придатність до служби, то згідно з Законом України "Про мобілізацію", військкоми можуть мобілізувати батька.
Якщо серед підстав для відстрочки є лише служба повнолітнього сина й обмежена придатність – то так, можуть мобілізувати всіх придатних повнолітніх членів родини,
– сказав Ясько.
Проте у Законі "Про мобілізації" є винятки, за яких деякі члени родини можуть уникнути мобілізації. Військовозобов'язаний чоловік чи жінка мають право залишитися вдома у разі:
- якщо на війні загинув або зник безвісти близький член родини (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати, дід, баба або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра);
- якщо у сім'ї є неповнолітня дитина і, одночасно, інший член подружжя проходить військову службу.
Як зазначив юрист, у такому випадку під час мобілізації також звертають увагу на кількість дітей – три й більше, їхнє здоров'я та здоров'я чоловіка або жінки. Призову на військову службу під час воєнного стану не підлягає людина, яка:
- утримує трьох і більше неповнолітніх дітей;
- самостійно виховує дитину до 18 років (матір-одиначка чи батько-одинак);
- виховує дитину з інвалідністю підгрупи А віком до 18 років або неповнолітню дитину з інвалідністю (з видами порушень функцій організму III-IV ступеня вираження);
- утримує людину з інвалідністю ІІ-ІІІ ступеня віком від 18 до 23 років;
- якщо є опікунами, прийомними батьками дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування;
- доглядає за хворими дружиною чи чоловіком, дитиною, а також батьками своїми чи дружини (чоловіка), які потребують постійного догляду;
- є опікунами людини з ІІ або ІІІ ступенем інвалідності або недієздатної.
Мобілізація в Україні: важливі новини
- Народні депутати готують до реєстрації великий законопроєкт щодо мобілізації в Україні. Парламентарі хочуть впровадити нові обов'язки для військовозобов'язаних.
- На Ставці Верховного Головнокомандувача 24 листопада президент Володимир Зеленський запропонував провести демобілізацію військовослужбовців строкової служби. Секретар РНБО Олексій Данілов запевнив, що строковики, у яких завершився строк служби, будуть найближчим часом демобілізовані.
- Крім цього, під час засідання Ставки Зеленський анонсував комплексний план з мобілізації в Україні. Він буде підготовлено наступного тижня.