На митниці беруть хабарі з волонтерів за швидкі для АТО
Швидкі в зоні АТО врятували життя не одного бійця. Волонтери за кордоном купують швидкі спеціально для військових. Але коли переправляють їх в Україну, зіштовхуються і з хабарами, і з потребою зібрати занадто багато документів.
Священик української греко-католицької церкви в Брюсселі отець Олег Зимак освятив уже дві швидкі допомоги, призначені для української армії. Автомобілі купили на благодійні кошти в Бельгії. Перший медичний автомобіль на початку березня цього року священик переправляв через кордон особисто, так би мовити, силою власного авторитету, щоб уникнути проблем з оформленням швидкої на українській митниці.
Волонтер, координатор проекту "Народний тил" Георгій Тука розповідає, щоб завести "швидкі" в Україну як гуманітарку, вони мають відповідати трьом вимогам – швидкі мають бути не старші восьми років, відповідати екологічному стандарту Євро-4, а об'єм двигуна не перевищувати 1,8 літра. Відповідно, у митників виникають питання щодо віку та двигуна, а в МВС не ставлять на облік автівки, які не відповідають екологічному стандарту Євро-4, який обмежує кількість шкідливих викидів в атмосферу.
На митниці працює схема що для волонтерів, що для бізнесменів – хочеш щось завезти – давай хабар. Утім, проблеми на митниці помічають напрочуд рідко. Про це навіть ідеться у звіті Кабміну. За 9 місяців було висунуто підозру щодо корупції 18 митникам.
Читайте також: Нечастий випадок: Прикордонники відмовилися від хабара і поскаржилися в міліцію
Що ж стосується гуманітарних швидких, у Міністерстві соціальної політики запевняють: об'єм двигуна, вік чи будь-які інші вимоги митників – все це не важливо, якщо "швидка" завозиться для потреб на фронті. Такі вимоги висуваються лише до транспортних засобів, призначених для людей з особливими потребами. Швидкі для армії, відповідно до чинного законодавства, мають оформлюватися як гуманітарний вантаж.
Для того, щоб переконати митників, що "швидка" призначена саме для армії, її отримувач повинен заздалегідь зареєструватися в спеціальному реєстрі. У Мінсоцполітики кажуть, що як тільки зібрані всі документи, сама реєстрація займе один-два дні.
Утім, у періоди жорстоких боїв уздовж лінії фронту часу зібрати десятки документів, доправити їх до Мінсоцполітики й дочекатися відповіді у волонтерів здебільшого немає.
Звичайно, хабар – найпростіше вирішення, коли швидка потрібна, як повітря, кажуть військові.
Остання швидка, доправлена бельгійськими українцями, врятувала життя українському військовому на Яворівському полігоні. Завдяки тому, що вона була напідхваті, бійця домчали до лікарні за 10 хвилин. Ця людина могла б загинути, якби волонтери не знаходили сірих способів доправляти швидкі на полігони та на фронт.
Спеціально для Телеканалу новин "24" від "Радіо" Свободи ". Журналісти – Жанна Безп'ятчук, Сабіна Пухка, Євген Насадюк.