На виборах церкву використовували в гібридній формі, – експерт

19 вересня 2018, 21:03
Читать новость на русском

Церковні питання на виборах використовувалися завжди. Це будуть перші вибори президента, де УПЦ МП, а з нею і Росія не гратимуть суттєвої ролі.

Таку думку 24 каналу висловив виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Олександр Леонов.

Читайте також: Вибори і релігія: як політики використовують церкву

В тій чи іншій формі церква, особливо УПЦ МП, завжди брала участь у політичних процесах. І цим активно користувалася Партія регіонів і Янукович. Були скарги прихожан, що під час служб йшли прямі вказівки священників, за кого голосувати. Тому церква сама неодноразово порушувала закон, коли безпосередньо брала участь у виборах,
– зазначає Леонов.

За його словами, офіційно вибори ще не оголошені. І з точки зору права поки порушень закону в тому, що потенційні кандидати в президенти використовують релігійну тематику, немає. Хоча, наголошує він, без активної позиції держави жодна церква не отримала автокефалію.

"Україна зараз стоїть на порозі рішення історичних масштабів – надання автокефалії Єдиній помісній православній церкві. І це не може не впливати на громадян. Локомотивом цього процесу є Порошенко. Тому він і збирає позитиви від отримання томосу", – вважає Олександр Леонов.

Як зауважує фахівець, підтримка Порошенка у зв’язку з автокефалією може бути як досить помірною, так і мати гравітаційний ефект, коли почнуть голосувати ті виборці, хто зараз не визначився. А таких близько 25%. Ті, для кого томос і євроінтеграція – суттєві досягнення. Вони голосуватимуть за Порошенка, тобто за збереження динаміки. Це може бути від 5% голосів до серйозного числа.

Політолог додає: РПЦ на майбутніх вборах в Україні працюватиме в апокаліптичному тренді – за принципом "останнього бою". Загалом, як вважає Олександр Леонов, якщо буде Єдина помісна церква, то УПЦ МП зникне і стане філією РПЦ, а її вплив на виборців зменшиться. Тому що під такою вивіскою складніше збирати паству. Надто Росія токсична для України. Хоча РПЦ консолідує в Україні тих, хто жорстко налаштований на Росію.

Нагадаємо, 7 вересня стало відомо про те, що Вселенський патріархат у межах підготовки до надання автокефалії Православній церкві в Україні призначив своїх екзархів (повірених) у Києві. Цю подію панічно розкритикували в РПЦ, назвавши відповідний крок "вторгненням на канонічну територію Московського патріархату". Священний синод Російської православної церкви вирішив припинити участь у всіх заходах і структурах, у яких головують або співголовують представники Константинопольського патріархату.