Яку роль церква грає на виборах і як це використовують політики – читайте в матеріалі 24 каналу.

Церква – мережа для вилову виборців

Як зазначає політичний експерт Віктор Небоженко, конфесійні об'єднання сприймаються кандидатами у президенти суто в політтехнологічному ключі, як засіб для отримання результату.

Для кандидатів у президенти різні релігійні утворення – мережі для вилову виборців. Якщо одночасно в 500 церквах говорять, що такий-то політик хороший, то на когось це діє. Православні священнослужителі погоджуються на допомогу політикам, але перевірити ступінь їх впливу на віруючих дуже важко,
– зауважує Віктор Небоженко.

Янукович Єдина помісна церква
УПЦ МП примушувала прихожан молитися за Януковича і Партію регіонів

З іншого боку, за його словами, відгалуження протестантів, яких дуже багато у великих індустріальних містах, більш ефективні. Протестантські церкви будуються за принципом маркетингової мережі. І їх можна легко використовувати. Якраз ними свого часу вдало скористався екс-мер Києва Леонід Черновецький, створивши мережу бабусь, які регулярно ходили в євангелістську церкву, а потім голосували за нього.

Читайте також: Автокефалія для Української церкви: коли це буде, і що зміниться для прихожан

Втім, на думку політолога Олександра Леонова, церковні питання на виборах використовувалися завжди. Але в так званій гібридній формі.

В тій чи іншій формі церква, особливо УПЦ МП, завжди брала участь у політичних процесах. І цим активно користувалася Партія регіонів і Янукович. Були скарги прихожан, що під час служб йшли прямі вказівки священників, за кого голосувати. Тому церква сама неодноразово порушувала закон, коли безпосередньо брала участь у виборах,
– зазначає Леонов.

До речі, Янукович вклав великі гроші в будівництво Почаївської Лаври, а також Святогорського монастиря. Вочевидь, отримав за це подяку від священнослужителів. Юлія Тимошенко також не раз демонструвала свою релігійність, відвідуючи церкву на великі свята.

Автокефалія Української єдиної церкви як фактор виборчої кампанії

Петро Порошенко декларує на наступних виборах три основні гасла: армія, церква, мова. На думку Леонова, офіційно вибори ще не оголошені. І з точки зору права поки немає порушень закону в тому, що потенційні кандидати в президенти використовують релігійну тематику. Хоча, наголошує політолог, без активної позиції держави жодна церква не отримала автокефалію.

"Україна зараз стоїть на порозі рішення історичних масштабів – надання автокефалії Єдиній помісній православній церкві. І це не може не впливати на громадян. Локомотивом цього процесу є Порошенко. Тому він і збирає позитиви від отримання томосу", – вважає Олександр Леонов.

За словами експерта, підтримка Порошенка може бути, як досить помірною, так і мати гравітаційний ефект, коли почнуть голосувати ті виборці, хто зараз не визначився. А таких близько 25%. Ті, для кого томос і євроінтеграція – суттєві досягнення. Вони голосуватимуть за Порошенка, тобто за збереження динаміки. Це може бути від 5% голосів до великого ефекту.

Єдина помісна церква Юлія Тимошенко
Юлія Тимошенко теж приміряла на себе образ смиренниці

Віктор Небоженко вважає, що Порошенко зробив помилку, погодившись використати на виборах релігійну тематику.

Порошенко погодився просувати тему надання Українській єдиній церкві автокефалії, щоб скористатися на виборах. Але сам він парафіянин УПЦ МП. 70% прихожан УПЦ МП готові перейти до Єдиної помісної православної церкви, 30% – підтримуватимуть і далі Кремль. І Порошенку буде важко отримати голоси всіх цих парафіян. Для прокремлівських віруючих він розкольник, а для інших теж не є авторитетом. Для них Порошенко – людина Кремля,
– говорить Небоженко.

На його переконання, голоси цих 70% прихожан УПЦ МП розпорошаться між іншими кандидатами. Тому що в них немає яскраво виражених політичних поглядів. Водночас, наголошує Небоженко, якщо під час кампанії почнуться заворушення, пов'язані з розділом майна УПЦ МП, той із кандидатів, хто зможе проявити себе як парламентер, примиритель, внесе стабільність, користуватиметься повагою вірян, отримає додаткові голоси.

При цьому, зазначає Леонов, Юлія Тимошенко намагається використати релігійну тему, але поки їй це не дуже вдається. А ось Опоблок гратиме на тому, що створення Єдиної помісної церкви суперечить Конституції.

Чинник російської церкви

Олександр Леонов підкреслює: це будуть перші вибори президента, де УПЦ МП, а з нею і Росія не гратимуть суттєвої ролі, так як будуть зайняті іншим. Хоча РПЦ працюватиме в апокаліптичному тренді – за принципом "останнього бою".

Віктор Небоженко також наголошує: в питанні церкви Росія зробила помилку, рівну 2014 року, коли Москва анексувала Крим і вторглася на Донбас.

РПЦ потрапили в пастку через можливість надання Вселенським патріархатом томосу Українській єдиній церкві. Почала поводитися неадекватно, погрожуючи розірванням стосунків з Константинополем. Томос – декларація про наміри. РПЦ – найбільша православна церква стала розкольником щодо інших церков і потрапила в ізоляцію. Католики і протестанти потирають руки. Такого не було років 200,
– наголошує політолог.

Порошенко Єдина помісна церква
Порошенко вирішив зробити релігію головною темою виборчої кампанії

Як наголосив Небоженко, якщо Києво-Печерську, Почаївську Лаври і Святогорський монастир заберуть в УПЦ МП, то російське православ'я втратить дуже багато і залишиться один на один з протестантами і, що ще гірше, з більш динамічними мусульманами.

Загалом, як вважає Олександр Леонов, якщо буде Єдина помісна церква, то УПЦ МП зникне і стане філією РПЦ, а її вплив на виборців зменшиться. Тому що під такою вивіскою складніше збирати паству. Надто Росія токсична для України. Хоча РПЦ консолідує в Україні тих, хто жорстко налаштований на Росію.

Читайте також: Чи зможе Москва завадити наданню автокефалії Єдиній помісній церкві?