19 лютого 2011, 11:41
3

На Волині встановлюють першу гідростанцію

Побороти повінь. На Волині встановлюють гідрологічні автономні станції, які інформуватимуть про наближення паводків у регіоні.

Апарат фіксуватиме рівень і температуру води, опадів та вологість повітря. Наразі такі станції уже встановлені на Закарпатті. На Волині функціонуватиме лише один гідрологічний пост.

“Ми чекали цього моменту, подивитися на станцію, чи вона буде працювати успішно, і чи команда, яка працювала над проектом, виконає всі цілі. Зараз ми бачимо, що все вдалося. І вже розпочалися розмови про майбутні проекти, як можна розвивати цю систему”, - каже директор інституту навколишнього середовища, консультант НАТО Ярослав Слободнік.

Інформація, отримана зі станції, більш точна, ніж та, яку зібрали вручну. До того ж, це значно спростить роботу гідрологам завчасно передбачити наближення великої води.

“Одна станція нічого не вирішить, то пілотний проект, на якому ми навчимо своїх спеціалістів, а далі, ми сподіваємося, воно буде впроваджуватися ще більше”, - сказав начальник Волинського Гідрометцентру Ростислав Бондарчук.

“Боротися з паводком це взагалі нонсенс. З природою не борються, Але треба не одна станція, треба ціла мережа станцій, яка потім дасть можливість розрахувати, згідно програм комп’ютерних, і час проходження повені, і висоту повені, і протяжність повені”, - каже начальник обласного управління водного господарства Юрій Бахманчук.

Показники важливі не лише для України, адже паводки на Волині загрожують підтопленнями і Білорусі. Вздовж ріки Стир, скажімо, потрібно встановити 60 таких гідростанцій. НАТО готове сприяти у втіленні цього проекту.

“Зараз завдання знайти міжнародних донорів, які б прийшли з грішми й допомогли закінчити цю систему, щоби вона виконувала всі свої функції. Я би сказав, що після такого першого кроку, я думаю, що це буде успішно”, - вважає директор інституту навколишнього середовища у Словаччині, консультант НАТО Ярослав Слободнік.

Одна станція коштувала понад 30 тисяч доларів, наступні уже будуть дешевшими, адже не потрібні вже кошти на створення центрального сервера, куди й поступає уся інформація. Єдине, що бентежить українських гідрологів, чи встоять станції перед людським вандалізмом. Вже через кілька днів після встановлення гідропосту тут побили двері та зірвали вивіску.