НАБУ, ГПУ і антикорупційний комітет: що відбувається за лаштунками?
Конфлікт між ГПУ і НАБУ та головою антикорупційного парламентського комітету Соболєвим викликав сильний резонанс в Україні і на Заході. На захист НАБУ виступили представники ФБР, Євросоюзу, МВФ, а США пригрозили скоротити всю державну допомогу уряду України у випадку звільнення голів антикорупційних органів.
Журналісти сайту "24" зібрали думки експертів щодо причин і наслідків цього конфлікту.
Читайте також: Чому спроби Луценка знищити НАБУ загрожують втраті безвізу
Іван Яковина, журналіст
Щодо ситуації навколо НАБУ і антикорупційного комітету, я розумію, план такий: Єгора Соболєва – голову парламентського комітету – звільнити, НАБУ розвалити, повернути на роботу главу Державної фіскальної служби Насірова і спокійно піти на перевибори.
Думаю, спрацює. До того ж, профільний комітет за зняття Соболєва проголосував. Перший етап пройдено.
Читайте також: Чому Рада не розглядатиме скандальний законопроект про НАБУ
Пікантний момент: ті, хто голосував за звільнення Соболєва, почали кричати і тупотіти ногами, коли стали називати їхні імена і прізвища. Розуміють, що працюють на знищення власної країни, тому хочуть у тіні залишитися.
Андрій Вігірінський, політичний експерт
Що стосується ситуації, яка виникла навколо ГПУ, НАБУ, а також парламентського антикорупційного комітету, то ми розплачуємось зараз за ті шоу, які раніше нам подобались. Ми втягнулися в медійні акції – обшуки, затримання тощо. Почали це саме антикорупціонери, і тепер все, що звучить проти них, виглядає, як гонитва. Плюс суцільне несприйняття тих, хто виступає з критикою цих антикорупціонерів.
Читайте також: Порошенко повністю став нагадувати Януковича, – Соболєв
Правоохоронні органи повинні працювати в межах процесуального законодавства і тих його форм і процедур, які зафіксовані КПК. В іншому випадку докази, здобуті незаконним шляхом, не можуть доводити вину підозрюваного. Люди не до кінця розуміють, законно чи ні діє НАБУ, і що в суді справа з недопустимими доказами розвалиться.
Якщо припустити, що результатами розслідування, яке проводить ГПУ, буде встановлено, що керівник НАБУ допускав незаконні дії зі збору інформації, слідства, оперативних заходів щодо об‘єктів, чи має він право залишатись на посаді? Ні. Чи можна його відсторонити зараз – ні. І що робити? Хай залишається, бо людям це шоу подобається? Так бути не повинно.
Не зрозуміло, яке право мають представники ЄС та США, які офіційно не можуть бути обізнаними з документами з грифом "секретно" чи тими, які є таємницею слідства, висловлювати застереження про неприпустимість тиску на НАБУ чи змін в законодавстві, що регулює діяльність антикорупційних органів.
Щодо можливості відсторонення Єгора Соболева від посади голови антикорупційного комітету складно сказати, що парламент щось втратить, якщо комітет очолить інша особа. Зона його відповідальності – антикорупційні органи НАЗК і НАБУ – дискредитовані. На моє переконання, критичного нічого не відбудеться, якщо його звільнять.
Сергій Фурса, економічний експерт
Про що думають люди, коли посилають лідерів фракцій БПП і "Народного фронту" внести законопроект, що дозволяє їм звільняти главу НАБУ Артема Ситника? Законопроект, який руйнує основну антикорупційну реформу, наріжним каменем якої була незалежність НАБУ. Реформи, яка сама по собі була наріжним каменем всієї програми МВФ?
Звичайно, мрія кожного корупціонера – мати можливість звільнити главу бюро по боротьбі з корупцією. Депутати про це кричать з трибуни. Депутати про це просто мріють. Та ухвалення закону, який дозволить парламенту звільняти голову НАБУ, згорне "безвіз" (там була умова – незалежне НАБУ), поставить хрест на програмі МВФ (там теж умова – незалежність НАБУ), а, отже, унеможливить будь-яке інше кредитування. Крім російського, звичайно. Всією країною будемо дзвонити Курченку? Або пошлемо Луценка туди, на переговори?
Думаємо, що виживемо без МВФ? Але ж ні, як тільки закінчиться програма з МВФ, відразу закриються ринки. Надовго. І курс гривні знову будемо ловити усією країною. І ті, хто закон писав, це просто зобов'язаний розуміти.
Або це покер брехунів, і вони підвищують ставки? Шантажують умовний Держдеп? Або просто емоційно образилися, відключили мізки і почали робити те, що просто дуже хочеться. Але такі дорослі люди. Мільйонери. Деякі мільярдери. Пора включити мозок. Тому що Янукович відмовлявся це робити весь 2013 рік. А економічні умови осені 2013 року можуть повернутися дуже швидко. З таким же результатом.
Читайте також: Які наслідки матиме звільнення антикорупціонерів: попередження від США