Надія Савченко: від політв’язня до президента?

27 травня 2016, 19:00
Читать новость на русском

Двогодинна прес-конференція Надії Савченко зібрала рекордну кількість людей. Прийшли не тільки журналісти, а й всі охочі. Надія намагалася відповісти на всі питання, повторюючи, що їй треба багато чому вчитися в українській політиці. Втім, відмовлятися від роботи в парламенті вона не збирається. Чим займатиметься Надія Савченко далі, які позиції відстоюватиме — в матеріалі сайту телеканалу "24".

Атмосфера прес-конференції була піднесено-патріотичною, трохи пафосною. Сама винуватиця події – емоційною, подекуди жартувала. Савченко висловила бажання станцювати з відомим балетом "Сухішвілі", попросивши навчити її лезгінці, і навіть розповіла анекдот. Але, водночас, вона була конкретною, демонструючи свою силу духу і велике бажання працювати на користь України. При цьому підкреслюючи, що вона не великомучениця, люди потрапляли і в куди гірші ситуації.

Помітно було, що Савченко, яка де-юре є народним депутатом, де-факто кардинально відрізняється від усіх українських політиків. Притаманна їй прямолінійність червоною ниткою пронизувала кожне її слово і заяву. Крім того, незважаючи на те, що ще два дні тому вона була в російській тюрмі, говорила вона чітко, хоч і трохи на межі фолу. Надія навіть в одній з відповідей зазначила, що вона – не дурна. Що головне, говорила Савченко дуже відверто. Така риса у вітчизняних політиків відсутня взагалі і давно.

Втім, поки що робити якісь прогнози складно. Сама Надія, звичайно обіцяла, що ніколи не триматиметься за крісло, не буде перебіжчиком по парламентським фракціям, а тим більше зрадницею. Однак політичні амбіції в неї все ж таки є. Про це вона сказала прямо, це було зрозуміло з кожної фрази. Думається, її повернення і заяви про політичне майбутнє сплутали карти ведучим українським політикам. В першу чергу, Петру Порошенку і Юлії Тимошенко.

Надія-депутат

Заяви Надії Савченко красномовно засвідчили, по-перше, що вона ретельно готувалася до цього моменту. По-друге, в неї є досить конкретний план дій. Своїм головним завданням вона вважає повернення всіх українських політв’язнів з Росії, а також звільнення полонених, які потрапили до рук російських окупантів на окупованих територіях Донбасу (як відомо, Савченко в парламенті працюватиме в комітеті з питань національної безпеки і оборони). Заради їх визволення Надія готова домовляться з усіма, навіть із сепаратистами, якщо буде необхідність. За її словами, "хоч з чортом".

Надія Савченко готова докласти всі зусилля для повернення інших політв’язнів

Думається, що Надія справді може стати ще однією з українських переговірників,. Причому при її величезній напористості процес обміну, принаймні, військовополоненими, активізується. Щоправда, виникає питання щодо її дипломатичних якостей, без яких будь-які переговори неможливі. Хоча сама Савченко дала зрозуміти: прекрасно знає, що будь-яка війна закінчується компромісом.

Крім визволення політв’язнів, Савченко планує сконцентруватися на реформі армії, яка, за її словами, за останні 10 років погрузла в суцільній корупції і перестала виховувати патріотів. Як зазначила Надія, не добровольчі загони, а регулярні війська повинні були першими стати на захист своєї Батьківщини.

Буду працювати над армією, щоб тил не розкрали. Я знаю всю корупцію в армії за всі 10 років, які я служила. Повірте, я знаю, як з цим боротись, — заявила льотчиця.

Також, відповідаючи на питання щодо так званого "закону Савченко", яким передбачено зарахування перебування в СІЗО за принципом: рік за два, Надія була достатньо категоричною. Як відомо, після ухвалення цього закону на волю достроково вийшли злочинці-гвалтівники і вбивці. Однак Савченко переконана, що закон правильний, і ініціювати його відміну не збирається. Льотчиця вважає, що слідчі часто мордують підозрюваних, роками тримаючи їх у СІЗО.

У в’язницях багато невинних людей, яких там мордують. Закон обов’язково запрацює. Треба знати, що після 5 років перебування у в’язниці люди не повертаються до нормального життя. Не треба з них робити злочинців, — наголосила вона.

Так само категорично Надія висловилася і щодо теми мови, російськомовного телебачення і пропаганди. Як вона заявила: в майбутньому тільки українська мова і тільки українське телебачення.

Не треба себе давати обдурити якійсь російській пропаганді. Говорити треба так, так як відчуваєш душею. Україна для українців, – підкреслила вона.

Звучить патріотично-націоналістично, і однозначно ця фраза не сподобається багатьом проросійськи налаштованим політикам і українським громадянам. Втім, не варто перебільшувати її значення. Загалом, нічого надто сенсаційного нема в тому, що Савченко після двох років російської в’язниці хоче, щоб в її країні був мир. Тим більше, що, як вона зазначила не один раз: немає поганого народу, є погані люди. Це стосується і України, і Росії, де, за її словами, також достатньо нормальних людей.

Про Путіна і Крим

Найбільший резонанс, звичайно, викликали її "побажання" Путіну. Характеризуючи його, Надія нагадала про відоме прізвисько російського президента, а також назвала його некрасивою людиною – фізично і всередині. Гнидою.

Відчепись від України, Відчепись від кожної країни, в яку ти вчепився, залиш собі своє царство, не мордуй своїх людей, не знущайся над росіянами! Два життя не проживеш. Все одно здохнеш. Живи гідно, — заявила Савченко.

Путіна Савченко назвала гнидою

Не оминула вона і питання повернення Криму. Щоправда, рецепт Савченко досить оригінальний, можна сказати нестандартний, який журналісти назвали апокаліптичним.

Війною треба було Крим не віддавати. Ось був певний період, коли нам треба було йти і захищати нашу землю. Ми його пропустили. Чому пропустили? Це окреме питання. В мене досі є відчуття загрози початку Третьої світової війни. І в разі, якщо вона таки відбудеться, то окупований півострів повернеться в Україну. Треба достукатися до людей, що це була помилка, — заявила Надія Савченко.

Про політичне майбутнє

Найбільший резонанс викликали заяви Надії Савченко щодо можливості стати президентом України і очолити партію ВО "Батьківщина".

Давайте запитаємо так. Українці, якщо вам треба, щоб я була президентам — добре, я буду президентом. Я просто ще не зовсім вірю, що в нас люди вже навчилися голосувати не за гречку. Я не скажу, що я хочу, я люблю літати, але, якщо треба, то я пройду цей шлях, — сказала Савченко.

При цьому вона підкреслила, що в разі, якщо люди через невдоволення її роботою прийдуть на Майдан і скажуть піти, триматися за крісло вона не буде.

Можливо, після цих слів на Банковій і в штабі "Батьківщини" трохи занервували. Однак, навряд чи Порошенко чи Тимошенко надали цим словам великого значення. Для них Савченко сьогодні не є конкурентом. Навпаки, той, хто зможе "на повну" використати повернення Савченко, той і збільшить свої шанси на перемогу на майбутніх президентських виборах.

Сама Савченко подякувала і Петру Порошенко, і ВО "Батьківщина" за те, що допомогли. "Батьківщині" окремо за те, що два роки тому включили її – політв’язня — у виборчі списки. На думку Надії, якби так зробила кожна партія, це було б яскравою демонстрацією того, що для України кожен політв’язень — герой.

Про лідерство в партії, то тут Надія відповіла стандартно: у ВО "Батьківщина" є лідер. Хоча зазначила: як треба буде, то очолить.

Поки що Надія не претендує на місце Юлії Тимошенко

Загалом, Надія Савченко підкреслила, що висновки щодо неї треба робити по її майбутнім діям, знову пообіцявши не скурвитися.

На перший погляд, в Україні може з’явитися ще один справжній "чоловік у спідниці". Потенціал у Савченко є, бажання – аж через край. Два роки ув’язнення її загартували і зробили ще сильнішою. В українській політиці дуже не вистачає людей із стержнем, які працюватимуть для свого народу, а не для себе. Та робити далекоглядні прогнози передчасно. Як відомо, один у полі – не воїн. У парламенті майже всі намагаються грати кожен сам за себе, і практично немає тих, хто б відверто і послідовно боровся із системою.

З іншого боку, у Надії Савченко наразі є велика народна підтримка. Що важливо – їй довіряють. Хоча не треба забувати відомий вислів: не сотвори собі кумира. А цим українці грішать постійно, а потім кричать "Ганьба!" і "Зрада!". Чимало залежить і від самої Надії. Найближчим часом вона зіштовхнеться з усіма "принадами" української політичної кухні. Від того, чи зможе вона пройти через це пекельне горнило, залежить її політичне майбутнє.

Читайте також: Адвокати Савченко розповіли, хто та коли домовився за звільнення українки