Народ, який страждає через свою національність: репресії проти кримських татар

30 січня 2015, 21:22
Читать новость на русском

Кримські татари, яких не пускають на півострів, звинувачують Росію в черговій депортації. На їхню думку те, що їх позбавляють власного дому, можливості бачитись з сім'єю інакше назвати не можна.

"Крим" – скромний ресторан на Майдані у Києві. На ґанку жовто-блакитні прапор: український і кримськотатарський. На столах така ж композиція у мініатюрі. Цей заклад попри власну волю перетворився на дискусійний клуб. Тут збираються місцеві татари, відомі і не дуже. Після анексії Криму у столиці їх значно побільшало, кажуть офіціанти, теж татари.

Проте, на камеру не говорять. Бо в Криму у них сім'ї, і бояться що їх зроблять нев'їздними. На вході до зали величезна карта півострова часів Російської імперії. За час перебування в її складі близько півмільйона татар були змушені тікати. Найбільше до Туреччини. Саме там в сім'ї емігрантів народився Ісмет Юксель. 20 років тому він повернувся до Криму. Координував роботу інформ-агентства. У серпні без пояснень йому заборонили в'їзд до Криму.

Колесо репресій знову нависло над його народом, каже керівник Меджлісу Рефат Чубаров. Він нев'їздний у Крим уже 11 місяців і не може бачитися з матір'ю, яка ще пам'ятає депортацію 44- року. Пан Чубаров звертається до світових лідерів не допустити повторення трагедії.

Усім, кому влада Російської Федерації висунула звинувачення у загрозі безпеці, жодних обґрунтованих доказів не надала.

На татар чинять утиски усіма можливими методами, каже омбудсмен Валерія Лутковська. Напередодні затримали заступника голови Меджлісу Ахтема Чийгоза за організацію мітингу річної давнини. Тоді в Криму діяли закони України і він мав на це право. Проте йому загрожує 10 років.

Поки пан Юксель намагається судитися з ФСБ через Російський суд, Рефат Чубаров підготував позов до Європейського суду з прав людини. Бо Кремль порушує всі Конвенції, підписантом яких є Росія.