У нас війна з Росією, але починалося все з 90-х, – відверте інтерв'ю з героєм фільму Сенцова
Громадський активіст та учасник російсько-української війни Сергій Філімонов зіграв головну роль у новому фільмі українського режисера Олега Сенцова "Носоріг". Світова прем'єра відбулася 10 вересня на 78-у Венеційському кінофестивалі у конкурсній програмі "Горизонти".
Це не є фільм, який романтизує кримінал, убивства і стрілянину. Це історія хлопця, який прожив не легкий досвід. 90-ті – це період після розпаду Радянського Союзу, коли в Україні "зароджувалися" олігархи, а люди жили в нестатках. Так головний герой "Носорога" Сергій Філімонов розповідає про кримінальну драму у ексклюзивному інтерв'ю 24 каналу.
Читайте "Носоріг" і "Стоп-Земля" – в лідерах: премія "Кіноколо-2021" оголосила номінантів
Назва фільму. Що вона означає? Чому саме "Носоріг"?
Це позивний головного героя Вови. У "Носорога" є реальний прототип у житті. Звичайно, сам герой відрізняється, але це життєва історія. За характером і мисленням це така сама людина. "Носоріг" – через те, що молодий хлопець опиняється в бійці і йому наносять певну травму, яка його потім асоціює з носорогом.
Головний герой фільму Сергій Філімонов / Фото з особистого архіву Сергія Філімонова
Така людина була в реальності?
Наскільки мені відомо, це друг Олега Сенцова.
До Дня Незалежності ми згадували разом ключові події та аналізували процеси та явища, які вплинули на розвиток України. Редакція продовжить проєкт історіями 30 українців, які вплинули на наше життя. І це не обов'язково відомі артисти чи політики. Ми хочемо показати, як кожен з нас по-своєму будує Україну. Читайте всі історії у спецпроєкті "Незалежні".
Керівниця проєкту – головна редакторка сайту 24 каналу Ольга Консевич.
Як розпочалася ваша співпраця з режисером фільму Олегом Сенцовим?
За Олега, мабуть, знали всі в Україні, коли він був у військовому полоні в Росії. Ми брали активну участь в акціях на його підтримку. Так вийшло, що я познайомився з дівчатами, які потім займалися кастингом "Носорога". Вони мене попросили організувати цей кастинг. Я в минулому – футбольний фанат та спортсмен. У мене досить багато друзів, які в принципі по типажу підходять до бандитів. Тому ми зробили цей кастинг.
Режисер фільму "Носоріг" Олег Сенцов та головний герой фільму Сергій Філімонов / Фото з фейсбуку Сергія Філімонова
Я познайомився з Олегом, який особисто туди приїхав. Мені запропонували спробувати на камеру записатися, чи хочу я зніматися чи ні. Це були проби. Через деякий час ми ще кілька разів зустрічалися з Сенцовим. Про фільм ми взагалі не говорили, але ми близько познайомилися і мене запросили вже на проби, де треба було зіграти роль. Це було цікаво і важко.
Як вам працювалося з Олегом Сенцовим?
Мені було комфортно і він мене багато чому навчив. Зокрема, розбиратися в кіно. Я вважаю, що він заслужено називається одним з кращих режисерів в Україні. Але я б хотів сказати більше за команду, яка працювала над фільмом. Вона дуже схвально оцінювала роботу й організацію Сенцова.
Як відбувався відбір на роль головного героя фільму?
Я знаю точно, що було багато кандидатів. З багатьма ми познайомилися на кастингу, деяких я вже знав особисто. Це був важкий відбір, але я якось отримав цю роль.
За словами Філімонова, відбір для участі у фільмі був важким / Фото Аліни Туришин, 24 канал
"Була принципова позиція, що фільм має бути україномовним"
На вашу думку, як вплинуло перебування Олега Сенцова в полоні в Росії на фільм?
Вплинуло точно, бо фільм про 90-ті. Він максимально був наближений до тих часів. Це і візуальна частина – костюми, декорації, машини, музика. Все відповідало тому часу. Після 90-х років, в незалежній Україні, все було досить русифіковано. Звичайно, трошки змінювалося. В інтернеті пишуть, що бандити не розмовляли, наприклад, українською мовою, але це також була принципова позиція, що фільм має бути україномовним. Тому, я думаю, що багато деталей змінювали, але сам сценарій, якщо і мінявся, то не багато.
Актуально У мережі з'явився трейлер фільму "Носоріг" Олега Сенцова: захопливе відео про 90-ті
В одному з інтерв'ю, ви розповідали, що не жили в 90-х і не знали добре цей період. Для того щоб зіграти головну роль, ви дізнавалися більше про цей період?
Я народився у 1994 році й моя молодість якраз припала на навчання в спорт-інтернаті. Коли я займався спортом, то зустрічалися люди, які були очевидцями тих подій. Тому я досить багато знаю про той час і добре орієнтуюся, наприклад, в тому, що відбувалося у нас у Києві. Тому що багато з тих бандитів, які вбивали у 90-х людей, зараз знаходяться в бізнесі, в політиці. І про їхні справи та чим вони займалися, люди чують й досі. В мене було розуміння, що то був за період. Звичайно, я також дивився багато фільмів про бандитів, тому мені було неважко.
Багато з тих бандитів, які вбивали в 90-х людей, зараз знаходяться в бізнесі, в політиці / Фото Аліни Туришин, 24 канал
"Були такі періоди життя, коли я не пам'ятав, щоб тиждень проходив без бійок"
Олег Сенцов розповідав, що коли познайомився з вами, то зрозумів, що ваш складний життєвий шлях та важкі умови, в яких ви зростали, відповідають потребам сценарію. Ви можете розповісти, про які умови він говорив?
Я думаю, що Олег мав на увазі те, що я пройшов Майдан та війну у складі добровольчого підрозділу, вуличну війну з тітушками, вуличну боротьбу з "ментовским беспределом". Я думаю, що він саме це мав це на увазі.
Я народився у багатодітній сім'ї. У нас є певна проблема з булінгом в країні. Зрозуміло, що коли ти в родині не один, то, скоріш за все, ти малозабезпечений. Тим більше, я був дуже маленьким, мало важив та був низького росту. І в школі дуже часто до мене чіплялися. Доводилося битися, бувало таке, що по два-три рази на день. Були такі періоди життя, коли я не пам'ятав, щоб тиждень проходив без бійок. Це було постійно, це була постійна історія. Були переломи, зламані руки, побита голова.
Через це ви пішли у спорт?
Більше через брата. Я займався грою на тромбоні в оркестрі. А мій брат займався боротьбою і сказав мені спробувати. Я спробував і мені сподобалося. І це справді мені дуже допомагало.
Ви – не професійний актор. Чи було важко перевтілитися в образ?
Важко було багато разів, бо коли треба грати сцени, пов'язані з емоціями, які люди намагаються найчастіше ховати від інших людей, то, звичайно, важко. Однак мені сильно допомагала команда, інші актори, поради й віра в мене Олега Сенцова. Я цікавився для себе в акторів, як вони це роблять.
Філімонов цікавився у акторів, як зіграти емоційні сцени / Фото з особистого архіву Сергія Філімонова
Багато світових акторів часто створюють собі спеціальні умови, навіть психологічні, щоб краще увійти в роль. Чи робили ви так? Як відбувалася ваша підготовка до перевтілення?
В певних сценах Сенцов створював такі умови, які змушували опинитися в ситуації, що були наближені до сценарію. Бували місця, коли було дуже холодно і треба було зіграти, що важко фізично і воно насправді було важко. Коли знімали бійки, грали не професійні актори, які зі мною билися. І бувало, що справді прилітало і було боляче. Багато хто казав мені, що мало знають акторів, які продовжили б грати далі, якщо їх би так вдарили. Але для мене це не було страшно.
Ви отримували травми під час знімання фільму?
Були, але вони незначні. Я звик до такого.
Яку зі сцен вам було найважче зіграти?
Зараз, коли я озираюсь назад, то розумію, що найважчими були сцени сексуальні, де були голі дівчата. Це було важко, бо і я був голим. І коли тебе знімає камера, сидить режисер, костюмери, гримери, художники по локації, а ти голий і дівчина гола, а вам треба зіграти сцену інтиму. Це важко, хто б що там не казав.
У фільмі є любовна лінія?
Так, одна.
У яких містах знімали фільм?
Я поїхав у Кривий Ріг і прожив там три місяці. Я взагалі не міг повертатися у Київ, бо були проблеми з пандемією коронавірусу. Був ризик захворіти й тому мені доводилося бути там. Частина фільму також знімалася у Львові, але після Кривого Розі це було, як поїхати відпочити за кордон. Також була сцена, яку ми дознімали у Києві.
Головний герой фільму "Носоріг" Сергій Філімонов кілька місяців жив у Кривому Розі / Фото з особистого архіву Філімонова
Були сцени, які знімали за кордоном?
Ми мали знімати в Німеччині, але через коронавірус довелося зробити у Львові. Оскільки Львів довгий час був частиною Австро-Угорщини, там є відповідна архітектура.
Що спільного між вам і головним героєм, а де ваші цінності вкрай різні?
З героєм в нас дуже багато спільних рис характеру. Тоді були такі часи, коли у людей не було багато вибору. Це історія про хлопця, який народився в незаможній сім'ї, який займався спортом, і єдиний шлях стати людиною та сильним він бачив в тому, щоб піти у кримінал. У нього склалися такі життєві обставини, що він або зламався б, або став би кимось. Тому за характером у нас багато спільного, однак з досвіду – ні.
У нас в країні війна, була Революція Гідності, коли ми боролися з диктатурою. Ці обставини зробили мені зовсім іншу картину цінностей. Я проти криміналу і вважаю, що це погано. Молоді люди, ті самі спортсмени, мають все робити, щоб будувати країну й робити її незалежною та соборною.
Філімонов каже, що має багато спільного зі своїм героєм / Фото Юрія Григоровича
"У певному плані мені треба було грати самого себе"
Ви перебирали досвід когось з акторів? Якщо так, то кого саме?
З нами у фільмі грав крутий актор Олександр Рудинський. Зараз він грає вже в європейських проєктах. Він актор високого рівня і я слідкував, як він це робить, і десь намагався робити для себе висновки. Багато також мені допомагав Євгеній Григор'єв. У певному плані мені треба було грати самого себе в подіях, в яких опинявся герой. Звичайно, я б десь вчинив по-іншому, в мене є певний досвід більш розумно виходити з таких ситуацій. Але мені не треба було щось сильно вигадувати, бо я знаю, як відбуваються ті події, які були у фільмі.
Цікаво Олег Сенцов пояснив, чому у фільмі "Носоріг" звучатимуть російські пісні
Світова прем'єра фільму відбулася 10 вересня на Венеціанському кінофестивалі, де були присутні Олег Сенцов і актори. Які ваші враження від прем'єри?
Після прем'єри багато іноземців підійшли й похвалили мене. Вони питали, чи буду я ще зніматися. Деякі з них не вірили, що це мій перший досвід. Це було дуже приємно. На прем'єрі була ще моя дружина, яка казала про те, що італійці, які сиділи поруч, сміялися з жартів, що були у фільмі. Це також радує.
Для режисера та акторів велике досягнення просто знаходитися на Венеціанському кінофестивалі, бо він один з кращих у світі. Це крутий досвід і я сподіваюся, що Олег Сенцов і з наступними фільмами зможе потрапити на фестивалі такого рівня.
Іноземці похвалили Філімонова за акторську гру / Фото з особистого архіву Сергія Філімонова
Ви б хотіли зіграти ще якусь роль?
Хай спочатку запропонують, а я буду думати, цікаво чи ні. Насправді фільм – це крутий досвід і це цікаво, але це й важко. В житті є багато чим займатися ще. Тому наступного разу я буду зніматися лише в тому випадку, якщо я буду бачити, що це ніяк не впливає на інші процеси в моєму житті, в першу чергу на мою сім'ю.
Адже поїхати на три місяці в інше місто і не бачити сина – важко. Я хочу бачити, як росте дитина. Також у Києві та в Україні є багато проблем, які постійно треба вирішувати.
Мої друзі просто так попадають у в'язницю через те, що критикують владу, моїх друзів намагаються вбити на вулиці. Є ті проблеми, які можуть не дати займатися тою ж акторською діяльністю.
В Україні прем'єру коли очікувати?
Вже показ був у Батумі, Венеції, Варшаві. Зараз буде міжнародний кінофестиваль "Тиждень критики". Наскільки мені відомо, канадські критики запропонували у Києві показати "Носоріг". Тому українська прем'єра тоді відбудеться. А переглянути фільм у кінотеатрах можна буде на початку 2022 року.
"Носоріг" з'явиться в українських кінотеатрах на початку 2022 року / Фото Аліни Туришин, 24 канал
"Дуже важливо пам'ятати, з чого ми починали"
Що ви очікуєте від прем'єри в Україні? Що хочеться донести українцям цим фільмом?
Він дуже актуальний через те, що ми пережили революції, у нас війна з Росією. Всі ці важкі події ідуть в певному сенсі на користь українцям, бо це нас об'єднує, робить нас нацією і гуртує. Дуже важливо пам'ятати, з чого ми починали – з 90-х. Коли розумієш, як було і що є зараз, то все одно бачиш прогрес та зміни на краще.
Тому цю історію важливо розуміти людям. Цей фільм – не про романтизацію криміналу і не про те, що бути бандитом круто. Цей фільм про те, що бути бандитом складно, важко, небезпечно і погано. Я не думаю, що після цього фільму діти захочуть виходити на вулиці та забирати в у когось гроші.
"90-ті – це час, коли в нас почали з'являтися олігархи"
Важкі 90-ті. На вашу думку, чому людям важливо розповідати про цей період в історії України?
90-ті – це час, коли в нас почали з'являтися олігархи, коли бандити грабували підприємців, забирали у людей гроші, залякували, а потім "перевзувалися та вдягали білі сорочки" та йшли в депутати. 90-ті – це коли людям було дуже важко.
90-ті в Україні, на вашу думку, закінчилися?
Думаю, що так, але настав 2010 рік і 2021 рік. Я не кажу, що це легше, але в 90-х ми мали справу з тим, що люди грабували один одного. У 2010 році й досі ми маємо справу з російською агресією та боротьбою за незалежність. Це інше. Якщо в 90-х роках підірвали чи розстріляли б машину, то всі були б впевнені, що це зробили за гроші або це перерозподіл сфер впливу. Сьогодні ми розуміємо, що це може бути російська агентура, терористи зі Сходу України. Змінюється проблематика. Звісно, в нас і за гроші можуть вбити, але зараз є інші проблеми.
Фільм "Носоріг" Олега Сенцова: трейлер