Кібер-змагання НАТО: українці вчаться і перемагають
Не один рік Україна і світ живуть у реаліях конфліктів нового покоління, які експерти об’єднали поняттям "гібридної війни". Одним з найпотужніших напрямків новітніх загроз є протистояння у кіберпросторі. Рішення НАТО прирівняти віртуальні напади до збройних яскраве тому підтвердження.
Щоб бути завжди у бойовій готовності фахівці з країн НАТО постійно тренуються відбивати хакерські атаки. На початку квітня команда з майже 40 фахівців під керівництвом Агентства зв'язку та інформації НАТО змагалась на найбільших у світі кібернавчаннях Locked Shields – 2019.
Читайте також: Гібридна війна та роботи НАТО: як Росія грає за своїми правилами
Понад тисячу фахівців з кіберзахисту з різних країн вчились разом відбивати агресію в інтернет-просторі. Захід організував Центр передового досвіду з кіберзахисту НАТО в Естонії.
Цьому передували змагання у Варшаві TIDE Hackathon. Українські кіберзахисники теж брали участь у цьому.
Що таке TIDE Hackathon? Це щорічний захід, який організовує Командування НАТО з трансформації для покращення взаємосумісності між членами Альянсу та країнами-партнерами. Минулого 2018 року такий захід вперше пройшов в Україні.
"Країни НАТО, вони вже давно зрозуміли, що треба підключати дуже багато країн і робити розсереджену систему кібернетичного захисту, кібернетичної безпеки для того, щоб ефективно протидіяти хакерським угрупуванням", – сказав завідувач кафедри інституту спеціального зв’язку та захисту інформації НТУУ КПІ імені Ігоря Сікорського.
TIDE Hackathon у Варшаві
Для того, аби брати участь у змаганнях нашій команді довелося пройти жорсткий відбір. За словами капітана української команди Івана Горнійчука, експерти Міжнародного секретаріату НАТО прописали дуже складні конкурсні завдання.
Було заявлено дуже багато команд серед оборонних структур України й був організований невеликий відбір, після цього за його результатами було відібрано нашу і ще дві команди,
– пояснив капітан команди Інституту Спеціального зв’язку та захисту інформації НТУУ КПІ Імені Ігоря Сікорського.
У категорії "Моделювання" – прикордонники, "Кодування" дісталось Міністерству оборони України, а "Візуалізація" – команді від Держспецзв'язку України. До її складу було включено наукових співробітників та курсантів Інституту спеціального зв’язку та захисту інформації Національного технічного університету України Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського.
Візуалізація у цифровому світі потребує доброї уяви, знань та кропіткої роботи. Відтак, завдання у команди було доволі складне.
Наша задача була у представленні певного роду інформації у максимально зручному вигляді для командира, для того, щоб він зміг прийняти правильне рішення на основі цього,
– пояснив аспірант Інституту спеціального зв'язку та захисту інформації КПІ імені Ігоря Сікорського.
Для участі у змаганнях було заявлено 15 команд з 5 країн. Робоча мова Hackathon – англійська. І це було додатковим навантаженням для нашої команди. Хлопці витискали з себе максимум, аби бути на рівні.
Професіоналізм, наполегливість та нестандартний підхід у прийнятті рішень – дозволило команді інституту зайняти третє місце у змаганнях.
Інституту спеціального зв'язку та захисту інформації зайняв третє місце
Представники Інституту переконані, що успіх команди не в останню чергу залежить від створених умов – поєднання можливостей Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України та провідного технічного навчального закладу дозволяють готувати фахівців високого рівня.
Викладачі інституту спеціального зв'язку та захисту інформації відмічають сталу тенденцію. Зростання загроз в інтернет-просторі породило серйозний запит на фахівців кібербезпеки.
Інформаційні технології настільки стрімко розвиваються, що треба відстежувати й тримати руку на пульсі щодо останніх досягнень як у галузі захисту інформації, так і у галузі кібератак, які відбуваються і постійно вдосконалюються,
– розповів завідувач кафедри Інституту спеціального зв’язку та захисту інформації НТУУ КПІ імені Ігоря Сікорського.
Міжнародні змагання – це найкращий спосіб звірити свої можливості й побачити нові орієнтири. Успіх старших колег стимулює новачків повторити їх шлях. Щоправда, для цього потрібно добре попрацювати.
Про боротьбу з гендерним насильством
Окрім того, НАТО підтримує глобальні зусилля по боротьбі з сексуальним та гендерним насильством.
Читайте також: Посилення позицій НАТО: кораблі яких країн прибули у Чорне море
Представники організації тісно співпрацюють з місцевими органами влади та громадами, аби створити дійсно ефективні стратегії запобігання насильство над жінками.
Що таке гендерне насильство?Гендерне насильство – це насильство, яке чиниться над особою тому, що вона належить до тієї чи іншої статі. Переважна частина гендерного насильства чиниться чоловіками над жінками. Гендерне насильство має форми фізичного, сексуального економічного, а також психологічного приниження, яке здійснюється шляхом експлуатації, дискримінації, погроз і репресій.
Клер Гатчінсон додала, що НАТО докладатиме зусиль, аби викорінити проблеми сексуального насильства, що пов'язані з конфліктом у рамках оперативних мандатів. Також вона наголосила, що організація продовжить створювати умови, аби жінки та дівчата могли жити вільно від зловживання насильством.
Мітинг за рівноправ'я жінок та чоловіків
У боротьбі з сексуальним насильством щодо жінок і дівчат ми робимо більше, ніж просто допомагаємо окремим жертвам. Ми встановили тон поваги до основних чеснот і прав людини. Роблячи це, ми зможемо закласти фундамент для тривалої стабільності,
– підкреслила Клер Гатчінсон.
Більше – дивіться у програмі.