Науковці знайшли спосіб значного підвищення ефективності сонячних панелей
Науковці з Массачусетського технологічного інституту (MIT) придумали спосіб значного підвищення ефективності сонячних панелей.
Використовуючи вуглецеві нанотрубки, команда винахідників сконцентрувала у 100 разів більше енергії, аніж звичайний фотоелемент. Дослідники вважають, що їхня розробка - це щось на кшталт антени для захоплення світла, яку можна використовувати у компактних, але потужних сонячних батареях.
"Замість того, аби вкривати весь дах будинку фотоелектричними елементами, ви могли б зекономити немало місця завдяки нашій розробці. Фотогальванічні елементи з антенами мають крихітні розміри, але вловлюють набагато більше сонячного світла", - каже лідер дослідницької групи, MIT Майкл Страно.
Основний компонент антени - волокниста нитка завдовжки 10 мкм і завтовшки 4 мкм. Вона, своєю чергою, складається з двох шарів вуглецевих нанотрубок з різними електричними властивостями. Зовнішній - має вищий потенціал, відтак захоплює більше світла, а внутрішній його концентрує. Всього у волокні близько 30 млн. таких нанотрубок.
Дослідники стверджують - наразі волокно втрачає близько 13% захопленої енергії. Але команда вже працює над новими нанотрубками, втрати яких не перевищуватимуть 1%. Такі антени можна буде зібрати в масив, що значно збільшить продуктивність порівняно зі стандартними сонячними батареями.
"Коли світло подорожує від одного типу нанотрубок до іншого, воно втрачає частину енергії. Її кількість залежить від так званої забороненої зони. Аби мінімалізувати ці втрати, потрібно, щоб в одного виду нанотрубок вона була трошки нижчою, аніж в іншого. Підібравши ідеальні варіанти, ми зможемо покращити ефективність нашого винаходу", - каже дослідницька група Страно, MIT Джеральдина Паулус.
Наступний крок після вдосконалення нанотрубок - створення функціональних сонячних батарей. В основі нових панелей науковці використають антени зі сердечником з напівпровідникового матеріалу. Це потрібно для підвищення ефективності вловлювання фотонів.