Найкращі у світі: у чому переваги податкових систем Естонії та Латвії
Джерело:
фейсбук Тетяни ОстріковоїВ рейтингу податкових систем країн Організації економічного співробітництва та розвитку 2020 року Естонія зайняла перше місце, а Латвія – друге.
Серед головних переваг обох країн – податок на виведений капітал (ПнВК – далі).
Читайте також Податкові перевірки у 2021 році: як захистити бізнес
Чому естонська та латвійська податкові системи – успішні?
Детальніше – податком на прибуток підприємств оподатковується тільки розподілений прибуток, кошти, які виводяться з бізнесу. Це дозволяє компаніям інвестувати власні прибутки без оподаткування.
Окрім ПнВК, переваги естонської податкової системи такі:
• 20% податок на доходи фізичних осіб, який не застосовується до доходів від дивідендів.
• Податок на майно застосовується лише до вартості землі, а не до вартості нерухомого майна чи капіталу.
• Територіальна податкова система, яка звільняє 100 відсотків іноземних прибутків, отриманих компаніями-резидентами, від внутрішнього оподаткування, з поодинокими винятками.
Рейтинг склав Tax foundation, який публікує дослідження на податкові теми з 1937 року.Рейтинг вимірює наскільки податкова система країни дотримується двох важливих аспектів: конкурентоспроможності та нейтралітету.
Конкурентоспроможна податкова система – це та, яка встановлює низькі ставки. В сучасному глобалізованому світі капітал дуже мобільний, а підприємці можуть обирати в яку країну інвестувати, щоб отримати найвищу прибутковість. Додатково, високі податкові ставки будуть мотивувати бізнес ухилятися від оподаткування.
Нейтральна податкова система – це та, яка збирає максимальні доходи, створюючи мінімальні економічні дисбаланси, не надає переваги споживанню перед накопиченням та не встановлює надто багато виключень.
Чим складніша податкова система – тим менше вона нейтральна.
До уваги ПнВК-скептиків
Конкурентоспроможна та нейтральна податкова система забезпечує економічний розвиток та інвестиції, збираючи при цьому достатньо податків для пріоритетів уряду.
Оскільки досліджувались тільки країни Організації економічного співробітництва та розвитку, то України в рейтингу немає взагалі.
Колись аргументом противників ПнВК був той факт, що податок мало хто застосовує в світі.
Потім аргумент трансформувався у "ПнВК застосовують у світі, але занадто короткий час, щоб ми могли бачити ефект від нього".
Зверніть увагу! "ТЕДІС Україна" назвала 5 міст, куди перерахувала найбільше податків за 2020: понад 700 млн грн
Зараз, міжнародний рейтинг прямо каже, що ПнВК є одним з головних факторів, чому естонська та латвійська податкові системи найкращі в світі.
Цікаво яка тепер буде відповідь ПнВК-скептиків.