Неоформлений працівник обійдеться підприємцю у 34 тис. гривень
Зарплати без конвертів. Сергій Тігіпко не полишає надії вивести українські зарплати з тіні. Соціальний віце-прем’єр навіть відповідний законопроект представив.
Документ стосується найперше приватного сектора. Пропонується запровадити для всіх гарантовану заробітну плату - як для керівників, так і для прибиральників. Оклад поділять на 8 категорій, залежно від кваліфікації працівника.
За порушення підприємцям доведеться викласти чималі гроші. Так наприклад, за кожного неоформленого найманця - штраф 34 тисячі гривень. За несвоєчасну виплату заробітної плати або недоплату - понад 2 тисячі штрафу. Майже 12 тисяч гривень доведеться заплатити, якщо працівник отримує зарплату нижче мінімальної.
"Якщо ви мені як працедавець говорите, що я директор компанії і у мене технічний працівник, який прибирає приміщення разом отримуємо по 960 гривень, і це правильно, я з цим не погоджуюся як держава. Хоча я знаю, скільки приблизно отримують в деяких секторах люди, у відношенні до мінімальної заробітної плати, це в сотні разів більше, в сотні, але навіть не про це мова, ми поставимо розумні коефіцієнти", - каже віце-прем’єр-міністр - міністр соціальної політики Сергій Тігіпко.
Якщо відповідний закон запрацює, у Міністерстві соцполітики сподіваються додатково отримати в бюджет 50 мільярдів гривень. За підрахунками Тігіпка, сьогодні за мінімальну зарплату в Україні працює 2,5 мільйони людей, що не відповідає дійсності. Та експерти сумніваються, що такими методами можна буде вивести підприємців на чисту воду.
"Може збільшити безробіття. Тому що якщо підприємство не буде мати коштів для виплати заробітної плати, тому мабуть вони будуть вимушені оптимізувати її чисельність", - каже голова Конфедерації роботодавців України Олексій Мірошниченко.
"Це типово антиринковий закон, типовий - застосування адміністративних важелів для поповнення бюджету. Якщо б це була пропозиція від комуністів, то я б зрозумів, а це пропозиція від давнього капіталіста", - каже політолог Михайло Погребінський.
Ще місяць відповідний законопроект обговорюватимуть з роботодавцями, а потім внесуть у Верховну Раду. Тим часом соціальними проблемами перейнялися парламентарі. Вже у п’ятницю вони знову викликають до себе Сергія Тігіпка. Протягом години він відповідатиме на запитання депутатів.