Новий метод лікування полягає у використанні ферменту Аргіназа

16 квітня 2011, 12:15
Читать новость на русском

Львівські вчені працюють над новим методом лікування, зокрема важких форм недуги.

Метод полягає у використанні ферменту Аргіназа. Зараз його тестують і за кордоном. Проте саме львівські медики мають особливі ідеї щодо комбінації. Напрацювання наших науковців зацікавили колег з-за кордону. Лікування з допомогою ферменту - метод не токсичний, і діє не загалом на весь організм, а лише на пухлинні клітини. Свого часу англійські вчені дослідили, що ракові клітини вкрай потребують однієї амінокислоти - аргініну. Якщо ж її нема - ослаблена клітина гине. Новий фермент-препарат мав би зменшити концентрацію цієї амінокислоти, а відтак вбивати ракові клітини.

“Застосування цього самого ферменту препарату воно призводить до зупинки росту пухлинних клітин, тобто вони не ростуть. А використання запропонованої нами комбінації не лише зупиняє ріст, а призводить до загибелі цих пухлинних клітин”, - каже інженер відділу сигнальних механізмів Божена Винницька-Мироновська.

Щоб використовувати запропонований англійцями фермент в клінічній практиці, львів’яни взялись його здешевити. Тобто навчитися отримувати препарат у великій кількості.

“Ми на основі певних видів дріжджів навчились продукувати білки чужорідні, наприклад, людські у великій кількості. І наше ноу-хау полягало в тому, що ми навчились перші в світі робити, як клітина може секретувати, тобто викидати цей фермент з клітини, коли його легко виділити і очистити. Це відповідно здешевлює методи його очистки. Ніхто в світі до нас цього зробити не зміг”, - каже заступник директора інституту біології клітин НАН України Олег Стасик.

Фермент потрібно здешевити ще у 5-10 разів. І провести кілька стадій випробувань. На це піде років 12. Перший етап тестів повели у львівській лабораторії. Далі знадобиться допомога закордонних колег. Адже в Україні немає сертифікованих лабораторій, які зможуть тестувати фермент на тваринах. Швидше дослідження перенесуть до Німеччини.

“Але авторське право українських науковців воно буде збережено на спосіб отримання ферменту чи метод лікування, який ми спільно з нашими колегами запропонуємо”, - каже заступник директора інституту біології клітин НАН України Олег Стасик.

Наразі схожий метод, але з іншою амінокислотою, вже використовують в лікуванні гострих дитячий лейкемій.