Новий закон щодо видобутку бурштину: Гончарук розповів, що зміниться
Прем'єр-міністр України Олексій Гончарук розкрив подробиці законопроєкту, що регулюватиме видобуток бурштину. Уряд вирішив криміналізувати нелегальний вивіз коштовного каміння з України.
За словами прем'єра, сьогодні так звані старателі отримують лише 20% від можливого видобутку бурштину. Решта 80% каміння залишається під землею.
Це цікаво: "Бурштинова мафія" добралася до Польщі: контрабандисти представились працівниками спецслужб
Старателі і парамілітарні бандитські угруповання за допомогою мотопомп вимивають лише те, що на поверхні. Потім бурштин нелегально вивозять вивозять у Польщу і країни Балтії. Там роблять документи, там осідають податки. Потім все це продається у Китай і звідти ми отримуємо вже готові прикраси,
– розповів Гончарук.
Глава уряду повідомив, що новий законпроєкт, запропонований президентом Зеленським передбачатиме наступні кроки:
– заборону експорту необробленого бурштину-сирцю;
– криміналізацію нелегального вивозу бурштину;
– спрощення процедури отримання документів на офіційну діяльність на території, де видобуватиметься бурштин.
Після того як вилучать решту бурштину, за словами Гончарука, буде проведена рекультивація цих земель.
Важливо: Чи зможе Зеленський перемогти бурштинову мафію
Як каратимуть за незаконний видобуток бурштину?
Президент пропонує доповнити Кримінальний Кодекс новою статтею 240-1 "Незаконне видобування бурштину". У цій статті визначено, що незаконний видобуток бурштину карається:
- штрафом від 700 до 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто від 11,9 тисячі до 51 тисячі гривень;
- або обмеженням волі на строк від 1 до 3 років, або позбавленням волі на той самий строк.
За реалізацію, придбання, зберігання, передачу, пересилання, перевезення, переробку незаконно видобутого бурштину
- штрафуватимуть на суми від 51 тисячі до 170 тисяч гривень;
- або каратимуть обмеженням волі на строк від 3 до 6 років, або позбавленням волі на той самий строк.
За такий же злочин, але скоєний за попередньою змовою групою осіб або повторно, або у значних розмірах, на територіях чи об'єктах природно-заповідного фонду, позбавлятимуть волі на строк від 4 до 7 років.
Під значним розміром у цій статті слід розуміти вартість бурштину, що у сто і більше разів перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян (17 гривень), зазначено у тексті проєкту. У разі схвалення, цей закон набуде чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Що відомо про незаконний видобуток бурштину в Україні?Масштабний нелегальний видобуток бурштину відбувається у Волинській, Рівненській та Житомирській областях. Кілька разів у цих регіонах спалахували сутички між правоохоронцями та нелегальними копачами.
За неофіційними даними, не менше 90% нелегального видобутку бурштину покривають правоохоронці. За словами житомирських старателів, існує неписана схема пропусків на клондайк. Ціна одного "квитка" (щоправда, які строки його дії – точно невідомо), розповсюджуваного силовиками "дахувальниками" коливається в межах 1-1,5 тисячі доларів.
За останні 5 років ГПУ відзвітувала про десятки затриманих у "бурштинових справах". Так, за даними НАБУ, на найвищому рівні нелегальні схеми "кришували" уже екснардепи Борислав Розенблат і Максим Поляков. Проте справи щодо них так нічим і не завершились.