Обов'язкова служба жінок за кордоном: чи можлива така практика в Україні
У демократичних Норвегії, Ізраїлі, а також авторитарному Китаї та тоталітарній КНДР діє військовий облік жінок. Тобто в деяких країнах жінки, як і чоловіки, повинні пройти строкову службу.
Обов'язковий досвід служби для жінок в Україні не запроваджений. Детальніше про український та закордонний досвід розповів 24 Каналу юрист адвокатського об'єднання T&T Partners Владислав Юрчак.
Дивіться також Нові правила виїзду чоловіків за кордон 2023: хто має право виїжджати, які документи потрібні
Як жінки служать за кордоном
Юрист розповів, що підхід Ізраїлю та Норвегії до служби жінок є більш категоричним.
До прикладу, військова служба для ізраїльтянок є обов'язковою та триває два роки. У 2015 році Норвегія стала першою країною-членом НАТО, яка зробила службу в армії обов'язковою для обох статей. Тобто в Ізраїлі та Норвегії жінки проходять військову службу за аналогом нашої строкової служби,
– пояснює відмінності пан Юрчак.
Експерт вважає, що наразі досвід Ізраїлю та Норвегії для України не є релевантним. Адже в нас чинним законодавством передбачено можливість мобілізації жінок медичних спеціальностей навіть без їхньої згоди, проте виключно у воєнний час.
Проте в мирний період жінок призивають на службу в армію тільки за згодою та на контрактній основі.
Владислав Юрчак пояснив, що зараз в Україні не запроваджують досвід Ізраїлю чи Норвегії. Однак, за словами юриста, враховуючи перманентну загрозу з боку Росії, таку концепцію можуть запровадити.
Втім, станом на сьогодні, призов на строкову службу не відбувається через воєнний стан, а тому це питання, на мою думку, може бути ініційовано виключно після нашої з вами перемоги,
– розповів Юрчак.
Мобілізація жінок в Україні: коротко
- Наприкінці грудня 2022 року уряд схвалив порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних і резервістів. Згідно з ним, є перехідний період 3 роки для жінок з медичною спеціальністю.
- Владислав Юрчак пояснив, що жінки-медики до кінця 2026 року мають стати на військовий облік. Якщо вони цього не зроблять, то не зможуть працевлаштуватись за фахом вже з початку 2027 року.
- Мовиться про 12 спеціальностей або професій, які напряму пов'язані із військово-обліковими спеціальностями.