Юрист адвокатського об'єднання T&T Partners Владислав Юрчак пояснив, як відбуватиметься процедура взяття на облік жінок. Детальніше про мобілізацію для українок – читайте у матеріалі 24 Каналу.

До теми Як відбуватиметься весняна мобілізація-2023: усе, що варто знати про зміни

Як відбуватиметься взяття жінок на військовий облік

Українки добровільно ставатимуть на облік лише після проходження військово-лікарської комісії. Якщо жінку визначають як придатну до військової служби за фізичним станом чи віком, тоді її персональні дані внесуть до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Після цього жінці оформлять відповідний військово-обліковий документ.

Першочергово, це стосується жінок, які отримали медичну чи фармацевтичну освіту. Українки інших спеціальностей, окрім тих, що затверджені у переліку Міноборони, ставатимуть на військовий облік за власним бажанням та на загальних засадах.

Окрім того, військовозобов'язані жінки з медичною освітою, які на той час будуть непрацевлаштовані, повинні самостійно прибути до ТЦК та СП, аби пройти медогляд і встати на військовий облік.

Таким чином, починаючи з 2026 року вони будуть поставлені на військовий облік. Натомість жінки, що порушать цю вимогу й до кінця 2026 року не стануть на військовий облік, не зможуть працевлаштуватись за фахом вже з початку 2027 року.

Військовий облік для жінок

  • Наприкінці 2022 року уряд схвалив "Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних і резервістів". Згідно з ним визначили правила та порядок ведення обліку військовозобов'язаних жінок і чоловіків. Також у документі передбачили перехідний період терміном на 3 роки для жінок з медичною спеціальністю.
  • Уряд затвердив 12 спеціальностей та професій жінок, які мають добровільно стати на військовий облік у 2026 році. Серед них – фармацевти, стоматологи, фізіотерапевти.
  • Також у положені затверджено категорії, які не підлягають мобілізації. Так, особи з інвалідністю, жінки, які виховують більше ніж три дитини або самостійно опікуються неповнолітніми не підлягатимуть призову.