Масові затримання у Криму: поліція відкрила справу, США жорстко засудили обшуки
Правоохоронці РФ в анексованому Криму провкли обшуки у приватних будинках кримських татар. Силовики обшукували одразу кілька будинків у різних районах півострова. Головне управління Національної поліції в Криму та Севастополі уже розпочало кримінальне провадження за фактом проведення незаконних обшуків.
Фото обшуків у фейсбуці опублікувала "Кримська солідарність".
Зверніть увагу Безпосередньої загрози вторгнення Росії в Україну немає, – Наєв
Обшуки були у:
- будинку Еміля Зіядінова в селищі Жовтневе Красногвардійського району,
- у Ісмета Ібрагімова в селищі Курці Сімферопольського району,
- у Ділявера Меметова в Алушті,
- У Бахчисарайському районі — в селі Залізничне у Суфьянова Аліма,
- У селі Білокам'янка у Хайретдінова Сейрана.
Кримських татар підозрюють в участі в організації "Хізб ут-Тахрір", яка визнана в РФ терористичною, повідомляє російський Интерфакс.
Кого затримали
Кримськотатарська правозахисниця Лутфіє Зудієва заявила, що силовики затримали 6 кримських татар, пише "РБК-Україна". Ще один "підозрюваний" не перебував вдома, що його і врятувало.
- Еміль Зіядінов – активіст, стример. Брав участь в пікетах в Москві в якості протесту проти репресій в Криму.
- Ісмет Ібрагімов, Алім Суф'янов – брали участь в організації мусульманських свят. Відвідували суди за політично вмотивованими справами.
- Сейран Хайретдінов – був у числі організаторів святкових заходів Курбан і Ураза байрам. Активно відвідував судові процеси щодо кримських татар.
- Олександр Сизиков – російський мусульман інвалід I групи, повністю втратив зір у 2009 році. Двічі виходив на поодинокі пікети на підтримку політв'язня Едема Смаілова.
- Вадим Бектеміров – активіст, який займався передачами в СІЗО політв'язням.
Реакція прокуратури Криму та поліції
Прокуратура та поліція Криму уже розпочали кримінальне провадження за фактом проведення незаконних обшуків в 4 районах окупованого півострова за порушення недоторканості житла, повідомили у пресслужбі прокуратури АРК.
Російські силовики з 4:00 ранку провели 7 одночасних незаконних обшуків. Окупанти порушили недоторканість житла кримських татар на тимчасово окупованій території АР Крим.
За результатами незаконних обшуків, 6 громадян України вивезли в невідомому напрямку.
Російські силовики провели обшуки у кримських татар: відео
Реакція МЗС
Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест через масові обшуки у кримських татар, повідомила пресслужба відомства.
У МЗС наголосили, що такі дії Росії є продовженням репресивних практик проти українців окупованого Криму, які прагнуть повною мірою реалізувати належні їм права людини.
Те, що є нормою для України та інших демократичних держав, на території окупованого Криму розцінюється державою-окупантом як загроза та терористична діяльність. Цілеспрямовані обшуки у будинках кримчан, які сповідують іслам, свідчать про переслідування за релігійною ознакою,
– додали в МЗС.
Відомство вимагає від РФ добросовісного виконання своїх міжнародно-правових зобов’язань як держави-окупанта. МЗС України також закликало міжнародне співтовариство виступати на захист прав та свобод мешканців Кримського півострова та посилювати тиск на Росію.
Реакція США
Посольства США в Україні у твітері висловило стурбованість через обшуки.
Росія не має права переслідувати та затримувати українців на українській землі. Росія повинна звільнити всіх українських політичних в'язнів,
– наголосили у відомстві.
Ділявера Меметова та Еміля Зіядінова уже затримували
Наприкінці травня Ділявера Меметова затримували російські прикордонники при спробі перетнути адмінкордон з Херсонською областю, повідомляє видання "Ґрати".
Тоді Меметова доставили у відділення поліції, вилучили документи і до вечора відпустили з документами. Однак з’ясувалося, що в паспорті вирвані сторінки. Адвокат Назім Шейхмамбетов припустив, що це було зроблено навмисно, щоб не випустити Меметова з Криму.
Окрім того, Еміля Зіядінова затримували 27 березня 2019 року, коли він з іншими активістами прийшов підтримати кримських татар, у яких тривали обшуки.
Читайте також Чи подаватиме Україна воду в Крим: у Зеленського поставили крапку
Російські силовики затримали активіста і склали адмінпротокол про "непокору законному розпорядженню працівника поліції". За версією правоохоронців РФ, чоловік взяв за рукав одного з поліцейських, однак на відео затримання цього немає. Суд оштрафував Зиядинова на 500 рублів.
Російські силовики влаштували масові обшуки у кримських татар: фото
Як Росія анексувала Крим
- Взимку 2014 в Криму озброєні російські військові захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу та блокували дії українських військ.
- 16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся так званий "референдум" про статус півострова.
- Росія включила Крим до свого складу.
- Україна, ЄС та США не визнали результатів голосування.
- У Кремлі категорично відмовляються обговорювати анексію Криму.
- Провідні країни світу запровадили санкції проти РФ через анексію Криму.
- В Україні розробляють план деокупації.