Обшуки в екс-регіоналів: початок великого процесу чи імітація?
Генпрокуратура, схоже, серйозно взялася за розслідування справ щодо розстрілів на Майдані. Представники ГПУ через два роки провели обшуки в маєтках Андрія Клюєва і Володимира Сівковича, яких підозрюють у причетності до подій на Майдані. Що шукала ГПУ в будинках втікачів-чиновників з оточення Януковича і чому це сталося тільки зараз, розбиралися журналісти сайту "24".
Через два роки після Майдану
ГПУ одне за одним відкриває кримінальні провадження щодо корупції і інших злочинів чиновників і політиків. Нещодавно були затримані люди, пов’язані з олігархом-втікачем з оточення Януковича Сергієм Курченком. Минулого тижня ГПУ зажадала від парламенту зняття недоторканності з депутата Олександра Онищенка, якого підозрюють у розкраданні державного майна в особливо великих розмірах.
Обшуки в маєтках екс-глави адміністрації Януковича Андрія Клюєва і екс-заступника секретаря РНБО Володимира Сівковича стали резонансною подією. Їх вважають безпосередніми винуватцями, як мінімум, кривавого розгону студентського Євромайдану в листопаді 2013 року. За два роки активного розслідування подій на Майдані правоохоронні органи майже не вели. До речі, Андрія Клюєва Інтерпол навіть зняв із міжнародного розшуку, оскільки українська сторона не надала належних документів, які б чітко вказували на його причетність до трагічних подій і корупції. Щодо обшуків у підозрюваних, то за весь цей час не було проведено жодного.
Як повідомили в ГПУ, це перші обшуки у справах щодо подій на Майдані. Зокрема, представники ГПУ провели обшуки у 8-ми приміщеннях, які належать Клюєву і Сівковичу. Вони потрібні для додаткових доказів і встановлення місцезнаходження осіб, які знаходяться в розшуку. Також для виявлення майна в разі, якщо треба відшкодувати збиток.
Зрозуміло, що слідство не повідомило, чи знайдено якісь докази, але є сумніви, що в будинках щось ще залишилося. Хоча політичний експерт Тарас Чорновіл вважає, що втікачі-регіонали, в першу чергу, вивозили гроші і цінності. Документи могли і залишитися, оскільки багато хто з оточення Януковича вірив у певну безкарність, тому не поспішав забирати компрометуючі папери. В той же час, на його думку, документи могли бути захованими в різних схованках, і вивезти їх було проблематично.
Народний депутат Сергій Лещенко, який кілька тижнів тому оприлюднив так звану "чорну бухгалтерію" Партії регіонів, скептично ставиться до обшуків. Він назвав такі дії спробою генпрокурора Юрія Луценка влаштувати "рімейк" обшуку будинку Рината Ахметова у 2005-му.
Насправді Луценка і братів Клюєвих пов'язують близькі стосунки, які сягають корінням ще в часи Кучми. І сьогоднішні новини я сприймаю як спробу моделювання іміджу генпрокурора Луценка. При цьому не виключаю навіть, що Клюєва попросили не ображатися за легкий безлад, а він радісно погодився зіграти відведену йому роль,
– написав Лещенко на своїй сторінці у Фейсбук.
На думку політолога Володимира Фесенка, навряд чи ГПУ зможе знайти щось суттєве в будинках, адже минуло вже два роки з часів падіння режиму Януковича. Однак, підкреслює він, Юрій Луценко показав, що збирається довести справи до кінця.
Луценко буде підтверджувати те, що він має намір боротьбу з ворогами з минулого довести до кінця. Для нього це важливо і в плані політичної репутації. Він розуміє, що існує суспільний запит, тому що розслідування не вели попередні генпрокурори,
– зазначив Фесенко.
Чому Клюєв і Сівкович?
Звичайно, обшуки в знакових фігур часів режиму Януковича, про які ГПУ оголосила на всю країну, викликають чимало запитань. По-перше, що заважало проводити розслідування раніше? Адже докази могли давно знищити. По-друге, чому обшукали тільки цих двох високопосадовців?
Володимир Сівкович і Андрій Клюєв
За словами Тараса Чорновола, обшуки розпочалися тільки зараз, оскільки відбулася кардинальна зміна в ГПУ і новий генпрокурор Юрій Луценко ламає схеми, які давали можливість всій системі прокуратури гальмувати серйозні справи, у яких потрібно провести цілий ряд юридичних дій.
На думку Володимира Фесенка для Юрія Луценка тут, з одного боку, є емоція, а з іншого – розуміння політичної логіки. Адже вести боротьбу проти нинішніх корупціонерів набагато складніше – буде багато конфліктів політичних інтересів. Навіть щодо Олександра Онищенка (народного депутата, якого підозрюють у корупції – "24") буде непросто провести відповідне рішення через парламент (зняття депутатської недоторканності, притягнення до кримінальної відповідальності – "24").
Коли мова йде про фігури з минулого, тим більше емігрантів, які перебувають в ближньому зарубіжжі, то таких політичних ризиків немає,
– переконаний експерт.
При цьому, як зауважив політолог, сьогодні дуже важливий піар-ефект.
"Природа нашої політики нині така, що без піару – ну ніяк. Якщо немає піару, то навіть правильні дії, якщо про них голосно не говорять, не помітні. Голосно кричати, розповідати всім, робити телерепортажі, влаштовувати хвилю в соцмережах потрібно обов'язково. Такий закон сучасної політики", – переконаний Фесенко.
Те, що це більше імітація, ніж реальні дії, вважає і політолог Тарас Загородній.
Повністю згоден з тим, що тонни компромату лежать тільки в приватних будинках тих, хто давно виїхав і вигріб все, що можливо. Красиве шоу, щоб не ставити запитань тим, хто краде зараз в космічних масштабах. Ось якщо б обшуки були в НБУ і у Гонтаревої, то тільки тоді можна було в щось вірити. Імітація, імітація, імітація,
– написав він на своїй сторінці в Фейсбук.
Власне, прокуратура дійсно проводить розслідування щодо тих чиновників, які знаходяться за межами України. Навіть, якщо проти них знайдуть якісь докази, то засудити їх можна буде лише заочно. Та й то не факт, що слідство насправді буде доведене до завершення і українці стануть свідками не лише обшуків, але й судового процесу.
Крім того, невідомо, з яких причин не проводиться слідство щодо ще одного екс-глави адміністрації Януковича, чинного народного депутата Сергія Льовочкіна, якого, до речі, навіть президент-втікач вважає одним із винуватців подій на Майдані. До того ж, є інші чиновники і політики, яких привселюдно звинувачували в скоєнні злочинів, однак розслідування або не проводиться взагалі, або "відкладене у ящик". Приміром, щодо близького соратника президента Петра Порошенка, народного депутата Ігоря Кононенка, якого екс-міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавичус звинуватив у політичній корупції. Або ж щодо людей із довжелезного списку "чорної бухгалтерії" Партії регіонів.
Вочевидь, як зазначив Луценко під час свого призначення, він не збирається, як лідер Сінгапуру Лі Куан Ю, посадити трьох своїх друзів. За його словами, треба так вибирати друзів, щоб їх не потрібно було саджати. Однак, схоже, це стосується не тільки друзів нового генпрокурора, але й тих, завдяки кому він отримав цю посаду.
Що думають експерти про обшуки в маєтках Клюєва і Сівковича?
Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента"
Обшуки і розслідування щодо Андрія Клюєва (екс-глава адміністрації Януковича) і Володимира Сівковича (екс-заступника секретаря РНБО) – очікувані. Для Юрія Луценка війна з примарами минулого – чиновниками часів режиму Януковича – показова.
Для генпрокурора Юрія Луценка тут, з одного боку, є емоція, а з іншого – розуміння політичної логіки. Вести боротьбу проти нинішніх корупціонерів набагато складніше. Буде багато конфліктів політичних інтересів. Навіть щодо Олександра Онищенка буде непросто провести відповідне рішення через парламент.
Коли мова йде про фігури з минулого, тим більше емігрантів, то таких політичних ризиків немає. Луценко буде підтверджувати те, що він має намір боротьбу з ворогами з минулого довести до кінця. Для нього це важливо і в плані політичної репутації. Він розуміє, що існує суспільний запит, тому що розслідування не вели попередні генпрокурори.
У проведенні обшуків у будинках Клюєва і Сівковича свою роль відіграє і піар-ефект. Природа нашої політики нині така, що без піару – ну ніяк. Якщо немає піару, то навіть правильні дії, якщо про них голосно не говорять, не помітні. Голосно кричати, розповідати всім, робити телерепортажі, влаштовувати хвилю в соцмережах потрібно обов'язково. Такий закон сучасної політики.
Треба ще враховувати, що Луценко – людина, у якої є "журналістський інстинкт". Він розуміє, що треба показувати боротьбу з діячами режиму Януковича. Заарештували нещодавно людей Сергія Курченка (олігарх, один з приближених до так званої сім'ї Януковича – "24"). Це дуже серйозно, але хто він такий — і раніше багато людей погано розуміли. Зараз уже і забули. Хтось знає, що він президент футбольного клубу "Металіст", а які там схеми крутив, були в курсі тільки знаючі люди. А хто такі Сівкович, а тим більше Клюєв – знають майже всі. Для активістів Майдану – це символічні обшуки,
Сергій Лещенко, народний депутат України
Цікаво, чи знайдуть у Клюєва під час обшуку датовані 2000-ми роками розписки про отримання грошей на донецький обком Соціалістичної партії України?
Я давно перестав вірити в казки – і обшук у Клюєва сприймаю дуже цинічно. Для Луценка – це спроба рімейку обшуку в будинку Ахметова в 2005. Пам'ятаєте, тоді ще ворота штурмували з використанням БТР, нічого не знайшли, зате шуміли кілька місяців. Насправді, Луценка і братів Клюєвих пов'язують близькі стосунки, які сягають корінням ще в часи Кучми. І сьогоднішні новини я сприймаю, як спробу моделювання іміджу генпрокурора Луценка. При цьому не виключаю навіть, що Клюєва попросили не ображатися на легкий безлад, а він радісно погодився зіграти відведену йому роль.
В незалежного генпрокурора Луценка повірю тоді, коли обшуки будуть проходити в громадських приймальнях депутатів Кононенка, Грановського, Трегубенка і Дубневича.
Тарас Чорновіл, політичний експерт
З обшуками до Клюєва і Сівковича прийшли зараз, тому що відбулася кардинальна зміна в ГПУ, і Юрій Луценко ламає певні схеми, які давали можливість всій системі прокуратури гальмувати серйозні справи, у яких потрібен був цілий ряд юридичних узгоджень, доказів. Це давало їм можливість зірвати проведення таких обшуків і слідчих дій.
Луценко виявився людиною, яка поки що доказує логіку тих, хто за нього голосував. Він збирається діяти напролом, але юридично виважено. Те, що розпочалося розслідування щодо цих двох знакових фігур, це пряма прив’язка до його призначення. В прокуратурі сформувалася нова команда.
Більшість людей із середовища Партії регіонів дуже серйозно вірять в те, що є момент безкарності, і все зберігатиметься для них в ідеальному варіанті. В 2004 році Клюєв теж був упевнений, що ніякого Майдану не буде. Можливо, була впевненість, що з обшуками до цих приміщень не прийдуть. Крім того, є схованки з документами, з яких вивозити матеріали було проблематично. Тому, не виключено, що в деяких місцях документи можуть залишатись.
Крім того, люди з оточення Януковича, в першу чергу, вивозили гроші і цінності. Документи, як правило, залишалися. Тим більше, що це не обов’язково будуть документи, що свідчитимуть безпосередньо проти Клюєва чи Сівковича. Але може бути багато фінансових документів, які не особливо хвилюють Клюєва.
Читайте також: Нардепи "свого" захищатимуть, — експерт про можливе зняття недоторканності з Онищенка