Обшуки в YouControl: кому заважає доступ до відкритих даних?
Служба безпеки України взялася за компанію YouControl, звинувачуючи її у незаконному доступі до державних інформаційних систем. Звинувачені відкидають такі претензії, наполягаючи, що допомагають в тому числі боротися з корупцією та нечесним бізнесом.
СБУ поки на крок попереду — вже провела обшуки у компанії. Натомість представники YouControl на зустрічі з журналістами розповіли про своє бачення проблеми.
Що таке YouControl?
Це онлайн-платформа, що дозволяє збирати інформацію про компанії України з відкритих джерел. Бізнес, журналісти, громадські організації співпрацювали з YouControl в тому числі у питаннях боротьби з корупцією. Своїми партнерами YouControl називає, зокрема: Нацбанк, Ощадбанк, Transparency International, Антикорупційний штаб, Національну антикорупційну платформу, Автомайдан.
За словами СЕО YouControl Сергія Мільмана, систему використовували близько 150 журналістів, було проведено більше 1000 розслідувань.
За словами комерційного директора компанії Олени Лапи, якраз велися перемовини про придбання ситеми YouControl для НАБУ, ДФС і СБУ.
У чому їх підозрює СБУ?
У незаконному зборі та продажі інформації, яка має обмежений доступ та є власністю держави.
На думку правоохоронців компанія "використовуючи та застосовуючи спеціальне програмне забезпечення, вчиняє негласне та несанкціоноване втручання в роботу автоматизованих систем та комп'ютерних мереж державної власності: "Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських об'єднань" Міністерства юстиції України, "Єдина автоматизована інформаційна система Державної фіскальної служби України" Державної фіскальної служби України, "Єдиний державний реєстр судових рішень" Державної судової адміністрації України". Це цитата з судової ухвали Шевченківського районного суду міста Києва, яка дала дозвіл слідчих на проведення обшуку в помешканні керівника YouControl Сергія Мільмана.
Чому ці підозри "притягнуті за вуха"
Як нагадав замдиректора YouControl з правових питань та адвокат Даниїл Глоба, у 2015 році президент України ініціював законопроект, який, зрештою, прийнятий як закон, про те, що публічна інформація у формі відкритих даних, яка є складовою усіх перерахованих реєстрів і ще багатьох інших, що використовуються системою YouControl, можуть вільно зберігатися, розповсюджуватися і бути отриманими будь-яким суб'єктом права України та використовуватися у складі будь-якого інформаційного продукту, комп'ютерних програм, в тому числі — і для комерційного використання.
Ще один момент, на якому зауважив юрист, – до переліку співробітників YouControl СБУ зарахувала також і технічних партнерів компанії, що насправді не одне й те ж.
"Цікавинки" обшуку
На обшуки були "відряджені" 10 мобільних груп, всього близько 100 оперативних працівників СБУ.
Обшуки, окрім квартири Мільмана, були також проведені у співробітників YouControl та їхніх родичів, технічних партнерів компанії та їхніх родичів також. "Нам не подобаються ваші пратнери, тому ми і вас обшукаємо", – охарактеризував ці обшуки Ігор Соколов, директор ТОВ "Шарон" і партнер YouControl.
Мета обшуків згідно з судовою ухвалою – вилучення предметів та документів, зокрема, статутів, печаток, носіїв інформації, програмно-апаратного обладнання тощо, тобто, всього, що могло довести злочинні дії чи наміри підозрюваних. Вилучено в результаті обшуку більше 100 одиниць техніки, в тому числі ноутбуки та особисті телефони, і навіть планшет дитини Мільмана.
Чому за YouControl взялися тепер?
На думку Сергія Мільмана, такий пресинг компанія отримала внаслідок того, що у лютому цього року YouControl вперше з моменту заснування отримала прибуток. Доти — була дотаційним проектом, в який засновники тільки вкладали кошти.
Кому цікаво "топити" YouControl?
Олена Лапа вважає, що це може бути вигідно їхнім конкурентам. Таких серед подібних систем Сергій Мільман назвав дві.
Ще однією причиною такої уваги СБУ до компанії може бути незадоволення певних осіб та груп осіб щодо інформації, яку YouControl надають на засадах вільного доступу до відкритих баз даних. За словами Мільмана, діяльність компанії незручна для корупціонерів, але питання, чому на їхній бік стали правоохоронці?
Що буде далі з YouControl?
У компанії готові доводити свою невинуватість в рамках, передбачених законодавством України. Найближчими днями керівництво YouControl буде викликане на допит в СБУ.
Стосовно роботи самої системи, за словами Сергія Мільмана, сервери розташовані поза межами України, тому користувачі YouControl поки що можуть бути спокійні — доступ до інформації не втратять.
Читайте також: Компанії-шахраї та як їх виявити