Як "чорні реєстратори" вирішують долю Одеського медичного університету
Понад півроку Міністерство охорони здоров’я не може завершити зміну керівництва Одеського національного медичного університету. Своїм наказом очільниця МОЗ Уляна Супрун звільнила незмінного понад 20 років ректора Валерія Запорожана та призначила "свого" виконувача обов'язків, який мав би керувати закладом до наступних виборів ректора. Та у справу втрутились державні реєстратори.
У Міністерства охорони здоров'я набралося чимало претензій до пана Запорожана. І про корупцію, і про неефективне управління. "Наш університет у дуже гарному фінансовому стані", – так навесні 2018 року ректор пояснював міністру, чому університет мав витратити понад 120 мільйонів на робота-хірурга. У цей самий час на ремонт корпусів університету грошей не могли знайти років тридцять.
Читайте також: Для кого на Київщині "зелений тариф" перетворився із екологічного у прибутковий: розслідування
Одеський національний медичний університет – один з найбільших медичних ВНЗ в Україні. Дев'ять тисяч студентів, дві тисячі викладачів, десятки тисяч квадратних метрів нерухомості по всій Одесі і майже мільярд гривень річного фінансування від держави. Мільярд гривень – це, наприклад, річний бюджет міста Кам'янця-Подільського. Але у місті ці гроші розподіляє ціла міська рада, а в Одеському медичному університеті понад двадцять років це робила одна-єдина людина – Валерій Запорожан.
Валерій Запорожан
У липні 2018 року міністр Уляна Супрун видала наказ про розірвання контракту із ректором Валерієм Запорожаном. Але це був тільки початок історії.
Конфлікт там набагато ширший: в хід йшли платні активісти, нардепи, суди. Але зосередитись варто саме на реєстраційних питаннях. Бо ця історія насправді показує, як реформа юстиції завела усю нашу країну у глухий кут,
– наголосив журналіст-розслідувач В'ячеслав Касім.
Костянтина Аймедова, професійного психіатра і доктора наук, проректора Медіну – призначили виконувачем обов'язків ректора. Перше, що має зробити будь-який державний топ-менеджер сьогодні – піти до державного реєстратора, щоб той записав його керівником до реєстру Міністерства юстиції. Без цього неможливо отримати право підпису. Реєстрацію провели, а вже наступного дня почалися пригоди.
Костянтин Аймедов
У перший день на посаді Аймедова раптово викинули з державного реєстру. Хто викинув – невідомо, бо до реєстру зайшли з фейкового акаунту і внесли зміни. Їх вдалося швидко скасувати, і з цією справою зараз розбирається кіберполіція. Костянтин Аймедов устиг пропрацювати трохи довше ніж місяць, а тут знову халепа – Запорожан у київському суді домігся видання ухвали про тимчасове зупинення дії наказу МОЗ про призначення нового ректора.
Читайте також: Як українські підприємства гостинно приймають російські судна, а СБУ про це ані сном, ані духом
А новим ректором вписали Юрія Сухіна – абсолютно лояльну до Запорожана людину. Держреєстратор зробив це на підставі нібито судового рішення, яке насправді такого права не давало. Так в одеському Медіні дізналися нове словосполучення – "чорні реєстратори".
Вони можуть сьогодні забрати у будь-якого громадянина його нерухомість, у підприємства, приватного чи державного – так само. А далі судіться,
– пояснила громадський діяч Ірина Потоцька.
Хто такі "чорні реєстратори", чи легко їх знайти і чому в Міністерстві юстиції вважають, що система цілком захищена від зловживань – дивіться у розслідуванні.