У Міністерства охорони здоров'я набралося чимало претензій до пана Запорожана. І про корупцію, і про неефективне управління. "Наш університет у дуже гарному фінансовому стані", – так навесні 2018 року ректор пояснював міністру, чому університет мав витратити понад 120 мільйонів на робота-хірурга. У цей самий час на ремонт корпусів університету грошей не могли знайти років тридцять.

Читайте також: Для кого на Київщині "зелений тариф" перетворився із екологічного у прибутковий: розслідування

Одеський національний медичний університет – один з найбільших медичних ВНЗ в Україні. Дев'ять тисяч студентів, дві тисячі викладачів, десятки тисяч квадратних метрів нерухомості по всій Одесі і майже мільярд гривень річного фінансування від держави. Мільярд гривень – це, наприклад, річний бюджет міста Кам'янця-Подільського. Але у місті ці гроші розподіляє ціла міська рада, а в Одеському медичному університеті понад двадцять років це робила одна-єдина людина – Валерій Запорожан.

Запорожан
Валерій Запорожан

У липні 2018 року міністр Уляна Супрун видала наказ про розірвання контракту із ректором Валерієм Запорожаном. Але це був тільки початок історії.

Конфлікт там набагато ширший: в хід йшли платні активісти, нардепи, суди. Але зосередитись варто саме на реєстраційних питаннях. Бо ця історія насправді показує, як реформа юстиції завела усю нашу країну у глухий кут,
– наголосив журналіст-розслідувач В'ячеслав Касім.

Костянтина Аймедова, професійного психіатра і доктора наук, проректора Медіну – призначили виконувачем обов'язків ректора. Перше, що має зробити будь-який державний топ-менеджер сьогодні – піти до державного реєстратора, щоб той записав його керівником до реєстру Міністерства юстиції. Без цього неможливо отримати право підпису. Реєстрацію провели, а вже наступного дня почалися пригоди.
Аймедов
Костянтин Аймедов

У перший день на посаді Аймедова раптово викинули з державного реєстру. Хто викинув – невідомо, бо до реєстру зайшли з фейкового акаунту і внесли зміни. Їх вдалося швидко скасувати, і з цією справою зараз розбирається кіберполіція. Костянтин Аймедов устиг пропрацювати трохи довше ніж місяць, а тут знову халепа – Запорожан у київському суді домігся видання ухвали про тимчасове зупинення дії наказу МОЗ про призначення нового ректора.

Читайте також: Як українські підприємства гостинно приймають російські судна, а СБУ про це ані сном, ані духом

А новим ректором вписали Юрія Сухіна – абсолютно лояльну до Запорожана людину. Держреєстратор зробив це на підставі нібито судового рішення, яке насправді такого права не давало. Так в одеському Медіні дізналися нове словосполучення – "чорні реєстратори".

Вони можуть сьогодні забрати у будь-якого громадянина його нерухомість, у підприємства, приватного чи державного – так само. А далі судіться,
– пояснила громадський діяч Ірина Потоцька.

Хто такі "чорні реєстратори", чи легко їх знайти і чому в Міністерстві юстиції вважають, що система цілком захищена від зловживань – дивіться у розслідуванні.