Одна історія. Як промислова революція вплинула на життя людей

1 травня 2018, 18:45
Читать новость на русском

Промислова революція або промисловий переворот – перехід від ручного, ремісничо-мануфактурного до машинного фабрично-заводського виробництва. Процес переходу взяв свій початок в Англії в 1740-80-х роках і тільки потім поширився іншими країнами Європи і США.

Попит на продукти харчування істотно зріс, тож спровокував в Англії сільськогосподарську революцію: перебудову системи землекористування, зміну технологій обробки землі, селекцію насіння, порід худоби та інше. На зміну селянам-власникам землі приходили орендарі, які винаймали працівників. Усе це дозволило зробити англійське сільське господарство не тільки істотно продуктивнішим, а й більш вигідним. Адже попит на промислові товари неймовірно збільшився.

Читайте також: Одна історія. Чому відомий фантаст Айзек Азімов перебував під слідством ФБР

На той час ручну працю використовували найбільше, тож аби задовольнити потреби усіх, треба було щось змінювати – переходити до більш швидкої та продуктивної системи виробництва. Сільськогосподарська революція дозволила вирішити й іншу проблему: знайти гроші на будівництво заводів і фабрик, навіть для тих галузей, де промислове виробництво раніше не використовували. Фабрики коштували в кілька разів дорожче, ніж мануфактури, отже капітали, накопичені в сільському господарстві, витратили на промисловість.

Таким чином в Англії було багатство природних ресурсів, вільні капітали, бажання і можливість вкладати гроші в різні сфери економіки і масовий попит на промислову продукцію. Зокрема і збільшення цін на таку продукцію та ринок збуту. Слідом за промисловою революцією в країні почала розвиватися система дрібних локальних банків, що забезпечували більш вільну циркуляцію коштів. Почалася також транспортна революція.

Читайте також: Одна історія. Чому Велика китайська стіна виявилася марною тратою грошей та людських життів

Вдосконалили технологію створення каналів, а згодом почали будувати платні дороги у зв’язку з потребами промисловості, яка активно розвивалася. Пізніше Англію можна було впізнати за низкою винаходів пов’язаних із цією революцією. Серед таких: прядка "Дженні", прядильні машини, ткацький верстат, парова помпа. Також слід згадати універсальний двигун, який тепер можна було встановлювати на заводах і фабриках. З кінця 1970-х років дерев'яні рейки на шахтах і рудниках замінили на чавунні, відтак почали будувати залізниці. Роками пізніше з’явилися і перші пароплави. Одночасно відбувся різкий стрибок кількості отриманих патентів на винаходи.


Промислова революція

Бельгія стала першою країною, яка наслідувала розвиток Англії. Тож вже зовсім скоро вона стала однією з найбільших індустріальних держав світу. На початку XIX століття промислова революція відбулася в США, відчутно пізніше, і у Франції. Щоправда у Франції найбільш помітний слід революція залишила у текстильній та металургійній промисловостях, а держава внесла чималий внесок в будівництво транспортної інфраструктури. Ще пізніше, приблизно в середині того ж століття, відчули на собі зміни і німецькі держави і вже до кінця сторіччя об'єднана Німеччина виявилась в числі лідерів.

Численна кількість винаходів цих країн ставали відомі по всій Європі і за океаном. Револьвер, колісний пароплав, перша телеграфна лінія, фотоапарат, посудомийна машина — часто, ми навіть не усвідомлюємо, що та чи інша, абсолютно звична сьогодні річ, з'явилася саме в роки промислової революції.

Спостерігаючи за розвитком промисловості сьогодні, важко уявити як раніше люди могли робити все вручну. Адже саме завдяки промисловій революції сьогодні можна говорити і про технологічний прогрес також. Виникає профспілковий рух, соціалістичні та робочі організації. Таким чином, в основі багатьох соціальних потрясінь XIX-початку XX століття лежить також промислова революція.

Фактично у світовій історії було всього дві революції такого масштабу: перша з них перетворила мисливця і збирача в хлібороба, друга ж перетворила хлібороба в виробника товарів і послуг. У наш час багато з тих приладів, які винайшли під час першої промислової революції, виглядають зовсім по-іншому, але це вже зовсім інша історія.

Про розвиток промисловості та як вона торкнулася структури суспільства – дивіться в програмі.