Пряма трансляція на
Останні випуски

Одна історія. Чому Велика китайська стіна виявилася марною тратою грошей та людських життів

Найдовший у світі мур, який будували дві тисячі років, простягнувся уздовж північного кордону Китаю. Він мав охороняти велику країну від вторгнення загарбників. У той же час Велика китайська стіна стала найбільшим кладовищем та місцем мільйонних людських і матеріальних збитків.

Ще у 2005 році китайські вчені, використовуючи дані космічних супутників, склали детальну карту великого муру і дійшли остаточних висновків, що Китайська стіна – це серія стін або ж оборонних укріплень, які різні династії Піднебесної зводили з третього століття до нашої ери і аж до 1664 року.

Читайте також: Одна історія. Як недооцінений попередник Дарвіна Ламарк заснував зоопсихологію

Розпочав велике будівництво імператор Цинь Шихуанді. Він був першим правителем, який нарешті об'єднав усі воюючі царства на території сучасного Китаю в одну велику державу. Імператор чітко усвідомлював: новостворену державу потрібно захищати від ворога усіма можливими способами. Тому він дав завдання генералу, якого звали Мен Тянь – закрити весь північний кордон високою стіною аби жоден кочівник не зміг потрапити до Піднебесної.

Китайська армія взялася вербувати людей для будівництва. У кожне село приїздили імператорські солдати та забирали чоловіків аби відвезти їх на північ. Перший мур будувало 300 тисяч військових та півтора мільйона китайців-кріпаків.

Велика китайська стіна

Велика китайська стіна

Роботу починали втрамбовуючи шари землі. Потім робили каркас із прутів, після чого пресували глину, гальку та інші підручні матеріали. Окремі ділянки кордону забудовували великими кам'яними плитами, які також з'єднувалися пресованою землею.

Висота мурів сягала дев'яти метрів, ширина – близько семи метрів. На кожні 200 метрів будувалася сторожова вежа. За десять років стіна таки постала на півночі Китаю.

Чому будівництво найбільшої оборонної споруди планети жителі Китаю вважають безглуздим – дивіться у програмі.

powered by lun.ua
Пропозиції партнерів
Коментарі