Україна в ООН попередила про ризики через ядерну зброю в Криму

29 вересня 2021, 18:04
Читать новость на русском

Джерело:

Укрінформ

Росія продовжує нарощувати ядерний потенціал в окупованому Криму. В Україні стурбовані такими тенденціями.

Про це заявив Юрій Вітренко, заступник постійного представника України при ООН. Він виступив на засіданні Генасамблеї до Міжнародного дня боротьби за повну ліквідацію ядерної зброї.

Читайте також США та Росія обговорять контроль над ядерним озброєнням

Постпред України в ООН звернув увагу на наслідки тривалої окупації території України державою, яка володіє ядерною зброєю. Мовиться про фактичне розширення території розгортання такої зброї у світі.

Зверніть увагу! Напередодні генсек ООН заявив, що людство перебуває неприпустимо близько до ядерного знищення. Адже у світі зберігають близько 14 тисяч одиниць такої зброї.

Україна стурбована ризиками:

  • можливого розміщення у Криму установок зі збагачення урану;
  • виробництва матеріалів подвійного призначення;
  • застосування технологій, пов'язаних з ядерною зброєю.

Вітренко звернув увагу на те, що раніше Генасамблея ООН у своїх резолюціях неодноразово висловлювала занепокоєння через продовження мілітаризації Криму Росією. Мовляв, держава-агресорка розміщує на окупованому півострові засоби доставки ядерної зброї. Такі дії прямо загрожують міжнародному режиму її нерозповсюдження.

Коли Україна відмовилася від ядерної зброї

  • Україна відмовилась від ядерного статусу у грудні 1994 року. Тоді Україна, США, Росія та Велика Британія підписали Будапештський меморандум.
  • Країни-підписанти обіцяли надати гарантії суверенітету та безпеки Україні. Втім, це не завадило Росії у 2014 році зухвало напасти на нашу країну.
  • Чинний президент Володимир Зеленський вважає, що повертати ядерний статус України – неправильно. Мовляв, потрібно дотримуватись демократичних цінностей.