Олена Мухіна – великомучениця спортивної гімнастики
Коли чемпіонам вручають медалі... Коли вони, так високо на п'єдесталі, ніжаться в світлі софітів... Ми захоплюємося ними... Хочемо бути схожими на них... Заздримо їм...
Однак коли професійна кар'єра залишається позаду, про вчорашніх героїв часто-густо забувають. Особливо болісним є миттєве падіння. За кілька секунд із найвищої вершини - на самісіньке дно. Так сталося із Оленою Мухіною, яку називають великомученицею спортивної гімнастики.
Олена, сирота з п'яти років, мала все для того, щоби стати великою гімнасткою. Вроджений талант, працьовитість, упертість. Вона часто зазнавала травм, однак суворі тренери і чути не хотіли про пошкодження.
Ти повинна багато працювати, інакше ніколи не станеш чемпіонкою.
В 78-му, на чемпіонаті Європи в Страсбурзі, Мухіна завоювала три золоті медалі. Ще через рік, на світовій першості в Стокгольмі, зірочка, що сходить, перетворилася на справжню та яскраву зірку. Олена стає абсолютною чемпіонкою світу, залишивши позаду саму легендарну Надю Команечі. Планета лежала біля ніг 18-річної спортсменки.
Весь світ захоплювався Мухіною
Прихильники гімнастики в усьому світі захоплювалися Мухіною. Вона стала кумиром для тисяч людей. Однак удома, в тренувальному залі все було як завжди. Від неї вимагали надзусиль щодня. Олена була олімпійською надією радянського Союзу. У 80-му в Москві вона була просто приречена на успіх.
Все частіше дівчина почала вживати єдиний допінг, який був у неї впродовж кар'єри. Мухіна нюхала нашатирний спирт. Вона повинна була це робити, адже вивихнуті пальці та запалені суглоби інколи боліли настільки сильно, що гімнастка мало не втрачала свідомості. Втім тренери були невблаганними раз за разом звинувачуючи її в симуляція та ліні.
Я не можу! - Це нікого не цікавить. Треба - йди! Я зараз піду і впаду. - Це нікого не цікавить.
І вона знову потайки вдихала нашатир. Біль відступав, Мухіна підходила до перекладини.
16 липня 1980 року, за три дні до відкриття олімпійських ігор у Москві, Олена проводила тренування в Мінську. Гімнастка працювала, як завжди - через не можу. Увійшовши в складний елемент, Мухіна не докрутила і приземлилася на шию, зламавши її. На той момент їй було 20.
Вона обрала життя самітниці
Їй зробили багато операцій, організм усе більше втомлювався, і було дедалі важче виходити з післяопераційних ком. Однак Олена так залишилася прикутою до ліжка на все життя. Вона відмовилася від подальшого лікування, обравши спокійне життя самітниці і наступних 26 років провела у власній квартирі, практично нікого туди не допускаючи. Не любила, щоби її жаліли. Той, кому вдавалося поспілкуватися з Мухіною - відзначав її ясність думки, а також світло, розум та любов до людей.
В 2006-му, на 47-му році життя Олена Мухіної не стало. Відмучилася - шептали на похороні. Вона пішла, залишивши за собою кінокадри досконалих гімнастичних виступів, що підкорили серця всього світу. А також своє життя - як приклад і настанову прийдешнім поколінням. Є ціна, завелика для золотої медалі. Навіть олімпійської.