Перший батальйон Нацгвардії готується повернутися в зону АТО
Бійці Першого резервного батальйону Національної гвардії, які майже місяць воювали під Слов'янськом, після тижневої відпустки поверталися на полігон у бойовому настрої.
За словами бійців, вони готові хоч завтра повернутися на Схід.
Боєць Нацгвардії перед виїздом на полігон відвідав Майдан
Трускавчанин Іван Курій перш, ніж поїхати на шикування в Нові Петрівці під Київ, відвідав Майдан. Так вчинило чимало інших гвардійців. Адже перший батальйон набирали саме з самооборони Майдану.
Після Інститутської, прямує на Грушевського, де відбулись перші бої Революції гідності.
Біля стіни пам'яті Небесної сотні впізнає фото загиблих 20 лютого товаришів. Іван каже: повертатися під Слов'янськ не боїться, відчуває: бути там — його обов'язок.
Гвардієць: під Слов'янськом разом служили майданівці і беркутівці
Віталій Михалець із Хмельницького з поїзда прямує на полігон. До шикування декілька годин. Після місяця під кулями на Донеччині хотів якнайдовше побути вдома. Розповідає, під Слов'янськом стоять мешканці різних регіонів. І навіть вчорашні вороги.
І з Луганська, і з Донецька були пацани, і з Харкова і Дніпропетровська, з усієї України. Там до нас в останні дні вже Беркут приїхав. Хлопці розказали, що стояли на Майдані по ту сторону барикад..,
— боєць Першого резервного батальйону Національної гвардії Віталій Міхалець.
Бійців на збори проводжали рідні та друзі
Віталій іде на КПП. Що його чекає за цими дверима на разі не знає. Можливо, відпустять, а, може, знову відправлять у гарячу точку. Тим часом біля полігону жвавішає. Бійці під'їздять машинами і приходять пішки. Вітаються з товаришами, прощаються з рідними.
Гвардійцям допомагали волонтери
Про події під Слов'янськом розповідають коротко, героями себе не вважають. На побутові труднощі не нарікають: кажуть, допомагали волонтери.
Обстрілювали постійно. Коли по телевізору дивишся — то страшніше виходить, коли там знаходишся — не так сильно страшно,
— розповів боєць Першого резервного батальйону Національної гвардії України.
"Ну хочу сказати, що голодними ми не були, чим могли нас забезпечили, окремо хочу сказати, є така Армія SOS. Ця армія SOS забезпечила практично весь батальйон бронежилетами, там ліхтариками, раціями. Так, держава нам дала форму та зброю, — зазначив старшина третьої роти Першого резервного батальйону Андрій Стадник.
На полігон прибули з національним прапором
У хлопців із Львівщини з собою національний прапор. З ним пройшли увесь Майдан, цей стяг був і у Слов'янську.
З цим прапором, наче талісманом, вони прямують на шикування.
Гвардійці вийшли пікетувати Кабмін
Наступного дня цих же чоловіків зустрічаємо біля Українського дому. Частина батальйону — кількадесят бійців формує колону і прямує пікетувати Кабмін. Ще вчора у бойовому настрої, сьогодні — геть розчаровані. Нарешті відверто говорять про наболіле. За день служби у гарячій точці їм платили по шість-десять гривень добових, за півтори місяці набігло менше трьохсот гривень, більше того: офіційно їхнього першого батальйону не існує. Згідно з документами, вони є бійцями військової частини 3066 і учасниками бойових дій поки їх не визнали.
Бійці вимагали зустрічі із представниками влади
Чоловіки пояснюють: не говорили про це журналістам, бо сподівались, що всі проблеми вирішаться піч час зборів. Однак після розмови з військовим керівництвом зрозуміли —допомоги очікувати не варто. Під кабінетом міністрів вимагають зустрічі із найвищим керівництвом.
Першого резервного батальйону насправді не існує, — гвардійці
До них виходить представник секретаріату уряду. Вислухавши проблему, представник Кабміну запропонував бійцям написати скаргу прем'єр-міністру, офіційно зареєструвати її, і лише після цього чекати на розмову з можновладцями.
У те, що влада допоможе, бійці не дуже вірять
У дієвість переговорів гвардійці не дуже вірять. Мають досвід — під Слов'янськом влада про них не дуже піклувалась. Про які бронежилети говорити, якщо на початку не було достатньо їжі і води. Врятували волонтери.
Нас продуктами харчування не забезпечували, ні сухпайками, нічим, на перші дні, було два сухпайка солдатських, не обіцяні американські, а звичайні солдатські. Один сухпайок на 5-6 чоловік. Там дві банки консерви в одному, поділений він на три коробочки, в кожній по дві банки консерви. Поїсть шість чоловік,
— зазначив командир третьої роти Першого батальйону Національної гвардії Тарас Жеребецький.
Влада не організувала безпечного вивезення бійців з зони дії АТО
Бійці також додали, що під кінець бойового чергування в зоні АТО не організували безпечної евакуації з блок-посту.
Приїхав один автобус жовтий, і нас треба було сорок чоловік запхати в цей автобус. Незважаючи на те, що до Ізюму сорок кілометрів. Перед нами розстріляли камаз з речами. Як можуть сорок чоловік зайти в маленький автобус зі зброєю, щоб тримати оборону, потім в разі нападу встигнути вискочити, нас просто би положили всіх,
— розповів командир третьої роти Першого батальйону Національної гвардії Тарас Жеребецький.
Міністр оборони пообіцяв бійцям статус учасників бойових дій
Виконувач обов'язків міністра оборони Михайло Коваль переконував: усім гвардійцям дадуть статус учасників бойових дій. Але трохи пізніше. Мовляв, зараз війна, не до того.
Ми повинні розуміти, що зараз не йде процес видачі посвідчень, він буде по закінченню всіх тих заходів, які ми проводимо, всі люди на обліку стоять, є відповідна система видачі,
— заявив в. о. міністра оборони України Михайло Коваль.
"Сталася пауза в якій бійці були непоінформовані, що відбуваються процеси оформлення статусу учасників бойових дій, розроблення механізмів виплати зарплат. Стався позитивний діалог, діалог завершився порозумінням, — розповів командир Першого резервного батальйону Національної гвардії України Олексій Пальваль.
Зарплату резервісти отримувати не можуть, — прес-служба Нацгвардії
У прес-службі Національної гвардії повідомили, що заробітна плата для резервістів не передбачена. Можуть хіба що підвищити добові чи дати премію. У відомстві підтвердили, що насправді Перший резервний батальйон — ніякий не перший. Але зауважили це лише формальність.
В Україні створюють нові батальйони, забезпечення залишається незмінним
Тим часом, в Україні з`являються нові добровольчі батальйони. На схід вирушив батальйон "Київ", міністр Арсен Аваков оголосив про створення батальйону "Миротворець", який складається з ветеранів миротворчих місій. Але схоже, що забезпечувати ці формування будуть, як уже повелося, звичайні українці.