Під Верховною Радою просили звільнити довічно ув'язнених
Сьогодні під стіни парламенту прийшли люди з портретами родичів і прапорцями, на яких чотири цифри 2-0-3-3 і буква "а". Це номер законопроекту, який дозволить їхнім рідним вийти на волю.
Його 3 місяці тому проголосували в першому читанні, а сьогодні знову поставили в порядок денний, аби ухвалити остаточно. Закон дозволить переглянути вироки по-життєво ув'язнених, а таких в Україні півтори тисячі. І кожен десятий випадок сфальшований — стверджують правозахисники.
Довічно ув'язнений Олександр Рафальський розповідає про тортури яким його неодноразово піддавали правоохоронці — топили, через нього пропускали електричний струм і били. Все задля того, щоб він визнав вину. Олександр уже 14 років перебуває за гратами. Його звинуватили у кількох вбивствах. І засудили до пожиттєвого ув'язнення. Разом із ними за грати потрапили і троє будівельників, які працювали на будівництві його магазину. Саме через нього на чоловіка і повісили купу злочинів. Каже мати Олександра, котра прийшла сьогодні під стіни парламенту. Її син уже 13 років без волі. І вбивств, які йому приписують, не скоював. Скоріш за все це помста її чоловікові, котрий раніше працював в міліції. Каже зі сльозами на очах пані Світлана. Проте за нинішнього законодавства повторний розгляд справи не можливий.
Сфальшованих справ сотні. Каже Юлія Василенко — правознавець і один з розробників законопроекту, який дозволить переглянути всі ці справи.
Переглядати такі справи має інший суддя, а не той, що виносив вирок. Каже Леонід Ємець, один із авторів документу. Бо інакше новація не матиме сенсу. Нині через кругову поруку виправдних вироків майже немає.
Проте, до цього закону руки в депутатів сьогодні так і не дійшли. Так само, як і минулого четверга, коли він стояв в порядку денному.