Підсумки тижня: На Захід чи на Схід?
На Захід чи на Схід? Цього року Україна має визначитись, де бути - з ЄС чи у Митному Союзі. Вибір зробити доведеться: і Європа, і Росія попередили владу, що далі сидіти на двох стільцях не вдасться.
Прихильників євроінтеграції України побільшало
Минулого року українська влада демонструвала зовнішню багатовекторність. Попри постійну критику з Європи, намагалась зберегти стосунки з ЄС, і водночас уникала чітких відповідей на наполегливі пропозиції Митного союзу.
Але з часом риторика української влади щодо об'єднання Росії, Білорусі та Казахстану стала помітно прихильнішою.
Заявки на вступ не подавали, але готувались підпистати окремі документи. Втім, в останній момент щось не склалось, і український Президент до Москви не полетів.
Врешті Кремль дав зрозуміти - потрібна ясність. І вустами російського посла в Україні попередив, що рішення щодо приєднання чи неприєднаня до Митного Союзу Україна має ухвалити в першій половині 2013 року.
Вже було озвучено, що це рішення має бути прийняте в наступні місяці. Тому я думаю, що політичний тиск буде зростати. В Україні це буде проявлятись через більшу активність апологетів євразійства, через ініціативи проведення, можливо, референдуму щодо приєднання до Митного союзу. І ясно, що наступні півроку будуть ключовими у визначенні позиції України,
- вважає заступник гендиректора Центру Разумкова Валерій Чалий.
Знижки на газ, гарантії стабільності гривні і зиск у 9 мільярдів доларів для української економіки - Митний союз зваблює економічними вигодами. Втім, соціологи твердять, що серед українців Євросоюз популярніший.
Так, за даними опитування, 42% громадян України хочуть, щоб Україна була в ЄС. Прихильників Митного Союзу на 10% менше.
Зауважимо, що влітку було навпаки: Митний Союз мав більше симпатиків, ніж ЄС.
З одного боку, я б сказала, в грудні була позитивна агітація за Митний союз і дещо негативна за європейську інтерграцію. І головний аргумент: що нас там не чекають і не хочуть, а от ми підемо в Митний союз, і там буде нам щастя. Як бачимо, громадська думка змінилася до навпаки - очевидно, люди відчули, що євроінтергація від них іде,
- розповіла директор Фонду "Демократичні ініціативи" ім. І.Кучеріва Ірина Бекешкіна.
Українське законодавство будуть адаптувати до вимог Митного союзу, - заявив Президент України. Водночас, він сподівається, що паралельно вдасться підписати і Угоду про асоціацію із Євросоюзом.
"На сьогоднішній день ми бачимо, що є намагання поєднати 2 вектори. І, в принципі, це могло б бути можливим. За одним застереженням: укладання угоди про асоціацію з ЄС в тому вигляді, в якому вона парафована і є продуктом 5-річної роботи, несумісне з членством у Митному Союзі з Росією, Казахстаном та Білоруссю", - застерігає представник інституту Євро-Атлантичного співробітництва Олександр Сушко.
Посол України при ЄС боїться, що Митний союз може обернутись втратою суверенітету
Єдиним українським чиновником високого рангу, який різко розкритикував євразійський напрямок, став посол України при ЄС Костянтин Єлісєєв. У своїй статті для "Української правди" він застерігає: для України членство в Митному союзі - це втрата сувернітету.
Вступ до Митного союзу може надати Україні лише короткострокові дивіденди: ті кілька мільярдів доларів, про які говорить Москва – це лише плата в обмін на втрату суверенітету України у контексті здійснення власної торговельної політики та відмови від курсу на інтеграцію з ЄС. Водночас, Угода про асоціацію з ЄС юридично фіксує політичні гарантії суверенітету, незалежності та територіальної цілісності Української держави,
- зазначив посол України при ЄС Костянтин Єлісєєв.
Верховна Рада тим часом спробувала просигналізувати Європі: Україна й далі зацікавлена у євроінтеграції. У парламенті зареєстровано 2 заяви про підтримку проєвропейського курсу країни.
Попри схожість назв, їхні тексти суттєво відрізняються. Проект регіоналів - політично нейтральний, опозиція ж внесла до свого проекту зобов'язання України подолати вибіркове правосуддя і скасувати кримінальну відповідальність за політичні рішення. Крім того, опозиціонери згадали і про те, що вступ до Митного союзу унеможливлює для України європейську інтеграцію.
"25 лютого має відбутися саміт Україна-ЄС - саміт, який не відбувся минулого року. Нам, як Верховній Раді, парламенту України треба продемонструвати єдність. Тому я вношу пропозицію підготувати спільний узгоджений проект, який врахував би думку всіх політичних фракцій. Тому що це відповідає нашим спільним інтересам", - заявив голова комітету ВР з євроінтеграції,нардеп від "Батьківщини" Григорій Немиря.