Підсумки тижня: У напівпорожній залі уряд прийняв майже півсотні законів
Урочисте відкриття 11-ї сесії Верховної Ради 6-го скликання, очевидно, не надто надихнуло. Із п’яти робочих днів - працювали народні обранці лише один. Опозиція взагалі махнула рукою на законотворчу діяльність - в залі засідань "чергували" лише кілька депутатів.
Скориставшись можливістю, кількадесят представників провладної більшості лише за один день ухвалили майже півсотні важливих законопроектів. Працювали чи не до півночі.
“Вночі фільми жахів, час від часу еротика і нічні засідання парламенту - три таких розваги у нас є”, - іронізує віце-спікер ВР Микола Томенко.
Законопроекти ухвалювали конвеєром, за скороченою процедурою.
Зранку відправляли на доопрацювання, а вже ввечері вони були проголосовані. Так депутати списали майже мільярдний борг "Укроборонпрому" перед державою.
Примітно, що цей документ у профільному комітеті навіть не розглядали, адже не отримали від уряду висновків.
“Оборонні підприємства розташовані в столиці, обласних центрах, це площі, гектари, це будівлі, це дороге обладнання, техніка, це мільярди гривень, які тепер можна безконтрольно вкрасти”, - каже голова Комітету ВР України з питань національної безпеки і оборони Анатолій Гриценко.
З порушенням регламенту депутати ухвалили закон, згідно з яким з 2013-го року запрацює земельний банк.
Він повинен надавати сільськогосподарським підприємствам кредити не більш як 5% від ставки Національного банку. За словами автора законопроекту Валерія Бевзенка, закон зробив чіткий розподіл між державними та комунальними землями.
“Цей закон дозволяє з моменту його підписання Президентом вже на наступний день комунальникам заявляти, що вони мають свою землю, в своєму розпорядженні, можуть розпоряджатися своїми комунальними землями”, - пояснює народний депутат від Партії регіонів Валерій Бевзенко.
Раптово на порядку денному з'явився і законопроект про мирні зібрання, який наробив галасу.
Адже розгляд документу, що ускладнює проведення мирних акцій напередодні виборів - крок, який громадськість не схвалить.
Зрештою, розгляд законопроекту про мирні зібрання перенесли на наступний пленарний тиждень. Натомість у першому читанні ухвалили урядовий законопроект "Про Єдиний державний демографічний реєстр", яким передбачається введення в Україні біометричних паспортів.
Дуже багато лобістських груп намагається власне в цей короткий період, коли ця каденція парламенту уже завершується, протиснути чи пропхнути свої особливі законопроекти, які потребують ті чи інші галузі, і вони намагаються встигнути на останню підніжку останнього поїзду останнього вагону, - зауважує політолог Тарас Петрів.
“Влада розуміє, що у них достатньо багато шансів потрапити в такому складі до наступного парламенту, але все одно гарантій ніхто не дає, це означає, що дуже важливі речі варто проголосувати з тим складом парламенту, який повністю підтримує уряд і Президент”, - вважає політолог Михайло Погребінський.
За словами політологів, парламент живе на валізах, оскільки в сесійній залі депутатам залишилось працювати лише 3 тижні. Регіонали за цей час страхують власний бізнес законотворчою діяльністю. Опозиціонери передвиборчі дискусії перевели з Верховної Ради в партійні штаби.