Підсумки тижня: Верховна Рада зробила крок до криміналізації наклепу

23 вересня 2012, 17:49
Читать новость на русском

Депутати у першому читанні проголосували за законопроект колишнього соратника Леоніда Черновецького, а нині регіонала Віталія Журавського, за яким наклеп каратиметься позбавленням волі.

Згідно з документом, за інформацію, яку кваліфікують як наклеп, людину чекає штраф щонайменше у 3 тисячі 400 гривень або обмеження волі. Якщо неправдиві відомості публічно поширять у ЗМІ - сума штрафу починатиметься вже від 8, 5 тисяч гривень.

Якщо ж наклеп поєднають з обвинуваченням у тяжкому або особливо тяжкому злочині, то покарати зможуть в'язницею до 3-х років.

Зміни до Кримінального кодексу підтримали регіонали, комуністи, “Народна партія” Литвина і декілька позафракційних депутатів. За документ проголосували без висновку профільного комітету, що суперечить Закону "Про регламент Верховної Ради". Втім, це не єдине порушення.

Згідно з законом Журавського, до наклепу можуть зарахувати будь-яке публічне висловлювання або коментар у ЗМІ чи соціальних мережах, якщо суд вирішить, що це завдало шкоди честі та гідності або й здоров’ю людини.

Втім, одіозний закон стосуватиметься не лише журналістів. Обмежувати себе у висловлюваннях доведеться і користувачам соцмереж, блогерам, коментаторам, та й решті громадян.

У Раді Європи вважають, що ухвалений документ обмежить свободу слова в Україні. Організація з безпеки і співробітництва в Європі вимагає відхилити законопроект, оскільки криміналізація наклепу в сучасній демократії означає придушення дискусій та захист держпосадовців, вважають в ОБСЄ.

Українська влада тим часом не демонструє одностайності в цьому питанні.

Журналісти вимагають відкликати скандальний законопроект. Опозиція готує до нього правки, а голова парламентської фракції Партії регіонів Олександр Єфремов пообіцяв суспільну дискусію перед розглядом документу в другому читанні.