Підсумок тижня: в Україні неофіційно стартувала передвиборча кампанія
Ще до початку політичного сезону українські партії активно розпочали шукати тих, з ким можна пройти до Верховної ради України і потім 5 років горя не знати.
“Злиття та поглинання - такі звичні для корпоративного ринку терміни, тепер переходять і в українську політику. Новий політичний сезон розпочався під гаслом - великі поглинають маленьких. Останні і не проти, адже це хоча і не гарантує збільшення капіталізації, принаймні дозволяє зберегти наявний капітал власників”, - каже кореспондент Вікторія Лісецька.
Першопрохідцями стали найбільші "Регіони" та "найсильніша" партія - Сергія Тігіпка. Очільники пояснили - вже так звикли один до одного у Кабінеті міністрів, що не личить ходити під різними партійними прапорами.
“Ми часто дискутуємо, сперечаємося, але відповідальність беремо разом на себе, за проведення реформ, і за прийняття тих чи інших рішень. І за цей час я переконався, що Сергій Леонідович вміє брати на себе”, - каже голова ПР Микола Азаров.
“Нічого не міняючи, життя краще ми зробити не зможемо, нам потрібні зміни, а якщо ми разом бачимо це і готові це робити, то чому б не поговорити про об’єднання”, - каже голова партії "Сильна Україна" Сергій Тігіпко.
Таке рішення Сергія Тігіпка стало шоком і для однопартійців на місцях, і для найближчої соратниці віце-прем’єра - Олександри Кужель. Каже, навряд чи лідер знайде собі тепле місце в регіонах.
“Влада інтуїтивно буде заважати. Їм непотрібен позитив Сергія Тігіпко, тому він наступив на горло своїй пісні, не кожен на це б пішов, я його точно не засуджую, це його право. Хоча мені б хотілося сказати, що мені боляче, ми ж обіцяли, ми повинні були…Єдине, чого б мені хотілося – щоб він зберіг партію”, - каже заступник голови партії "Сильна Україна" Олександра Кужель.
А от опозиційні колеги Тігіпка попереджають. Зокрема, самооборонець Луценко з-за грат м’яко натякнув: Не рекомендую Тігіпку їздити на полювання в жодному разі...
Своїм непрозорим зауваженням підсудний провів паралель з трагічною загибеллю на полюванні реформатора-регіонала Євгена Кушнарьова у січні 2007-го.
“Я все таки міністр Уряду Азарова, я не можу бути апріорі в опозиції..”, - каже лідер "Єдиного центру” Віктор Балога.
Не повторювати помилки минулих літ закликають політики зі стажем. Адже тут історія циклічна: всі 20 років існування України - це 20 років злиття чи поглинання одними силами інших. Як успішних - Регіони, БЮТ чи НУНС, так і провальних.
“Це не добра воля, це примус. Наше об’єдання проіснувало з 2002 до2005 року, і коли сталося це розходження, це завдало величезного удару”, - каже Левко Лук'яненко.
Бути битими не хочуть в українській опозиції. І хоча чутки про об’єднання цих сил під одними знаменами ширяться не перший рік, напередодні нових політичних виборів опозиція швидше координуватиме зусилля, аніж об’єднається. Експерти щодо цього налаштовані скептично. Чекають нових облич серед правих.
“Немає сенсу опозиції створювати одну велику партію, тому що є різні ідеології: і ліві, і праві, але у нас є спільна біда - Янукович, і ми готові об’єднатися навколо неї аби подолати якомога скоріше”, - каже народний депутат України Андрій Павловський.
“На правому фланзі рано чи пізно з’явиться такий собі справжній капіталіст. Зі своєї ідеологією, і зі своєю сигарою. І він скаже: ось я, справжній буржуа, і я справжній капіталіст і не буде соромитися того, тоді до нього потягнеться капітал”, - каже політолог Дмитро Видрін.
Без капіталів та капіталістів обіцяють обійтися у новому політичному сезоні ліві - соціалісти та комуністи. Проте, один без одного обійтися не зможуть, - прогнозують експерти. Хоча у КПУ поки таких планів немає, а соціалісти кажуть, що взагалі підуть власною дорогою.
“Ми не хочемо себе розплавити як інші політичні партії, ми вже робили одного разу таке коли створили Союз лівих сил, для нас це було уроком”, - каже народний депутат України Катерина Самойлик.
“Ні, ми комуністів не торкаємося..вони не лівоцентристи..вони хай собі йдуть з Регіонами об’єднуються.. Ніколаєнку, Сухому, Вінському, Партії дітей війни – об’єднуйтеся під нашими прапорами і ми врахуємо всі ваші побажання по мажоритарним спискам, а у списку партійному - хоча ми це ще не обговорювали на політраді - третина місць будуть для їхніх представників”, - каже голова СПУ Олександр Мороз.
Будь-які політичні об`єднання "на рівних" в Україні здебільшого недовговічні. Натомість, шлях у владу простіший, якщо дрібні партії безслідно розчиняються у великій. При цьому, політичне майбутнє гарантоване лише колишнім очільникам цих сил.