Підсумок тижня: Європарламент звинуватив Україну у вибірковому правосудді
Європарламент ухвалив резолюцію, в якій звернув увагу офіційного Києва на ситуацію навколо вибіркового правосуддя по відношенню до колишніх урядовців-опозиціонерів.
“Європарламент занепокоєний зростанням вибіркового переслідування діячів політичної опозиції в Україні, а також непропорційністю застосовуваних заходів, особливо у випадку Тимошенко і колишнього міністра внутрішніх справ Луценка…”.
Для першої - радять скасувати підписку про невиїзд, а другого - відпустити з-під варти. Самі ж опозиціонери в найсправедливіший та найгуманніший вітчизняний суд не вірять.
“Немає жодних аргументів, чому я вже 166 день сиджу за гратами. Вони навіть не збираються пояснювати, бо відповіді не існує…Я просто зараз чекаю відповіді Європейського суду, після якого безумовно я особисто і сподіваюся, колеги по опозиції звернемося до європейських керівників з тим, що в Україні НП”, - каже екс-голова МВС Юрій Луценко.
“Європейський суд з прав людини. Те, що справа Юрія Луценка буде там розглянута і розглянута невідкладно в прискореному режимі - сумнівів немає. Рішення Європейський суд з прав людини винесе законне, на відміну від українських судів”, - каже екс-прем’єр-міністр Юлія Тимошенко.
Експерти зауважують: такий сигнал від Старого світу означає, що влада в Україні наробила помилок. Відтак, якщо Банкова їх не виправить, то може повторити долю Білорусі. Тамтешнім чиновникам заборонили їздити у Європу.
“Час обіцянок, декларацій закінчено. Сьогодні в Європейському союзі від України очікують дій, якщо це не зрозуміють в правлячій партії, в де-факто правлячій Партії регіонів, я думаю наслідки будуть складними. І для їх контактів партійних з Європою на майбутнє і стосовно їх перспектив підтримки в Україні, в середині країни”, - каже заступник генерального директора Центру Разумкова Валерій Чалий.
Є порушення - можуть бути й наслідки. В прийнятому в Страсбурзі документі про це написано чорним по білому.
“Європарламент у своїй резолюції непрозоро натякнув Україні: без посилення верховенства права, без боротьби з корупцією шлях до підписання угоди про асоціацію з ЄС може наштовхнутися на перешкоду”, - каже кореспондент Едуард Ганишевський.
За резолюцію проголосували 37 євродепутатів. 16 - проти і 7 утрималися.
“Соціалісти, з якими Партія регіонів намагалася встановити партнерські стосунки, вони якби хотіли заблокувати цю резолюцію - вони б могли її заблокувати. Але вони цього не зробили…Це свідчить про те, що і група соціалістів, вони теж розуміють, що захищати режим Януковича буде собі дорожче”, - каже професор політології НаУКМА Олексій Гарань.
Примітно, що документ підготували “зелені”, ліберали та відомі своєю прихильністю до Тимошенко “народівці”. Саме цим озброїлися представники провладної партії в Україні.
“Європарламент це взагалі 736 людей. А за дану резолюцію проголосувало 36 людей підняттям руки. Це означає, що люди просто не прийшли в зал. Якщо менше аніж 4% голосують за цей документ, це показує те, що політичні партнери пані Тимошенко – Європейська партія, Народна партія, висловлює свою підтримку своєму політичному партнеру. Не більше”, - каже народний депутат, фракція Партії регіонів Вадим Колесніченко.
“Це не математика. Це незнання регламенту і або свідоме намагання перекрутити факти…Україна, якщо вона серйозно на рівні керівництва заявляє про намагання інтегруватися до Європейського союзу, зобов’язана виконати резолюцію європейського парламенту. У випадку невиконання резолюції, або зволікання з виконанням - це буде свідчити, що влада говорить одне, а робить інше”, - каже заступник голови партії "Батьківщина" Григорій Немиря.
Чи вплине Страсбурзька резолюція на відносини України та Європейського союзу, зараз сказати важко. Разом з тим експерти переконують: сам факт її існування вже не дозволить українській владі під час перемовин з ЄС так впевнено говорити про стабільність і демократичність країни. Мовляв, Європа свій висновок вже зробила.