Підсумок тижня: за неналежне реформування ЖКГ в уряді "полетіли голови"
Віце-прем'єр-міністр Віктор Тихонов та його зам Юрій Хіврич - перші урядові жертви реформованого ЖКГ.
“Профільне міністерство, в першу чергу, заступник міністра Хіврич не впоралися із завданням навести порядок у надзвичайно чутливій для громадян і вкрай витратну для бюджету держави галузі. Керівники деяких регіонів, як виявилося, просто не володіють ситуацією”, - каже прем’єр-міністр України Микола Азаров.
Операцію "покарання" провели оперативно - очільника Севастопольської міськадміністрації Валерія Саратова звільнили одразу. Решта присяглися, що вже "позбулися" нечесних очільників комунальних підприємств.
“Схеми відмивання коштів, замість того, щоб вкладати кошти у модернізацію покупали торф, купляли перегній, купляли порошок і потім списували. За свою посаду не переймаюся зовсім тому, що ми сьогодні наводимо порядок”, - каже губернатор Київської обл. Анатолій Присяжнюк.
Під роздачу потрапило підприємство "Бровариводоканал". Раніше воно належало області. Тодішні керівники, яких просив звільнити Азаров, купували уявні реагенти за мільйони гривень, - стверджують їхні наступники.
“Були перевірки і контрольно-ревізійного управління виявлено було дуже багато недоліків, у зв'язку з чим, було звільнено керівника водоканалу”, - каже заступник міського голови Броварів Григорій Голубовський.
Наразі підприємство оговтується і вже змінило форму - тепер це "Бровари-тепло-водо-енергія". До його складу входить і каналізація: 19 станцій - "наймолодша" з них 88-го року. За словами Григорія Голубовського, аби відремонтувати мережі "водного" підприємства треба 120 мільйонів. Це річний бюджет Броварів.
Івану Шевченку, який працює машиністом вже 35 років, доводиться по 10 разів на день перевіряти двигуни. Якщо бодай один з них вийде з ладу - на місто чекатиме екологічна катастрофа.
“У нас із Германії один був дальньобойщик і казав, у них також такі самі насосні, але все закрите і воно через диспетчерський пункт, навіть обслужуючого персоналу не треба”, - каже машиніст КНС №3 м. Бровари Іван Шевченко.
“У наступному році у державний бюджет планують закласти майже 5 млрд. гривень на модернізацію житлово-комунального господарства. Втім, експерти радять не поспішати. Мовляв, на місцях ці кошти будуть витрачені на все, що завгодно - на оплату заробітної платні чи на дрібний ремонт. Втім, аж ніяк не на загальну модернізацію об'єктів житлово-комунального господарства”, - каже журналіст Ольга Кучер.
Оскільки за все одразу взятися у галузі ЖКГ не має ані грошей, ані можливостей - почнуть з тарифів.
“Переклали на НКРЕ, НКРЕ, як кажуть, не шатко - не валко в цьому питанні працює, так це і не їх питання, треба створювати спеціальний орган, який буде регулювати це питання”, - каже Президент України Віктор Янукович.
Аби тримати руку на пульсі, уряд створив робочу групу на чолі з Андрієм Клюєвим. Вже за 10 днів він має відзвітувати, яку ж стратегію обере Україна для реформ. А поки пропонує запровадити взагалі єдиний тариф для всіх регіонів на всі послуги.
“Тарифи будуть по країні в цілому однакові, тобто не буде такого, що в Донецькій області куб води буде вартувати одну ціну, а припустимо, в Житомирській області в 2, чи в 3 рази більше”, - каже міністр економічного розвитку і торгівлі України Андрій Клюєв.
Ті, кого минула участь Хіврича не у захваті - єдині тарифи це можливо й позитив, але надто невигідний.
“Ідея хороша, але треба тоді знайти компенсатор, хто буде докомпенсовувати різницю. Наприклад, там, де собівартість буде вищою. От я говорю, Львівода - 110 кілометрів вода йде до Львова по водогонах, інші міста беруть воду за 5-6 кілометрів. Є різниця, правда?”, - каже міський голова Львова Андрій Садовий.
“Реформи доручають чиновникам. Чиновники вони, не здатні продукувати тагенерувати нові ідеї”, - каже директор "Інституту міста" Олександр Сергієнко.
Відтак, експерти наголошують, перші наслідки недолугого керування чиновників - холера у Маріуполі. Мовляв, через поганий стан каналізації госпіталізовано майже півтора десятка людей.
Якість води наразі перевіряють, а у Маріуполі розгорнули холерний госпіталь з трьома ізольованими боксами. Українцям, які відчули себе зле, радять одразу бігти до лікарів.
“І не купляти продукти харчування, які продаються вздовж пляжів – морепродукти, рибу”, - каже головний державний санітарний лікар України Сергій Риженко.
Як наслідок - миттєве бажання звільнитися головного санлікаря Сергія Риженка. Натомість, серед ймовірних наступників віце-прем'єра ЖКГ - Сергій Тулуб, губернатор Черкаської області. Втім, поки держава не затвердить стратегію розвитку, кожен, хто очолюватиме цю галузь, буде не більше, ніж "хлопчик для побиття".
"Немає значення, що Тулуб не займався цією сферою", - каже екс-міністр ЖКГ Олексій Кучеренко.
Тим часом Президент оголошує чергових кандидатів на виліт з Кабміну - це міністр освіти Дмитро Табачник та голова Держслужби молоді та спорту Равіль Сафіуллін. Президент пригрозив обом звільненням - якщо не проводитимуть адекватну гуманітарну політику.