"Плівки Онищенка": зрозуміло про причини виступу нардепа-втікача проти Порошенка

7 грудня 2016, 19:01
Читать новость на русском

Депутат-утікач Олександр Онищенко зробив кілька гучних заяв про те, що має записи, які компрометують президента України Петра Порошенка. Крім того, він оприлюднив аудіозапис своєї розмови з Олесем Довгим щодо того, як йому уникнути кримінальної відповідальності. Що спонукало Онищенка до таких дій, і про можливі наслідки такого кроку, – в матеріалі сайту "24".

Новоспечений "майор Онищенко"

Олександра Онищенка влітку 2016 року Генпрокуратура звинуватила в організації схеми з розкрадання коштів при видобутку і продажу природного газу в рамках договорів про спільну діяльність з ПАТ "Укргазвидобування", в результаті чого державі було завдано збитків на суму близько 3 мільярдів гривень. ГПУ звернулася до Верховної Ради з поданням щодо зняття депутатської недоторканності, тож 5 липня парламент позбавив Онищенка депутатського імунітету. Втім, він на той час уже перебував за межами України.


Чому екс-депутат мовчав майже півроку?

Через п'ять місяців після своєї втечі екс-депутат заявив, що він робив за допомогою вмонтованого в наручний годинник пристрою аудіозаписи розмов президента Петра Порошенка, на яких глава держави начебто дає вказівки депутатам, як голосувати за закони. Екс-депутат стверджує, що через нього АП здійснювала підкуп депутатів для певних голосувань. За його словами, такі записи він вів протягом кількох років роботи з командою Порошенка. Президент Петро Порошенко, стверджує Онищенко, контролює усі держкомпанії, відмиває гроші через приватні компанії, а потім використовує кошти з політичною метою. Аудіозаписи з Порошенком екс-депутат начебто передав американським спецслужбам.

Я підготувався, зберіг купу листувань за кілька років роботи з командою Порошенко, віддав телефон на експертизу, яка підтвердила свою справжність цих листувань,
– сказав він.

Таку заява, звичайно, не сприйняли всерйоз. Онищенко міг її зробити з метою помсти за те, що проти нього відкрито кримінальне провадження. В Адміністрації Президента повідомили, що чекають в Україні екс-депутата разом з "компроматом".

На О. Онищенка з усім його "компроматом" очікують в Україні правоохоронні органи, зокрема НАБУ, ГПУ, СБУ – з розкритими обіймами,
– говориться у повідомленні прес-служби АП.

Онищенко дав інтерв’ю британському виданню The Independent, власником якого є росіянин Олександр Лебедєв, де повідомив, що був причетний до кампанії з дискредитації колишнього прем’єра Арсенія Яценюка, якого Порошенко вважав своїм ворогом.

За кілька днів після цих заяв Онищенко передав одному з українських ЗМІ аудіозапис розмови з народним депутатом Олесем Довгим про те, як йому уникнути покарання за корупційні злочини. Довгого він називає "переговорником від президента".


Про що насправді говорили Довгий і Онищенко?

На записі голос, схожий на Онищенка, наголошує, що йому важливо, щоб він не був оголошений в міжнародний розшук, оскільки тоді не уникнути суду, якщо справа потрапить до Інтерполу.

Помста чи шантаж?

В президентській БПП в заявах Олександра Онищенка побачили російський слід. Заступник голови фракції Ірина Луценко вважає, що стаття в The Independent про нардепа, в якій він розповів про корупцію у Верховній Раді, вийшла за гроші.

На сьогодні нова тема конфлікту – нібито про тотальну корупцію в парламенті. І найдивніше у цій ситуації – це те, що звинувачення нам заявляє людина, яку саме звинуватили в корупції на газових оборудках щодо привласнення нею 3 млрд грн. Я маю на увазі пана Онищенка. Публікація вийшла в газеті Independent, яка належить російському олігарху Олександру Лєбєдєву,
– зазначила вона.

У фракції "Народного фронту" стали вимагати від Антикорупційного бюро проведення розслідування. Як заявила представник фракції Тетяна Чорновіл, Онищенко влаштовував чорний піар Яценюку за те, що екс-прем’єр ініціював закон, який був дуже незручним для спільних із "Укргазвидобуванням" підприємств екс-депутата. Ним Онищенка зобов’язували сплачувати до держави досить високу ренту – 70%.

Радикальна партія Олега Ляшка одразу використала свій улюблений піар-прийом – стала вимагати від парламенту створення тимчасової слідчої комісії. Так що незабаром варто очікувати блокування радикалами парламентської трибуни з вимогами створення комісії.

Юляї Тимошенко, що примітно, фактично виступила на захист Онищенка. Як сказала Тимошенко, заяви і записи Олександра Онищенка щодо компромату на Петра Порошенка є скандалом світового масштабу і свідчать про те, що глава Української держави є головним корупціонером України.


Юлія Тимошенко переконана в правдивості слів Онищенка

Експерти переконані, що даний аудіозапис – підстава для відкриття НАБУ кримінального провадження. НАБУ, до речі, закликало Онищенка надати всі необхідні докази. Водночас, як зауважив політичний експерт Ігор Рейтерович, значна частина діянь у Верховній Раді, згідно світових норм, підпадають під категорію політичної корупції. Однак таке поняття не прописане в українському законі про запобігання та протидію корупції.

Олесь Довгий заявив, що дійсно зустрічався з Онищенком в Італії і розмовляв про кримінальну справу проти нього. За його словами, депутат-утікач скаржився на те, що по справі проходить його 73-річна матір і просив допомоги. Це, стверджує Довгий, сильно на нього вплинуло і, повернувшись в Україну, він проконсультувався з юристами. Сам же запис він слухати не збирається, оскільки добре пам’ятає зміст своєї розмови.

Дії Онищенка викликають чимало питань. По-перше, діяв він самостійно чи за чиєюсь вказівкою? За словами директора Центру суспільних відносин Євгена Магди, Онищенко – пішак у чужій грі.

Не варто забувати, що йому інкримінують серйозні зловживання у газовій сфері, зокрема, Юрій Луценко наголосив, що у Генеральної прокуратури є тонни доказів проти нього. І формат оприлюднення компромату, і зміст заяв Онищенка дозволяють припустити, що його використовує Росія, а заяви носять маніпулятивний характер,
– зауважив Магда.

До того, як зазначає експерт, слова Онищенка про те, що Порошенко використовує для оплати голосувань кредити МВФ, розраховані на легковірних та малоінформованих людей.

По-друге, чому Онищенко не оприлюднив компромат на президента, який у нього, як він стверджує, існує, а чомусь передав американським спецслужбам? Якщо він так хоче розкрити всі очі на правду, то чого оприлюднив дуже поганої якості аудіозапис своєї розмови, яку зробив вже після своєї втечі з України?

Тому є сумніви, що ті записи взагалі існують. Тим більше, слабо віриться в те, що екс-депутат так уже ретельно готувався до того і передбачив, що проти нього можуть відкрити кримінальне провадження. Крім того, в його словах є суперечності. Він стверджує, що робив записи на годинник, але потім говорить, що на експертизу передав телефон.

Онищенко таким чином намагається або помститися, або ж шантажує українську владу. Аби, можливо, з нього зняли обвинувачення, зробивши крайнім інших фігурантів по справі розкрадання коштів. Хоча в цих заявах Онищенко визнає себе учасником протизаконних дій і те, що був безпосередньо причетний до політичної корупції. Але, судячи з розмови з Довгим він намагався домовитися, але не вийшло.

Цікаво, що народний депутат Сергій Лещенко, завзятий борець із корупцією, зокрема у вищих ешелонах влади, заявив, що знає про передачу "плівок Онищенка" американським спецслужбам і про їх зміст. За його словами, 29 листопада у Мадриді Онищенко зустрічався зі співробітниками американських правоохоронних органів.

Він їм передавав і документальні, і аудіовізуальні носії, а також телефон з листуванням з Кононенком. І, наскільки я розумію, у нього теж є готовність до експертизи цього телефону – чи не була сфальсифікована ця переписка з Кононенком. Тому думаю, що ця історія буде довгограючою,
– сказав Лещенко.

Щоправда, незрозуміло, звідки у Лещенка така інформація: він спілкувався безпосередньо з Онищенком, чи йому про це повідомив хтось третій?

Дежавю із сумнівним ефектом

Порція так званого "компромату" від новоспеченого шпигуна викликає відчуття дежавю з подіями початку 2000-х років і "плівками майора Мельниченка". Тоді це призвело до сильної внутрішньополітичної кризи і втрати позицій України на міжнародній арені. Зрештою, це загальмувало розвиток стосунків України з НАТО і ЄС і повернуло державу в геополітичну сферу впливу Росії, звідки Україна і досі не може викарабкатися.


Українці добре пам’ятають компромат проти тодішнього президента Кучми

Втім, на думку експертів, на більшість українців такий "компромат" не справить сильного враження. Вони до такого давно звикли. Заяви Онищенка направлені, в основному, на політичну "тусовку". Хоча, треба зауважити, що за останні півроку, це вже не перша спроба розхитати ситуацію в Україні.

Викриття Онищенка матимуть певний ефект, проте не приголомшуючий для мільйонів українців. Причина проста – вони стосуються насамперед політичної тусовки, до якої багато наших співгромадян і без того ставиться вельми скептично,
– зазначив Євген Магда.

Щоправда, якщо буде доведено, що проти Яценюка за гроші вели інформаційну кампанію, це цілком може призвести до розвалу коаліції.

В той же час оприлюднена інформація явно підірве і так хитку репутацію України і влади безпосередньо на Заході. Як зауважив народний депутат і один з фігурантів "плівок Мельниченка" Володимир Литвин, на кожного президента є свій компромат. Справді – якщо записи існують і їх передали американським спецслужбам, то все це дуже схоже на сплановану спецоперацію. Інформацію могли до певного моменту не використовувати.


В Кремлі завжди чекають зручного моменту, щоб нанести удар

Не виключено, що російський слід – не вигадки. Кремль хоче будь-що повернути Україну в свою орбіту. Один із способів – дестабілізація в країні, проведення дострокових парламентських виборів, в результаті до чого до влади можуть прийти проросійські сили. Компромат на Порошенка дуже вчасно оприлюднений. В США до влади прийшов новий президент Дональд Трамп, який ще не сформував своє відношення до України і проблеми вирішення конфлікту на Донбасі. Можливий компромат на президента і його оточення може відіграти негативу роль. В Європі очікується зміна політичних еліт в ключових країнах, які беруть участь у переговорах по врегулюванню ситуації в Україні. Новим лідерам ЄС, які здебільшого симпатизують Путіну, така інформація стане додатковим стимулом для того. щоб погодитися на всі умови Москви.

Читайте також: Нове обличчя Європи: як зміниться Євросоюз, і чим це загрожує Україні?