Події 15 грудня: “проблемні” вибори і традиційне віче на Майдані

16 грудня 2013, 01:37
Читать новость на русском

Сьогодні від 8 ранку до 8 вечора тривало голосування на п’яти проблемних округах: спостерігачі цілий день говорять про масштабні порушення. Також, традиційно, у неділю опозиція провела народне віче на Майдані Незалежності, яке зібрало кількасот тисяч людей.

Перевибори-2013: провокації дня

Сьогодні о 8:00 розпочалися повторні вибори на "проблемних округах": № 94 (Обухів, Київська область), №132 (Первомайськ, Миколаївська область), №194 (Черкаська область), №197 (Черкаська область), №223 (Київ, Шевченківський район). За словами Голови Центральної виборчої комісії Михайла Охендовського, вибори у п'яти округах стартували вчасно.

Протягом цілого дня спостерігачі говорили про порушення. Зранку міліція завадила потрапити до приміщення 223-ої окружної виборчої комісії на вулиці Щербакова в Києві нардепам від "Свободи" та працівникам ЗМІ. На 194-му окрузі бюлетені видавали виборцям без паспортів, зокрема, про масштабні фальсифікації детально розповіли депутати від "Батьківщини". На 197-й округ приїхав автобус із невідомими молодиками, які намагалися провокувати членів ДВК і спричинити конфлікт. На 94-у окрузі зафіксували "каруселі" та 700 псевдожурналістів - за фактом порушень на цьому окрузі відкрито кримінальне провадження.


Кандидат в народні депутати Юрій Кармазін заявив, що на виборах в 94-му окрузі влада та президент Янукович застосували російський сценарій фальсифікацій і зробили репетицію президентських виборів 2015 року.

В той час як спостерігачі, зокрема від громадської організації ОПОРА, та КВУ зафіксували численні порушення, у ЦВК заявили, що інформації про надзвичайні ситуації щодо голосування до Центральної виборчої комісії не надходило.

Голосування завершилося о 20:00. За остаточними підсумками, у повторних виборах народних депутатів України в п'яти округах взяли участь 48,39% виборців. Станом на 00:00 Центральна виборча комісія опрацювала 1,54% протоколів в електронному вигляді.

За результатами екзит-полів, у трьох округах лідирують опозиціонери, у 194-му окрузі - Михайло Поплавський, у 94-му - регіонал Руслан Бадаєв.


Євромайдан знову зібрав кількасот тисяч учасників

На столичному Майдані Незалежності за ініціативи опозиції відбулося народне віче "День гідності". Учасники масової акції повністю заповнили Майдан Незалежності.

Присутні на народному віче у Києві підтримали резолюцію, яка застерігає президента Віктора Януковича від підписання угод щодо вступу України до Митного союзу.


Лідер ВО "Свобода" Олег Тягнибок вважає, що відсторонення від посад голови КМДА Олександра Попова, заступника секретаря РНБО Володимира Сівковича та начальника київської міліції Валерія Коряка – це вже крок, але цього не достатньо. Опозиція вважає секретаря РНБО Андрія Клюєва винним у розгоні Євромайдану 30 листопада і вимагає від президента справедливого покарання.

Важливою подією стало те, що депутати польського сейму на знак підтримки євроінтеграційних прагнень українців також встановили свій намет на Майдані.

Одночасно з народним віче у столиці пройшов черговий "антимайдан". Учасники сьогоднішнього так званого антимайдану почали збиратись на площі Конституції біля парламенту. Анонсована безстрокова акція на підтримку "Партії регіонів" сьогодні зосередилась у Маріїнському парку. Втім, тримати людей тут безстроково організатори передумали. Після 18:00 прихильники курсу президента почали йти з антимайдану додому.


"Непорозуміння" з Європою

Єврокомісар з питань розширення Штефан Фюле повідомив про відтермінування подальшої роботи щодо підписання Україною асоціації з ЄС."Слова та дії президента і уряду щодо Угоди про асоціацію розходяться дедалі глибше. Їхні аргументи не мають жодного зв'язку з реальністю", - написав Фюле на своїй сторінці у Twitter.


Втім, після такої заяви в Азарова підтвердили, що Київ готовий продовжувати переговори з Євросоюзом.

Європарламентарі запевнили, що висловлювання Фюле неправильно потрактували і ЄС надалі відкритий для України. Міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт знову заявив, що Угода про асоціацію України в ЄС готова до підписання. Член Європарламенту Ребека Хармс повідомила, що Євросоюз не заморожував переговори з Україною щодо підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс наголосив, що ЄС потрібна ясність української сторони у питанні підписання Угоди про асоціацію.

Перший віце-прем'єр України Сергій Арбузов запевнив, що Україна продовжує роботу над підготовкою до підписання Угоди з ЄС, зокрема створено три робочі групи, які займаються цим питанням. Вони мають визначити конкретну суму, необхідну Україні в якості допомоги з боку ЄС.